Deweloperzy chc± dop³at albo zrywaj± umowy

Albo dop³acisz kilkadziesi±t tysiêcy z³otych, albo rozwi±zujemy umowê, a wtedy szukaj sobie mieszkania gdzie indziej - przed tak± alternatyw± stawia swoich klientów coraz wiêcej firm deweloperskich. Powodem jest wzrost cen materia³ów budowlanych i kosztów robocizny
Od kilku miesiêcy "Gazeta" ostrzega, ¿e czê¶æ deweloperów mo¿e pod byle pretekstem rozwi±zaæ umowê, bo z powodu du¿ego popytu na mieszkania ich ceny rosn± tak szybko, ¿e "odzyskane" mieszkania deweloper mo¿e sprzedaæ du¿o dro¿ej. W ostatnich tygodniach to zjawisko zaczê³o siê nasilaæ. Niektóre firmy próbuj± wymusiæ na swoich klientach dop³atê, choæ w umowie zagwarantowa³y, ¿e cena siê nie zmieni.

- Niech siê ludzie ciesz±, bo i tak jest tanio - stwierdzi³ prezes jednej z takich firm. Od klientów, którzy podpisywali z ni± umowy w 2005 r. po 2,7-2,8 tys. z³ za m kw., za¿±da³ tu¿ przed oddaniem kluczy do mieszkañ podpisania aneksu z cen± 3,1 tys. z³. - Niektórzy z nas sprzedali stare mieszkania, wziêli kredyty, a teraz maj± wytrzasn±æ z kapelusza po kilkana¶cie tysiêcy z³otych! - ¿al± siê klienci.

Co mog± zrobiæ w tej sytuacji? - I¶æ na ugodê, co, niestety, oznacza zgodê na wy¿sze koszty - przyznaje analityk Open Finance Emil Szweda. Odmowê deweloper mo¿e bowiem uznaæ za powód do rozwi±zania umowy. Zwraca wtedy pieni±dze i wyp³aca przewidziane w umowie odszkodowanie, np. 5 proc. warto¶ci mieszkania. Problem w tym, ¿e za tê kwotê nie kupi siê dzi¶ mieszkania o podobnej powierzchni, bo przez dwa lata ceny posz³y w górê nawet o 100 proc.

O szczególnie drastycznych przypadkach Szweda radzi wiêc... informowaæ media. - Nawet krótka informacja w telewizji potrafi sch³odziæ rozgrzan± g³owê prezesa firmy deweloperskiej. Zw³aszcza je¶li realizuje ona kilka projektów, nie mo¿e pozwoliæ sobie na utratê reputacji - wyja¶nia Szweda.

Analityk Open Finance równocze¶nie zastrzega, ¿e czasem ¿±dania deweloperów s± uzasadnione, np. gdyby z powodu wzrostu kosztów budowy realizacja inwestycji oznacza³a dla nich straty lub nawet bankructwo.

Faktem jest, ¿e w tym roku mocno podro¿a³y niektóre materia³y konstrukcyjne (np. ceg³y i bloczki) oraz koszty robocizny. Redaktor naczelny miesiêcznika "Licz i buduj" Aleksander Sztorm, powo³uj±c siê na dane wydawnictwa Sekocenbud, które od 20 lat monitoruje ceny w budownictwie, poinformowa³ nas, ¿e w pierwszym pó³roczu tego roku koszty budowy budynków wielorodzinnych wzros³y - w zale¿no¶ci od regionu kraju - od ok. 12 (w woj. zachodniopomorskim) do blisko 19 proc. (w woj. mazowieckim).

- Niektórzy deweloperzy próbuj± wykorzystaæ tê sytuacjê - uwa¿a prezes firmy doradczej Reas Kazimierz Kirejczyk. Jego zdaniem podwy¿ki nie powinni domagaæ siê deweloperzy, którzy w³a¶nie koñcz± inwestycje, a pieni±dze na nie brali od swoich klientów. - Poniewa¿, finansuj±c budowê z wp³at klientów, deweloper w ten sposób podzieli³ siê z nimi ryzykiem, to nale¿y im siê premia w postaci ni¿szej ceny mieszkania - mówi Kirejczyk.