Danuta Rinn nie żyje

W Warszawie zmarła piosenkarka i aktorka Danuta Rinn. Miała 70 lat.
Wspomnienie o Danucie Rinn - zapal świeczkę na Forum [*]

Dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska, wspominając artystkę, podkreśliła jej wielki talent. Przypomniała też, że teksty pisali dla Danuty Rinn najwybitniejsi twórcy, między innymi Wojciech Młynarski czy też Jan Pietrzak, który napisał dla niej pamiętny utwór "Gdzie ci mężczyźni". W stanie wojennym zaangażowała się w śpiewanie piosenek patriotycznych.

Maria Szabłowska przypomniała, że Danuta Rinn była też aktorką, ale w młodości zdecydowała się pójść w kierunku śpiewu. Szabłowska dodała, że wiele osób na pewno pamięta ją jeszcze z duetu Rinn-Czyżewski. Bogdan Czyżewski był mężem artystki. Śpiewała z nim piosenki z raczej lekkiego repertuaru, dopiero po rozstaniu zmieniła repertuar.

Maria Szabłowska przypomniała, że Danuta Rinn była osobą o niezwykłej energii. W ostatnich latach, Danuta Rinn mieszkała w Domu Aktora w Skolimowie. Choć była już bardzo chora, wciąż myślała o zorganizowaniu kolejnych koncertów.

Danuta Rinn: 17 lipca 1936 - 19 grudnia 2006

Jej prawdziwe nazwisko brzmiało Danuta Smykla, a później Danuta Czyżewska.

Studiowała na Wydziale Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W 1963 roku przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła karierę piosenkarki. W roku następnym wyszła za mąż za Bogdana Czyżewskiego z którym śpiewała w duecie. W 1974 roku rozpoczęła karierę solową. Jej najbardziej znane utwory to "Na deptaku w Ciechocinku", "Gdyby choć raz", "Tyle wdzięku", "Gdzie ci mężczyźni".

Jako aktorka grała w filmach od początku lat 70., np. "Zazdrość i medycyna", "Bilans kwartalny", "Doktor Murek", "Kariera Nikosia Dyzmy". W ostatnich latach życia często występowała w polskich serialach.