Wikipedia: encyklopedia pod ostrzałem wandali

Na anglojęzycznych stronach popularnej encyklopedii internetowej, Wikipedii, doszło do kolejnego aktu wandalizmu. Ktoś usunął artykuł dotyczący raka, zastępując go jednozdaniowym obscenicznym komentarzem na temat Matki Teresy.
Jest to jeden z wielu przypadków naruszenia regulaminu Wikipedii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W listopadzie wpuszczono wirusa na niemieckojęzyczne strony encyklopedii, a trzy tygodnie temu wandale z Kataru zdemolowali strony dotyczące Stanów Zjednoczonych i proroka Mahometa. Po akcji elektronicznych wandali z Kataru najpopularniejsza na świecie internetowa encyklopedia wprowadziła tymczasową cenzurę.

Zazwyczaj Wikipedia blokuje internetowe adresy poszczególnych wandali, w tym przypadku było to jednak niemożliwe. W Katarze istnieje tylko jeden dostawca internetu i cały ruch odbywa się za jego pośrednictwem. W związku z tym możliwość pisania haseł została na jakiś czas zablokowana dla całego kraju.

Wikipedia - otwarta encyklopedia

Zdaniem ekspertów takie zdarzenia obrazują wady i zalety internetowej encyklopedii. Redagować ją może każdy internauta, dzięki czemu jest ona znakomitym źródłem informacji, lecz jednocześnie jest narażona na takie ataki.

Wikipedia ma ponad pięć milionów haseł w ponad stu językach, z tego ponad półtora miliona po angielsku i 340 tysięcy po polsku.

Jedną z podstawowych zasad, którymi kieruje się Wikipedia jest brak cenzury. Po tym jak w lutym zeszłego roku Google uruchomił ocenzurowaną chińską wersję wyszukiwarki, James Wales, prezes fundacji Wikimedia finansującej Wikipedię powiedział: "Dla mnie i dla całej społeczności Wikipedii ważne jest, by nie widziano w nas drugiego Google'a". Wales niż zgodził się na chińską cenzurę.

W październiku zeszłego roku Pekin zablokował Wikipedię i od tej pory w Chinach nie ma już do niej dostępu. Wcześniej Chińczycy chętnie korzystali z Wikipedii, ale dziś 130 mln internautów musi się zadowolić encyklopedią na chińskim portalu Baidu. Nie ma tam informacji o ciemnych kartach historii ChRL.

Zablokowanie encyklopedii Wales nazwał "dużym błędem" Chin. Zwrócił uwagę, że przecież znakomita większość haseł dotyczy spraw neutralnych, jak sztuka czy technika.

Czy korzystasz z Wikipedii?