Tanie filmy na DVD: Sposób na piractwo?

Twentieth Century Fox, wytwórnia filmowa należąca do koncernu News Corp., obniża ceny filmów na DVD do 3 dol. Ale tylko w Chinach
Jak szacuje Amerykańskie Stowarzyszenie Branży Filmowej, jego członkowie na piractwie w Chinach tracą rocznie 244 mln dol. Piractwo dotyka praktycznie każdej branży - na ulicznych straganach za grosze można dostać podróbki systemu operacyjnego Windows czy luksusowych torebek Louis Vuitton. I choć rząd w Chinach zaostrzył ostatnio przepisy do walki z piractwem, proceder kwitnie. Wielkie wytwórnie nie mogą jednak lekceważyć konsumentów za Wielkim Murem, zwłaszcza że słabnąca sprzedaż DVD w USA zmusza je do szukania przychodów na rozwijających się rynkach: w Rosji, Brazylii czy właśnie Chinach.

Stąd m.in. cenowe eksperymenty z filmami - wytwórnia filmowa Fox ogłosiła właśnie, że nowo wydane filmy na DVD będą kosztować ok. 20-25 juanów (ok. 3 dol.). To i tak dwukrotnie więcej, niż kosztują pirackie płyty, ale Fox liczy na to, że nowa cena przyciągnie Chińczyków do legalnych filmów. Aby wzmocnić sieć dystrybucji, wytwórnia należąca do imperium Ruperta Murdocha podpisała też umowę z lokalnym dystrybutorem Zoke Culture Group.

Chiński rynek DVD jest dla hollywoodzkich wytwórni o tyle łakomym kąskiem, że praktycznie nie mają przychodów z biletów kinowych. Kina w Chinach mogą bowiem wyświetlać tylko 20 zagranicznych filmów rocznie. Według oficjalnych statystyk w ub.r. Chińczycy na bilety wydali zaledwie 254 mln dol.