We wrześniu pierwsze chevrolety aveo z FSO

Na 22 października zaplanowano premierę chevroletów aveo z FSO - pierwszych od początku stulecia nowych aut z żerańskiej fabryki. Pojazdy z FSO są przebojem na Ukrainie i w Rosji, ale Aveo z Żerania będą sprzedawane głównie w UE
Znamy już harmonogram wprowadzania nowych aut na taśmy montażowe FSO. Będą to samochody aveo produkowane na licencji Chevroleta, marki z grupy amerykańskiego koncernu General Motors.

W poniedziałek na Żeraniu testowano urządzenia do produkcji nadwozi aveo. - Od 13 sierpnia zacznie się próbny montaż samochodów z tzw. preserii, które nie trafią do salonów sprzedaży. Seryjna produkcja aveo przeznaczonych do sprzedaży ruszy 17 września. A na 22 października zaplanowano oficjalną premierę samochodu - powiedział nam prezes FSO Janusz Woźniak.

Umowa licencyjna przewiduje produkcję do 150 tys. nowych aut rocznie. Dwie trzecie ma trafić do sieci sprzedaży Chevroleta w UE. Teraz większość samochodów z FSO jest eksportowana na Wschód - lanosy produkowane z części z FSO są najpopularniejszym samochodem na Ukrainie, a w Rosji są na trzecim miejscu motoryzacyjnych przebojów.

Nowe auto z Żerania powinno też cieszyć UE. W 2008 r. 60 proc. części do jego produkcji ma pochodzić z Polski i innych państw UE - zapowiadał wiceprezes FSO Oleg Papaszew. Obecnie aveo importuje się do Europy z Korei Południowej. Uruchomienie ich produkcji w Polsce poprawi saldo wymiany handlowej UE z Koreą.