Runbot - robot, który potrafi biegać

Europejscy naukowcy skonstruowali najszybszego w historii dwunożnego robota. Maszyna chodzi nadzwyczaj sprawnie i potrafi uczyć się na własnych błędach.
Robot wygląda jak konstrukcja z klocków lego, ale w rzeczywistości jest najnowszym osiągnięciem techniki. Nosi angielskie imię Runbot, co sugeruje, że potrafi on biegać. Runbot jest niewielki, ale wyjątkowo zwinny, w ciągu sekundy pokonuje dystans równy długości trzech swoich nóg, tyle samo, co szybko idący człowiek. Maszyna potrafi też balansować ciałem, by utrzymać równowagę. Gdy Runbot przewróci się podczas przechodzenia przez przeszkodę, zapamiętuje na czym polega problem i po kilku próbach potrafi ją pokonać. Dzięki tej zdolności Runbot uczy się chodzić tak jak dziecko - po pewnym czasie jego umiejętności poruszania się stają się niemal automatyczne.

Zdaniem jednego z konstruktorów, profesora Florentina Woergoettera z niemieckiego uniwersytetu w Goettingen, maszyna musi być dynamiczna, czyli samoucząca się, by mogła naśladować sposób poruszania się człowieka.

Jego zdaniem, gdybyśmy angażowali mózg do kontrolowania chodzenia, nie moglibyśmy jednocześnie spacerować i rozmawiać.