Kreml wiedzia³, ¿e specs³u¿by æwicz± strzelanie do zdjêæ Litwinienki

Siergiej Mironow przewodnicz±cy Rady Federacji Rosyjskiej, trzecia osoba w pañstwie, wizytowa³ strzelnicê, na której tarczami by³y portrety zamordowanego by³ego oficera FSB Aleksandra Litwinienki. Na stronie internetowej centrum szkolenia rosyjskich s³u¿b specjalnych Witia¼ znale¼li¶my zdjêcie Mironowa na tle tarcz z Litwinienk±.
Zdjêcia z wizyty Mironowa w Witiazi

By³y oficer FSB Aleksandr Litwinienko w 2000 r. zbieg³ do Wielkiej Brytanii. Zmar³ 23 listopada zesz³ego roku w Londynie, otruty polonem 210. Krótko przed ¶mierci± o¶wiadczy³, i¿ pad³ ofiar± osobistej zemsty W³adimira Putina. Jego znajomi te¿ oskar¿yli o zlecenie zabójstwa prezydenta Rosji. Wdowa po Litwinience mówi³a gazecie "Mail on Sunday": - Oczywi¶cie nie by³ to Putin osobi¶cie. Ale to, co Putin robi wokó³ siebie w Rosji, czyni mo¿liwym zabicie kogo¶ na ziemi brytyjskiej. S±dzê, ¿e to mog³y byæ rosyjskie w³adze.

Siergiej Mironow odwiedzi³ Witia¼ 7 listopada 2006 r. W tym czasie Litwinienko ju¿ chorowa³. Na stronach Centrum Szkolenia Witia¼ s± zdjêcia z wizyty marsza³ka Senatu Rosji. Kilka z nich zrobiono w strzelnicy. Przewodnicz±cy Rady Federacji Rosyjskiej jest widoczny na tle tarcz z wizerunkiem Litwinienki. Na innym zdjêciu, w tym samym pomieszczeniu, Mironow ma za³o¿one s³uchawki i okulary do strzelania. Nie wiemy czy strzela³, czy te¿ za³o¿y³ strzelnicze akcesoria, bo przy nim strzelano. Wynika z tego, ¿e rosyjskie specs³u¿by nie kry³y przed w³adzami, i¿ æwicz± siê w strzelaniu do Litwinienki.

Kreml od pocz±tku odrzuca³ wszelkie oskar¿enia. Zaraz po ¶mierci by³ego agenta W³adimir Putin mówi³, ¿e ubolewa, i¿ ta ¶mieræ jest wykorzystywana do politycznych prowokacji. Deklarowa³ te¿: - Je¶li jest taka potrzeba, rosyjska prokuratura pomo¿e Brytyjczykom w wyja¶nieniu tej sprawy.

Rosyjska prokuratura generalna og³osi³a 27 grudnia zesz³ego roku, ¿e zabójstwo móg³ zorganizowaæ Leonid Niewzlin, jeden z by³ych szefów zbankrutowanego koncernu naftowego Jukos i bliski wspó³pracownik wspó³w³a¶ciciela koncernu, Michai³a Chodorkowskiego. Niewzlin mieszka w Izraelu, a Rosyjskie w³adze ¶cigaj± go listem goñczym. Chodorkowski odsiaduje karê o¶miu lat ³agru.