Borowski: Organizatorem nowego ruchu jest prof. Widacki

- Podpisałem deklarację na prośbę prof. Widackiego, który jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia - mówił w TVN 24 lider SdPl Marek Borowski. - Podobnie było z Aleksandrem Kwaśniewskim. Obaj oświadczenie podpisaliśmy przez internet - mówił Borowski.
Chodzi o podpisane przez około stu osób oświadczenie mówiące o wspieraniu budowy i umacnianiu obywatelskiego społeczeństwa. Zdaniem sygnatariuszy obecnie rządzący próbują osłabić i zdezawuować istotne dla funkcjonowania demokratycznego państwa instytucje, takie jak TK, niezawisłe sądy i wolne media.

Dokument podpisali m.in. Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Władysław Frasyniuk, Jerzy Hausner, Aleksander Kwaśniewski, Bogdan Lis, Jacek Majchrowski, Andrzej Olechowski, Wisława Szymborska, Jan Widacki. Cześć z nich zamierza założyć nowe stowarzyszenie: Ruch na Rzecz Demokracji.

Ruch ma formalnie powstać 3 maja. - Jeszcze nie wiem, czy do niego przystąpię - mówił Borowski w TVN 24. - Będę jeszcze rozmawiał z panem Widackim i innymi osobami, które go tworzą.Borowski nie wykluczył, że w przyszłości Ruch może się przekształcić w partię polityczną.

Prof. Jan Widacki to znany krakowski adwokat. Reprezentował m.in. Jana Kulczyka przed komisją śledczą do spraw Orelnu.