Grand Prix Europy - okrążenie po okrążeniu

Robert Kubica zajął siódme miejsce w wyścigu o Grand Prix Europy Formuły 1 na niemieckim torze Nurburgring. Zwyciężył po wspaniałej jeździe mistrz świata Fernando Alonso z teamu McLaren-Mercedes przed Felipe Massą z Ferrari i Markiem Webberem z Red Bulla.
Koniec: Kolejność na mecie:

- Kierowca Team Pkt
1. Fernando Alonso McLaren-Mercedes 10
2. Felipe Massa Ferrari 8
3. Mark Webber Red Bull-Renault 6
4. Alex Wurz Williams-Toyota 5
5. David Coulthard Red Bull-Renault 4
6. Nick Heidfeld BMW Sauber 3
7. Robert Kubica BMW Sauber 2
8. Heikki Kovalainen Renault 1
9. Lewis Hamilton McLaren-Mercedes -
10. Giancarlo Fisichella Renault -
11. Rubens Barrichello Honda -
12. Anthony Davidson Super Aguri-Honda -
13. Jarno Trulli Toyota -

60. okrążenie: Hamilton jedzie za Fisichellą i Kovalainenem, ale szybko mija Włocha. Jednak raczej nie uda mu się minąć Fina i tym razem nie zdobędzie punktów. Kubica zostaje wyprzedzony przez Heidfelda.

58. okrążenie: Alonso odjeżdża Brazylijczykowi - ma nad nim ponad 5 s przewagi. Kolejność: Alonso, Massa, Webber, Wurz, Coulthard, Kubica, Heidfeld, Kovalainen, Fisichella, Hamilton, Barrichello, Davidson, Trulli.

56. okrążenie: Alonso zaraz za prostą start-meta wyprzedza Massę. Dochodzi do kontaktu między bolidami, ale nikomu nic się nie stało. Alonso błyskawicznie odskakuje kierowcy Ferrari. Kubica jedzie bardzo wolno - stracił niemal trzy sekundy do jadącego przed nim Coultharda. Tuż za Polakiem jedzie Heidfeld, również wyraźnie szybciej. Hamilton zjeżdża do boksu. Wraca na tor na 10. miejscu.

55. okrążenie: Alonso jest tuż za Massą i ostro atakuje Brazylijczyka. Massa broni się, ale do czasu.

53. okrążenie: Do boksu zjeżdża większość zawodników - Coulthard, Kubica, Massa, Alonso, Fisichella, Webber, Wurz i Heidfeld. Alonso i Fisichella o krok od kolizji w alei serwisowej, ale udało się uniknąć zderzenia.

52. okrążenie: Decyzja Renault okazała się błędna. Kovalainen jest dużo wolniejszy od reszty stawki. Musiał przepuścić swojego kolegą z teamu - Fisichellę. Zaczyna padać, ale Fin zmienił opony zbyt wcześnie.

50. okrążenie: Wygląda na to, że może jeszcze spaść deszcz. Pokerowa zagrywka Renault. Jadący na piątej pozycji Kovalainen zjeżdża do boksu i zmienia opony na przejściowe. Wraca na tor za Heidfeldem - na ósmym miejscu.

47. okrążenie: Na torze leży element bolidu Giancarlo Fisichelli - obręcz poprawiająca mocowanie koła. Massa w ostatniej chwili go unika, podobnie Alonso. Na leżący element najeżdża Hamilton.

45. okrążenie: Kovalainen atakuje Wurza, ale kierowca Williamsa dobrze się broni. Massa dubluje jadącego na 10. miejscu Hamiltona.

44. okrążenie: Coulthard zjeżdża do boksu. Wraca na tor przed Robertem Kubicą. Ma nad Polakiem ponad 13 s przewagi.

42. okrążenie: Jadący na trzeciej pozycji Webber zjeżdża do boksu. Wraca na tor za Davidem Coulthardem na czwartym miejscu. Hamilton wyprzedza Barrichello i jest już dziesiąty.

40. okrążenie: Jadący przez chwilę na piątym miejscu Robert Kubica zjeżdża do boksu, podobnie jak Rubens Barrichello. Polak wraca na tor na siódmej pozycji - tuż przed Heidfeldem. Do szóstego Kovalainena ma ponad 15 s straty.

38. okrążenie: Bardzo szybki na ostatnich okrążeniach Alonso zjeżdża do boksu. Hamilton wyprzedza Trullego i jest 12. Do pit stopu zjeżdżają Heidfeld i Wurz, podobnie jak prowadzący Massa.

36. okrążenie: Raikkonen dojeżdża do pit lane, ale nie do garażu Ferrari - jego bolid musi zostać popchnięty.

35. okrążenie: Raikkonen bardzo zwalnia. Jego samochód z trudem dojeżdża do boksu. Zjeżdżają też Hamilton i Trulli.

34. okrążenie: Hamilton bez problemu wyprzedza jadącego ciężkim od paliwa bolidem Fisichellę. Massa po raz kolejny poprawia rekord okrążenia. Jego przewaga nad Alonso to już ponad 8 s.

33. okrążenie: Raikkonen traci dystans do Alonso - ma już ponad 3 s straty. Heidfeld coraz bliżej Kubicy.

31. okrążenie: Fisichella zjeżdża do boksu na długi postój. Jego bolid zostaje zatankowany prawdopodobnie tak, żeby paliwa starczyło do końca wyścigu. Włoch wraca na tor na przedostatnim miejscu - między Trullim i Hamiltonem.

29. okrążenie: Massa ustanawia najlepszy czas okrążenia. Jego przewaga nad Alonso wzrosła już niemal do 6 s. Kuibca cały czas jedzie tuż za Coulthardem, ale zaraz za Polakiem czai się już Heidfeld. Hamilton jedzie bardzo szybko i goni przedostatniego Jarno Trullego, ale ma jeszcze 10 s straty do Włocha. Jeżeli nie zdarzy się cud, Brytyjczyk nie odegra żadnej roli w wyścigu.

28. okrążenie: Kovalainen, który jechał tuż za Webberem zjeżdża do boksu. Wraca na 10. pozycji - tuż za Fisichellą.

22. okrążenie: Zderzenie Heidfelda i Schumachera zostanie zbadane po zakończeniu wyścigu przez stewardów.

21. okrążenie: Z wyścigu musi się też wycofać Takuma Sato. Jego samochód zostaje zepchnięty z toru.

20. okrążenie: Kolizja Schumachera i Heidfelda. Kierowca BMW Sauber wypycha rodaka z toru - bolid Schumachera zjeżdża na pobocze i zagrzebuje się w żwirze. To dla niego koniec wyścigu.

18. okrążenie: Kovalainen wyprzedza Wurza i jest na piątej pozycji.

15. okrążenie: Winkelhock zjeżdża z toru - z jego samochodu unoszą się płomienie. To koniec wyścigu dla niemieckiego kierowcy. Raikkonen ustanawia najszybszy czas okrążenia. Za Coulthardem i Kubicą cały sznur samochodów. Bardzo szybko jadący Hamilton nie ma już okrążenia straty, ale nadaj jedzie na ostatnim miejscu. Kolejność w czołówce: Massa, Alonso, Raikkonen, Webber, Wurz, Kovalainen, Coulthard, Kubica, Schumacher, Heidfeld, Fisichella.

14. okrążenie: Prowadzący przez chwilę Coulthard zjeżdża do boksu - na prowadzenie wraca Massa. Szkot wraca na tor tuż przed Kubicą. Polak próbuje wyprzedzać, ale Szkot dobrze się broni. Raikkonen jest już trzeci i coraz bardziej zbliża się do prowadzących Massy i Alonso.

13. okrążenie: Samochody zjeżdżają do pit stopu - Massa, Alonso, Webber, Kubica i Ralf Schumacher. Polak wraca na tor przed Niemcem i jest ósmy. Do boksu zjeżdża też Heidfeld - wraca na tor tuż za Schumacherem.

12. okrążenie: Kierowcy zjeżdżają do boksu zmienić opony na przeznaczone na suchy tor. Najpierw Raikkonen i Wurz, podobnie jak Winkelhock i Davidson. Opony Hamiltona zaczynają działać jak należy - Anglik ustanawia najszybszy czas okrążenia.

10. okrążenie: Webber wyprzedza Coultharda. Kovalainen dobrze broni się przed Raikkonenem. Kubica spada za Schumachera. Winkelhock spada w dół stawki.

9. okrążenie: Raikkonen walczy z Kovalainenem o miejsce piąte. Kierowcy Red Bulla walczą o trzecie miejsce - Webber atakuje Coultharda, ale Szkot dobrze się broni. Massa ustanawia najszybszy czas okrążenia, ale Heidfeld poprawia wynik.

8. okrążenie: Hamilton na oponach na suchy tor ma poważne kłopoty. Ponownie traci do czołówki okrążenie. Fisichella wyprzeda Kubicę i odzyskuje 10. miejsce. Winkelhock spada za Kovalainena i Raikkonena.

7. okrążenie: Samochód bezpieczeństwa zjeżdża. Massa i Alonso wyprzedzają Winkelhocka i walczą o pierwsze miejsce. Kierowca Spykera jadący na deszczowych oponach spada w dół stawki - wyprzedza go także Coulthard. Kubica wyprzedza Fisichellę i jest 10.

6. okrążenie: Stawkę nadal prowadzi samochód bezpieczeństwa. Heidfeld zjeżdża do boksu - wyjeżdża na oponach przejściowych. Podobnie robią Davidson i Trulli. Hamilton dostaje pozwolenie na wyprzedzenie całej stawki i samochodu bezpieczeństwa, żeby dołączyć na koniec stawki bez okrążenia straty. Kierowca McLarena zjeżdża do boksu i zmienia opony na przeznaczone na suchy tor.

Okrążenie formujące: Bolidy ruszają za samochodem bezpieczeństwa. Robert Kubica jest na 11. pozycji.

Przerwa: Pogoda się poprawia. Pogoda na torze się poprawia. Wyścig zostanie wznowiony - bolidy wykonają okrążenie formujące jadąc za samochodem bezpieczeństwa. Do wyścigu prawdopodobnie nie wrócą Jenson Button, Adrian Sutil, Nico Rosberg, Scott Speed i Vitantonio Liuzzi. Nie wiadomo, czy do wyścigu dopuszczony zostanie Lewis Hamilton, który przy powrocie na tor korzystał z niedozwolonej pomocy. Ale nawet jeśli tak, to kierowca McLarena będzie miał okrążenie straty do całej stawki.

Kolejność na lotnym starcie: Winkelhock, Massa, Alonso, Webber, Coulthard, Kovalainen, Raikkonen, Wurz, Barrichello, Fisichella, Kubica, Schumacher, Sato, Trulli, Heidfeld, Davidson, Hamilton.5. okrążenie: Wyścig zostaje przerwany - samochody zjeżdżają do pit stopu.

4. okrążenie: Nadal prowadzi Winkelhock przed Massą, Alonso i Webbererm. Hamilton zostaje wyciągnięty z pobocza przez mechaników i wraca na tor.

3. okrążenie: Niesamowite zamieszanie na torze: Czterech kierowców - Rosberg, Speed, Hamilton i Sutil wypada na tym samym zakręcie uderzając w bandy. Chwilę później dołącza do nich Vitantonio Liuzzi. Na torze pojawia się samochód bezpieczeństwa.

2. okrążenie: Raikkonen popełnia błąd na pit lane i będzie musiał poczekać ze zjazdem do boksu. Straci przez to sporo czasu i znacząco spadnie w klasyfikacji. Zaczyna lać jak z cebra - tor zamienia się w rzekę wody. Prowadzi nieoczekiwanie debiutant w najsłabszym bolidzie - Marcus Winkelhock z teamu Spyker, który jako jedyny zjechał do boksu tuż przed rozpoczęciem wyścigu i zmienił opony na przejściowe.

1. okrążenie: Deszcz, który kropił podczas startu zaczyna padać z całą mocą - wszystkie samochody zjeżdżają do boksu. Heidfeldowi przy okazji mechanicy wymieniają nos bolidu. Kubica wraca na tor na 12. pozycji, Heidfeld jest ostatni.

Start: Świetny start Ferrari - Raikkonen obronił pierwsze miejsce, a Felipe Massa wyprzedził Fernando Alonso. Znakomity start Kubicy, który próbował na pierwszym zakręcie wyprzedzić jadącego przed nim Heidfelda. Kubica jest przed swoim kolegą z teamu, ale Heidfeld próbując odzyskać pozycję uderza w bolid Kubicy. Samochód Polaka staje w poprzek toru. Inne samochody wyprzedzają BMW Saubery. Hamilton awansuje o jedną pozycję, ale nie imponuje szybkością.

Przed startem: Trwa okrążenie rozgrzewkowe.

Kubica wystartuje z trzeciej linii, obok niego startować będzie Mark Webber z Red Bulla. W wyścigu weźmie też udział lider klasyfikacji generalnej kierowców Lewis Hamilton z teamu McLaren-Mercedes. Młody kierowca podczas sobotnich kwalifikacji miał groźnie wyglądający wypadek, z którego jednak wyszedł bez szwanku. Hamilton wystartuje z 10. miejsca.

Kolejność na starcie:

Linia Miejsce Kierowca Team
1. linia 1. Kimi Räikkönen Ferrari
- 2. Fernando Alonso McLaren-Mercedes
2. linia 3. Felipe Massa Ferrari
- 4. Nick Heidfeld BMW Sauber
3. linia 5. Robert Kubica BMW Sauber
- 6. Mark Webber Red Bull-Renault
4. linia 7. Heikki Kovalainen Renault
- 8. Jarno Trulli Toyota
5. linia 9. Ralf Schumacher Toyota
- 10. Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
6. linia 11. Nico Rosberg Williams-Toyota
- 12. Alexander Wurz Williams-Toyota
7. linia 13. Giancarlo Fisichella Renault
- 14. Rubens Barrichello Honda
8. linia 15. Anthony Davidson Super Aguri-Honda
- 16. Takuma Sato Super Aguri-Honda
9. linia 17. Jenson Button Honda
- 18. Scott Speed Toro Rosso
10. linia 19. Vitantonio Liuzzi Toro Rosso
- 20. David Coulthard Red Bull-Renault
11. linia 21. Adrian Sutil Spyker-Ferrari
- 22. Markus Winkelhock Spyker-Ferrari

Zobacz też:

Wypadek Hamiltona w kwalifikacjach

Kubica przed wyścigiem

Dowiedz się więcej o torze Nurburgring