Zmarł ksiądz Mirosław Drozdek

Legenda Zakopanego, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Na Krzeptówkach. Kapłan pracował w Zakopanem przez 27 lat, był pierwszym kapelanem miejscowej Solidarności. Ksiądz Drozdek zmarł po zmaganiach z chorobą nowotworową. Miał 61 lat.
Kapłan pracował w Zakopanem przez 27 lat, był pierwszym kapelanem tamtejszej "Solidarności". Całe życie poświęcił propagowaniu przesłania z Fatimy oraz krzewieniu idei modlitwy za Ojca Świętego. Z jego inicjatywy wzniesiono na Krzeptówkach Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które konsekrował papież Jan Paweł II w 1997 roku. Obecnie sanktuarium odwiedza blisko milion pielgrzymów rocznie.

W lutym ubiegłego roku "Tygodnik Podhalański" opublikował artykuł sugerujący, że ksiądz Drozdek mógł być w latach 80. tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Ewa". Księdza Drozdka bronili podhalańscy posłowie, samorządowcy i przedsiębiorcy. W specjalnym liście wezwali nawet do bojkotu pisma.

Ksiądz zdecydowanie zaprzeczył zarzutom i wniósł do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko autorowi publikacji. Proces zakończył się w czerwcu ugodą. Gazeta oświadczyła, że zamiarem jej dziennikarza nie było twierdzenie, jakoby ksiądz Drozdek miał być agentem SB, a jedynie zadanie publicznie pewnego pytania, bez odpowiedzi własnej.

Mirosław Drozdek urodził się 14 sierpnia 1944 roku w miejscowości Zakrzew. W 1962 roku przystąpił do Zgromadzenia Ojców Pallotynów w Otwocku a następnie przeniósł się do Ożarowa Mazowieckiego. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 w Ołtarzewie z rąk abpa Bronisława Wacława Dąbrowskiego. W 1974 roku został wikarym w Poznaniu. Do Zakopanego został przeniesiony w 1979 roku.