Marek Niedźwiecki przechodzi do Radia Złote Przeboje

Marek Niedźwiecki, kultowa postać radiowego dziennikarstwa muzycznego, po 25 latach odchodzi z radiowej Trójki. Od początku 2008 r. będzie prowadzić autorskie audycje w Radiu Złote Przeboje.
Niedźwiecki podpisał dziś kontrakt z Radiem Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory). Na początku 2008 r. dołączy do zespołu i poprowadzi na antenie stacji autorskie programy muzyczne.

- Przejście do Radia Złote Przeboje to dla mnie duża, życiowa zmiana - mówi Niedźwiecki. - Z hasłem "złote przeboje" kojarzy mi się cała moja młodość. Lata 60., 70., 80. to najpiękniejszy czas mojego życia. Naturalnie więc przechodzę do radia, które gra taką muzykę - tłumaczy swoją decyzję Niedźwiecki. - Będę mógł ją przypominać sobie i moim słuchaczom, wspominać młodość mojego pokolenia. To właśnie chcę robić - zapewnił w komunikacie prasowym.

Ze zmiany cieszy się też Grupa Radiowa Agory, do której należą Złote Przeboje. - Na audycjach Mark a Niedźwieckiego wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jesteśmy zaszczyceni - komentuje zmianę Adam Fijałkowski z Agory. - Wszyscy znamy audycje Marka - są bardzo charakterystyczne i niepowtarzalne, dlatego sądzę, że będą idealnym dopełnieniem programu stacji. Teraz można powiedzieć, że Radio Złote Przeboje to nie tylko przeboje wszech czasów, ale także gwiazdy wszech czasów - dodaje Fijałkowski.

Informację o odejściu Niedźwieckiego z Polskiego Radia potwierdził Szymon Sławiński, zastępca dyrektora Programu Trzeciego. Jeszcze nie wiadomo, do kiedy Niedźwiecki będzie prowadził audycje w Trójce. Nie zapadła też decyzja o ewentualnych zmianach w ramówce. - Z przykrością przyjmujemy tę informację - powiedział Sławiński. - Jest to strata dla Programu Trzeciego. Bardzo cenimy Marka Niedźwieckiego, szanujemy go i życzymy mu jak najlepiej.Znani dziennikarze muzyczni komentują decyzję Niedźwieckiego

- Kilka lat temu, kiedy mówiło się o przejściu Marka do Radia Zet, nie mieściło mi się w głowie, że mogłoby do tego dojść. Bo jak myślę o radiowej Trójce, to przed oczami mam od razu Marka Niedźwieckiego - opowiada Kuba Wojewódzki. - Dziś jednak nie dziwię się jego decyzji przejścia do Złotych Przebojów, bo uważam, że Trójka nie walczy o niego tak, jak powinna. A przecież Marek sam jest złotym przebojem! Jego głos nieodmiennie kojarzy się ze świetną muzyką. Gdybym dowiedział się, że przechodzi do Radia Eska, pewnie upiłbym się na smutno. Ale taka zmiana może być dla niego tylko korzystna. A Trójka powinna wywiesić na trzy dni złote wstążki.

Decyzja Niedźwieckiego zaskoczyła Wojciecha Manna. - Marek był tak zrośnięty z Trójką jak adres Myśliwiecka 3/5/7 - powiedział dziennikarz portalowi Gazeta.pl. - Ale każdy z nas, kto pracował tak długo w jednym miejscu, myślał o zmianie. Sam kilka lat temu odszedłem z Trójki żeby założyć własne radio. Decyzję Marka na razie trudno ocenić. Dopiero po pewnym czasie da się powiedzieć czy to dobra zmiana.

- Prawdziwy radiowiec na zawsze pozostanie radiowcem, niezależnie od tego, dla jakiego radia pracuje - komentuje decyzję Niedźwieckiego Roman Rogowiecki. - Możliwe, że Marka bolało trochę serce, że po tylu latach odchodzi z Trójki. Jestem jednak przekonany, że pozostanie on sobą i będzie mógł dalej rozwijać swój talent. Wierzę, że wybrał najlepszą opcję, i że pomoże Radiu Złote Przeboje. Życzę mu powodzenia.

- Jestem kompletnie zaskoczony przejściem Marka - mówi Paweł Sztompke. - Dla mnie Marek to głos Trójki. A że jestem jego redakcyjnym kolegą, wolałbym, żeby tak było nadal.

Od studenckiego Żaka po radiową Trójkę

Marek Niedźwiecki, jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich dziennikarz muzycznych, urodził się 24 marca 1954 roku w Szadku. O pracy w radiu marzył od dziecka. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej, później pracował w Polskim Radiu Łódź. Jak wspomina Niedźwiecki, jego marzenie o pracy radiowca w pełni ziściło się w 1982 roku, kiedy Andrzej Turski zaproponował mu prowadzenie Radiowej Listy Przebojów Programu Trzeciego. "Od razu wpadłem w jej wir" - napisał Niedźwiecki na stronie radiowej. "Radio to moje hobby i pasja. Lubię robić 'teatr wyobraźni' i stąd te wszystkie moje zabawy językiem, wymyślanie 'dyrdymarków' typu: 'za 15 milionów godzina dwudziesta', albo 'sezamki obojętne dla zębów'. Lista Przebojów stała się moim drugim imieniem" - wyznał Niedźwiecki. Oprócz Listy Przebojów Niedźwiecki prowadził też w Trójce takie audycje jak "Zapraszamy do Trójki", "W tonacji Trójki" i "Markomania". Jego działalność dziennikarska nie ograniczyła się do radia. W telewizji MTV Classic prowadził "Listę wszech czasów", a w TVP2 - program "Wzrockowa Lista Przebojów". Jest również pomysłodawcą serii płytowej Smooth Jazz Cafe.