Przenośna telewizja podbiła konferencję w Barcelonie

Tłumy miłośników telefonii trzeciej generacji zalały Barcelonę. Na największych targach telefonii GSM na świecie swoją premierę miała między innymi najnowsza wersja systemu Windows Mobile, zwana powszechnie ?komórkową Vistą? wraz z palmofonem iPaq.
System z telefonem iPaq 500 stanowić mają zaproszenie do świata przenośnej telewizji. Specjalnie dla dostawców treści multimedialnych powstał m.in. nowy system zarządzania prawami autorskimi, znany jako Windows PlayReady Pozostali producenci telefonów nie zostają w tyle.

Praktycznie żaden z liczących producentów telefonów nie przegapił okazji przyjechał do Barcelony z aparatem przygotowanym do oglądania wideoklipów, bądź do bezpośredniego odbierania programów telewizyjnych. Nokia przygotowała model N77 , a Samsung model z ruchomym wyświetlaczem F510. Obydwa aparaty budzą zainteresowanie m.in. dlatego, że obsługują nowoczesną technologię DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), przeznaczoną do transmisji sygnału telewizyjnego wysokiej jakości, będącą odmianą wprowadzanej coraz szerzej na całym świecie naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-H, choć napotykający na utrudnienia techniczne (wymaga o wiele wydajniejszych baterii niż obecne) i przez wielu, w tym np. operatorów amerykańskich traktowany z rezerwą na Starym Kontynencie powoli zdobywa sobie zwolenników. W Polsce testuje go firma Emitel , należąca do Telekomunikacji Polskiej.

W Nokii do wywołania funkcji telewizora przeznaczono specjalny klawisz. Telewizor uruchamia się, wyświetlając ostatni kanał ustawiony przez użytkownika. Aparat umożliwia nagrywanie i przeglądanie 30-sekundowych fragmentów programu a także nastawianie przypomnień o programach. Telefon zapamiętuje godzinę i kanał i umożliwia błyskawiczne znalezienie właściwego programu. O przenośnym magnetowidzie typu TiVo na razie można tylko pomarzyć, choć pamięć telefonu (do 2GB) pozwala zgromadzić dużą bibliotekę nagrań muzycznych.

Mimo iż swoich produktów w Barcelonie nie pokazało Apple, jego idea iPhone jest bardzo popularna i obecna w wielu innych modelach wyposażonych w duże ekrany dotykowe. Takich jak skonstruowany przez LG telefon sprzedawany pod marką Prady , który podobnie jak produkt Apple w większości składa się z ekranu dotykowego. Inni producenci ścigają się z iPhone w produkcji jak najcieńszych aparatów, tutaj za przykład posłużyć mogą aparaty Samsunga serii Ultra Editon II .

O europejski rynek postanowił zawalczyć także firma Research in Motion. Ich najnowsze Blackberry 880 to minikomputer z wbudowanym GPS, 2,4 calowym wyświetlaczem, pełną klawiaturą QWERTY i manipulatorem kulkowym (trackball).

Najbardziej zwariowany mechanicznie jest chyba jednak produkt Motoroli, MotoRizr Z8 , aparat który po otwarciu wygina się, by ergonomicznie objąć twarz mówiącego. Producenci komórek nie całkiem zapomnieli jeszcze, że telefony służą także do rozmawiania.