GPW atrakcyjna dla deweloperów

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowała w czwartek trzecia w tym roku firma z branży nieruchomości - Orco Property Group. W kolejce ustawiają się już następne
- GPW staje się regionalnym rynkiem sektora deweloperskiego - cieszył się jej prezes Ludwik Sobolewski, kiedy zamiar wejścia na warszawską giełdę ogłosiła w tym tygodniu ukraińska spółka XXI Century Investments. To jedna z największych na Ukrainie firm działających na rynku nieruchomości, która buduje biurowce, centra handlowe i mieszkania.

Radość Sobolewskiego najpewniej wzrośnie, jeśli giełdę w Warszawie wybierze spółka Atlas Estates, która na warszawskiej Woli buduje osiedle Platinium Towers z 383 luksusowymi apartamentami. Szefowie tej zarejestrowanej na wyspie Guernsey spółki deklarowali w kwietniu, że decyzja zapadnie na przełomie maja i czerwca. Jednak - jak wynika z naszych informacji - ta kwestia ciągle nie jest rozstrzygnięta.

Tymczasem Orco, luksemburski deweloper znany w Warszawie przede wszystkim z planów budowy wieżowca zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda, debiut ma już za sobą. Dodajmy, że debiut udany, bo akcje spółki wczoraj - po pierwszym dniu notowań - wzrosły o 8 proc. (niedawna oferta 1,5 mln nowych akcji po 115 euro za sztukę była skierowana do inwestorów instytucjonalnych).

Najpewniej dopiero od września Orco będzie uwzględniona w publikowanym przez giełdę od poniedziałku indeksie WIG-Deweloperzy. Liderem pozostanie GTC, którego akcje są dziś warte na rynku ok. 10,7 mld zł. Orco z kapitalizacją rynkową ok. 4,5 mld zł będzie więc próbowała zepchnąć z pozycji wicelidera spółkę Echo Investment (4,6 mld zł).

Dodajmy, że giełda nie uwzględniła w WIG-Deweloperzy wartego ok. 32 mld zł austriackiego Immoeastu, który choć inwestuje na rynkach nieruchomości, został zaliczony do spółek finansowych. Jednak Immoeast coraz mocniej angażuje się w działalność deweloperską. M.in. z tego powodu kilka dni temu Credit Suisse podniósł rating akcji tej spółki z "neutralnie" do "kupuj". "Immoeast może osiągnąć znacząco wyższe zyski niż w przypadku inwestycji w istniejące nieruchomości" - uzasadnia swą decyzję ten bank.

Szansę w deweloperce widzi też coraz więcej spółek krajowych. Np. giełdowa spółka FON, która produkuje konstrukcje stalowe, chce budować drogi i mieszkania. Liczy na to, że kapitał zdobędzie dzięki nowej emisji akcji, które będą oferowane dotychczasowym akcjonariuszom. W tym tygodniu FON złożył w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny.

Ta zaś zaakceptowała właśnie prospekt spółki niewielkiej firmy budowlanej PA Nova SA, co otwiera jej drogę na giełdę (spółka nie ujawniła jeszcze planowanej daty debiutu). Także PA Nova chce rozwinąć działalność deweloperską. Zamierza budować przede wszystkim obiekty handlowo-usługowe. Dotychczas budowała je m.in. dla Kauflandu i Tesco.