Potężne ulewy i wichury na Podlasiu i w Łodzi

Przez Podlasie i okolice Łodzi przeszły gwałtowne ulewy i nawałnice powodując liczne szkody. Synoptycy zapowiadają, że burze i wichury mogą do rana przejść w całym regionie płn-wschodnim.
W woj. Podlaskim ulewa poczyniła największe szkody w Augustowie. Strażacy dostali 15 zgłoszeń o zalanych piwnicach -najwięcej w domach, ale woda dostała się także do zakładu kosmetycznego, i garażu. Zalane też było skrzyżowanie ulic Konopnickiej i Portowej.

W okolicach Moniek od zerwanych linii energetycznych w dwóch miejscach zapalił się las. Na szczęście nie były to duże pożary. Strażacy usuwali też z dróg połamane konary.

Synoptycy ostrzegają, że ulewy połączone z wichurą i gradem mogą występować w Podlaskiem jeszcze wieczorem i w nocy. Możliwe są uszkodzenia budynków, złamane konary drzew czy straty w uprawach rolnych. Wiatr będzie osiągać 80 km/h.

Potężna ulewa przeszła też nad Łodzią i okolicami. Zalanych jest wiele ulic i skrzyżowań. Ulewa spowodowała, że nieprzejezdne były krzyżówki Strykowskiej i Wojska Polskiego oraz Rzgowska przy osiedlu Kurczaki.

Dyspozytorzy Inżyniera Miasta przyjęli w czasie ulewy kilkadziesiąt zgłoszeń od łodzian o zalaniach piwnic i klatek schodowych. W wielu miejscach podtopienia spowodowały niedrożne studzienki. Nie tylko z powodu tego, że zapchały je liście, ale również z dlatego, że sieć kanalizacyjna nie była w stanie przyjąć tak dużych ilości wody.

Strażacy mieli sporo pracy przy wypompowaniu wody i usuwaniu przewróconych drzew. Musieli też gasić tramwaj, który zapalił się na pętli tramwajowej.