Poczet nowych radnych Warszawy
Przedstawiamy 60 osób, które przez najbli¿sze cztery lata bêd± decydowaæ o naszym mie¶cie. Po raz pierwszy w historii w najliczniejszym klubie Rady Warszawy - PO - jest wiêcej kobiet ni¿ mê¿czyzn
* Wojciech Bartelski. Wspó³autor programu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz. W mijaj±cej kadencji radny ¦ródmie¶cia. Startuj±c w wyborach cztery lata temu, nale¿a³ do Unii Polityki Realnej, ale mandat zawdziêcza³ sukcesowi listy PiS, która zawar³a z UPR umowê koalicyjn±. Teraz dzia³a w PO, bo - jak mówi - jest libera³em gospodarczym i Platforma to partia mu programowa najbli¿sza. Ma 29 lat, jest ekonomist±, wyk³ada w Szkole Wy¿szej im. Bogdana Jañskiego. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu Bia³o³êka-Praga Pó³noc. Dosta³ 7 339 g³osów.
* Pawe³ Czekalski. W ostatniej kadencji by³ liderem PO w Radzie Warszawy. Nale¿a³ do nielicznych radnych wiernych przez ca³± kadencjê w³adzom swojej partii - wiêkszo¶æ radnych PO zosta³a wyrzucona za udzia³ w aferach "uk³adu warszawskiego", inni weszli do klubu wspó³pracuj±cego z PiS. Ma 37 lat. Z zawodu mened¿er. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³ 12 137 g³osów.
* Magdalena Czerwosz. Ma du¿y sta¿ samorz±dowy. By³a radn± na Pradze Po³udnie w latach 1990-98 i 2000-02, pocz±tkowo z ramienia Komitetów Obywatelskich "S", potem Unii Wolno¶ci. Po zawarciu bloku centrolewicowego (SLD-SdPl-UP-PD) wyst±pi³a z Partii Demokratycznej. Ma 57 lat, z wykszta³cenia geolog. Pracuje jako artysta ceramik. Przewodnicz±ca samorz±du Saskiej Kêpy. Startowa³a z drugiego miejsca na li¶cie w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³a 4 595 g³osów.
* Jolanta Gruszka. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Na pocz±tku lat 90. pracowa³a w biurze krajowym Kongresu Liberalno-Demokratycznego, potem w biurze krajowym Unii Wolno¶ci. Od koñca lat 90. a¿ do 2001 r. pracowa³a w Urzêdzie Gminy Ursynów. By³a tam inspektorem w biurze promocji. Od 2001 r. pracuje w klubie parlamentarnym PO, gdzie jest starszym specjalist±. Ma 34 lata. Skoñczy³a I LO im. Limanowskiego i administracjê na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka na Pradze Po³udnie. Startowa³a z drugiego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Wawer-Weso³a. Dosta³a 4 643 g³osów.
* Marcin Hoffman. By³y dzia³acz Unii Wolno¶ci, radny gminy Centrum w latach 1998-2002. Nie od razu po powstaniu PO zasili³ szeregi tej partii. Pozosta³ w Unii, nale¿a³ do tej czê¶ci warszawskich dzia³aczy, którzy w 2002 r. rozwa¿ali wspólny start z PiS w wyborach samorz±dowych. Ma 40 lat, jest lekarzem rodzinnym. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Wola. Dosta³ 8 817 g³osów.
* Lech Jaworski. W PO od marca tego roku. Chce zadebiutowaæ w samorz±dzie, bo - jak mówi - prawnik w Radzie Warszawy bardzo siê przyda. Zasiada³ w KRRiT z ramienia AWS. Ma 40 lat, jest doktorem prawa, adiunktem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Ursynów-Wilanów. Dosta³ 12 545 g³osów.
* Piotr Kalbarczyk. Do Platformy Obywatelskiej nale¿y od roku. Mieszka w Rado¶ci, tam dzia³a³ w samorz±dzie w latach 1998-2002. Ma 45 lat, jest in¿ynierem budownictwa l±dowego, wspó³w³a¶cicielem firmy budowlanej. Kibic Legii i wiceprezes Parafialnego Kluby Sportowego "Rado¶æ". W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê inwestycjami i walczyæ o dotacje dla klubów sportowych. Dosta³ siê z ostatniego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Weso³a-Wawer. Dosta³ 2 709 g³osów.
* Marcin Kierwiñski. Jeden z najbardziej wp³ywowych dzia³aczy warszawskiej PO - jest jej skarbnikiem i sekretarzem. Do partii wst±pi³ po tym, jak w 2001 r. pracowa³ w sztabie staraj±cego siê o mandat poselski by³ego szefa MON Bronis³awa Komorowskiego. Ma 30 lat, z wykszta³cenia jest in¿ynierem elektronikiem, pisze pracê doktorsk± z zarz±dzania produkcj±. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³ 7 556 g³osów.
* Ligia Krajewska. Jest ekspertem warszawskiej Platformy w sprawach o¶wiatowych. W latach 1990-94 w zarz±dzie Weso³ej odpowiada³a za o¶wiatê. Ma 57 lat. Z wykszta³cenia pedagog i psycholog. Prezes fundacji prowadz±cej cztery szko³y spo³eczne w Weso³ej. By³a wieloletni± dyrektork± szko³y spo³ecznej. Startowa³a z pierwszego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Wawer-Weso³a. Dosta³a 10 160 g³osów.
* Pawe³ Lech. Szef Platformy na Pradze Po³udnie. Ma opiniê oddanego stronnika kandydatki PO na prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jako radny dzia³a³ na Pradze Po³udnie od 1994 r., zajmuj±c siê g³ównie sportem i edukacj±. Samorz±dow± karierê zaczyna³ w lokalnym ugrupowaniu, potem dzia³a³ w klubie AWS. Ma 40 lat, z wykszta³cenia jest pedagogiem. Prowadzi w³asn± firmê reklamowo-poligraficzn±. Wieloletni dzia³acz ZHR. Starowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³ 10 189 g³osów.
* Dorota Lutomirska. Debiutantka w Radzie Warszawy. Zna lokalnych polityków dziêki mê¿owi, który na pocz±tku lat 90. by³ radnym z ramienia Komitetów Obywatelskich "S". Mówi, ¿e jako matka Polka chce zajmowaæ siê w radzie sprawami o¶wiaty i uwolniæ warszawskie szko³y od wp³ywów Romana Giertycha. Ma 48 lat. Z wykszta³cenia jest technologiem ¿ywno¶ci. Pracuje jako szef firmy handlowo-us³ugowej. Dosta³a siê z pi±tego miejsca listy PO na Pradze Po³udnie. Dosta³a 5 431 g³osów.
* Maria £ukaszewicz. Ostatnio by³a burmistrzem Ursusa, wcze¶niej skarbniczk± w urzêdach Wilanowa, Mokotowa i Ursusa. W Radzie chce zajmowaæ siê sprawami bud¿etowymi. Ma 62 lata. Jest absolwentk± handlu zagranicznego SGPiS. Dosta³a siê z drugiego miejsca listy PO w okrêgu Bemowo-Ursus. Dosta³a 5 965 g³osów.
* Ewa Malinowska-Grupiñska. Debiutantka w warszawskim samorz±dzie. Jej m±¿ jest pos³em PO ziemi kaliskiej. W Radzie Warszawy chce siê zajmowaæ sprawami zagospodarowania miasta i rozwi±zywaæ problemy komunikacji. Ma 50 lat, z wykszta³cenia jest in¿ynierem sanitarnym i dziennikark±. By³a prezes Polskiej Izby Ksi±¿ki. Pracuje jako wydawca w wydawnictwie Prószyñski. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy PO w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³a 5 451 g³osów.
* Ewa Masny. W 1994 r. zosta³a radn± gminy Wawer z komitetu lokalnego, w 1998 r. dosta³a siê do Rady Warszawy z listy AWS. Ma 60 lat. Skoñczy³a etnologiê na UW. By³a m.in. wychowawc± w ¶wietlicy, w³a¶cicielk± zak³adu krawieckiego i warsztatu Szlifiernia Szkie³ Optycznych. Jest jedn± z za³o¿ycielek liceów Spo³ecznego Towarzystwa O¶wiatowego. W roku szkolnym 1989-90 dyrektorka spo³ecznego liceum SPO nr 6. W tym czasie handlowa³a te¿ byd³em rogatym - bykami, cielêtami. Pracuje w Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynuje program "Szko³a marzeñ". Startowa³a z trzeciego miejsca z okrêgu Targówek-Rembertów-Weso³a-Wawer. Dosta³a 4 320 g³osów.
* Piotr Mazurek. Przez ostatnie osiem lat by³ radnym ¯oliborza i Bielan. Dzia³a³ w Ruchu Spo³ecznym AWS. W 2002 r. startowa³ z listy PiS, ale sk³óci³ siê z lokalnymi liderami i wyst±pi³ z tej partii. Jako radny zajmowa³ siê g³ównie sprawami bud¿etowymi. Ma 43 lata, z wykszta³cenia jest pedagogiem. Pracuje jako szef ds. bezpieczeñstwa w hotelu Bristol. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu Bielany-¯oliborz. Dosta³ 12 146 g³osów.
* Katarzyna Munio. Debiutantka w Radzie Warszawy. Jest psychologiem reklamy i marketingu, wydawc± i redaktor naczeln± "Gazety Domowej", bezp³atnego dwutygodnika ukazuj±cego siê w piêciu zachodnich dzielnicach Warszawy. Spo³ecznie prowadzi Obywatelskie Biuro Porad, w którym ka¿dy za darmo mo¿e znale¼æ poradê prawd±. Ma 35 lat. Dosta³a siê do Rady z trzeciego miejsca listy w okrêgu Ochota-W³ochy. Dosta³a 5 581 g³osów.
* Anna Pabisiak. Nie nale¿y do Platformy Obywatelskiej. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Ma 32 lata. Skoñczy³a II Spo³eczne Liceum Ogólnokszta³c±ce i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest radc± prawnym. W latach 1997-2000 pracowa³a w kancelarii ¯ukowski Partnerzy, w 2000-2002 w miêdzynarodowej kancelarii prawniczej Linklaters, w okresie 2002-2003 by³a prawnikiem wewnêtrznym w firmie AIG-CET Capital Management (Poland) Sp. z o.o. W tym roku za³o¿y³a w³asn± kancelariê prawnicz±. Mieszka na Pradze Po³udnie. Do Rady Warszawy wesz³a z przedostatniego miejsca okrêgu ¯oliborz-Bielany. Dosta³a 3 672 g³osów.
* Mariola Rabczon. Debiutantka w samorz±dzie. Ma 34 lata. Z wykszta³cenia jest nauczycielk±, pracuje w wydziale o¶wiaty urzêdu Bia³o³êki. Zorganizowa³a i prowadzi Bia³o³êcki Klub Dyskusyjny. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy w okrêgu Bia³o³êka-Praga Pó³noc. Dosta³a 2 754 g³osów.
* Tadeusz Ross. Ma 68 lat. Aktor, satyryk i piosenkarz. Startowa³ z pi±tego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³ 7 126 g³osów.
* Joanna Sasak. Sympatyzuje z PO, ale do partii nie nale¿y. W samorz±dzie debiutantka. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê tym, na czym najlepiej siê zna, czyli sprawami infrastruktury miejskiej. Ma 33 lata. Z wykszta³cenia jest ekonomistk±. Pracuje w STOEN. Odpowiada za inwestycje energetyczne. Startowa³a z drugiego miejsca listy PO w okrêgu Bielany-¯oliborz. Dosta³a 3 769 g³osów.
* Pawe³ Czekalski. W ostatniej kadencji by³ liderem PO w Radzie Warszawy. Nale¿a³ do nielicznych radnych wiernych przez ca³± kadencjê w³adzom swojej partii - wiêkszo¶æ radnych PO zosta³a wyrzucona za udzia³ w aferach "uk³adu warszawskiego", inni weszli do klubu wspó³pracuj±cego z PiS. Ma 37 lat. Z zawodu mened¿er. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³ 12 137 g³osów.
* Magdalena Czerwosz. Ma du¿y sta¿ samorz±dowy. By³a radn± na Pradze Po³udnie w latach 1990-98 i 2000-02, pocz±tkowo z ramienia Komitetów Obywatelskich "S", potem Unii Wolno¶ci. Po zawarciu bloku centrolewicowego (SLD-SdPl-UP-PD) wyst±pi³a z Partii Demokratycznej. Ma 57 lat, z wykszta³cenia geolog. Pracuje jako artysta ceramik. Przewodnicz±ca samorz±du Saskiej Kêpy. Startowa³a z drugiego miejsca na li¶cie w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³a 4 595 g³osów.
* Jolanta Gruszka. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Na pocz±tku lat 90. pracowa³a w biurze krajowym Kongresu Liberalno-Demokratycznego, potem w biurze krajowym Unii Wolno¶ci. Od koñca lat 90. a¿ do 2001 r. pracowa³a w Urzêdzie Gminy Ursynów. By³a tam inspektorem w biurze promocji. Od 2001 r. pracuje w klubie parlamentarnym PO, gdzie jest starszym specjalist±. Ma 34 lata. Skoñczy³a I LO im. Limanowskiego i administracjê na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka na Pradze Po³udnie. Startowa³a z drugiego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Wawer-Weso³a. Dosta³a 4 643 g³osów.
* Marcin Hoffman. By³y dzia³acz Unii Wolno¶ci, radny gminy Centrum w latach 1998-2002. Nie od razu po powstaniu PO zasili³ szeregi tej partii. Pozosta³ w Unii, nale¿a³ do tej czê¶ci warszawskich dzia³aczy, którzy w 2002 r. rozwa¿ali wspólny start z PiS w wyborach samorz±dowych. Ma 40 lat, jest lekarzem rodzinnym. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Wola. Dosta³ 8 817 g³osów.
* Lech Jaworski. W PO od marca tego roku. Chce zadebiutowaæ w samorz±dzie, bo - jak mówi - prawnik w Radzie Warszawy bardzo siê przyda. Zasiada³ w KRRiT z ramienia AWS. Ma 40 lat, jest doktorem prawa, adiunktem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Ursynów-Wilanów. Dosta³ 12 545 g³osów.
* Piotr Kalbarczyk. Do Platformy Obywatelskiej nale¿y od roku. Mieszka w Rado¶ci, tam dzia³a³ w samorz±dzie w latach 1998-2002. Ma 45 lat, jest in¿ynierem budownictwa l±dowego, wspó³w³a¶cicielem firmy budowlanej. Kibic Legii i wiceprezes Parafialnego Kluby Sportowego "Rado¶æ". W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê inwestycjami i walczyæ o dotacje dla klubów sportowych. Dosta³ siê z ostatniego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Weso³a-Wawer. Dosta³ 2 709 g³osów.
* Marcin Kierwiñski. Jeden z najbardziej wp³ywowych dzia³aczy warszawskiej PO - jest jej skarbnikiem i sekretarzem. Do partii wst±pi³ po tym, jak w 2001 r. pracowa³ w sztabie staraj±cego siê o mandat poselski by³ego szefa MON Bronis³awa Komorowskiego. Ma 30 lat, z wykszta³cenia jest in¿ynierem elektronikiem, pisze pracê doktorsk± z zarz±dzania produkcj±. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³ 7 556 g³osów.
* Ligia Krajewska. Jest ekspertem warszawskiej Platformy w sprawach o¶wiatowych. W latach 1990-94 w zarz±dzie Weso³ej odpowiada³a za o¶wiatê. Ma 57 lat. Z wykszta³cenia pedagog i psycholog. Prezes fundacji prowadz±cej cztery szko³y spo³eczne w Weso³ej. By³a wieloletni± dyrektork± szko³y spo³ecznej. Startowa³a z pierwszego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Wawer-Weso³a. Dosta³a 10 160 g³osów.
* Pawe³ Lech. Szef Platformy na Pradze Po³udnie. Ma opiniê oddanego stronnika kandydatki PO na prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jako radny dzia³a³ na Pradze Po³udnie od 1994 r., zajmuj±c siê g³ównie sportem i edukacj±. Samorz±dow± karierê zaczyna³ w lokalnym ugrupowaniu, potem dzia³a³ w klubie AWS. Ma 40 lat, z wykszta³cenia jest pedagogiem. Prowadzi w³asn± firmê reklamowo-poligraficzn±. Wieloletni dzia³acz ZHR. Starowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³ 10 189 g³osów.
* Dorota Lutomirska. Debiutantka w Radzie Warszawy. Zna lokalnych polityków dziêki mê¿owi, który na pocz±tku lat 90. by³ radnym z ramienia Komitetów Obywatelskich "S". Mówi, ¿e jako matka Polka chce zajmowaæ siê w radzie sprawami o¶wiaty i uwolniæ warszawskie szko³y od wp³ywów Romana Giertycha. Ma 48 lat. Z wykszta³cenia jest technologiem ¿ywno¶ci. Pracuje jako szef firmy handlowo-us³ugowej. Dosta³a siê z pi±tego miejsca listy PO na Pradze Po³udnie. Dosta³a 5 431 g³osów.
* Maria £ukaszewicz. Ostatnio by³a burmistrzem Ursusa, wcze¶niej skarbniczk± w urzêdach Wilanowa, Mokotowa i Ursusa. W Radzie chce zajmowaæ siê sprawami bud¿etowymi. Ma 62 lata. Jest absolwentk± handlu zagranicznego SGPiS. Dosta³a siê z drugiego miejsca listy PO w okrêgu Bemowo-Ursus. Dosta³a 5 965 g³osów.
* Ewa Malinowska-Grupiñska. Debiutantka w warszawskim samorz±dzie. Jej m±¿ jest pos³em PO ziemi kaliskiej. W Radzie Warszawy chce siê zajmowaæ sprawami zagospodarowania miasta i rozwi±zywaæ problemy komunikacji. Ma 50 lat, z wykszta³cenia jest in¿ynierem sanitarnym i dziennikark±. By³a prezes Polskiej Izby Ksi±¿ki. Pracuje jako wydawca w wydawnictwie Prószyñski. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy PO w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³a 5 451 g³osów.
* Ewa Masny. W 1994 r. zosta³a radn± gminy Wawer z komitetu lokalnego, w 1998 r. dosta³a siê do Rady Warszawy z listy AWS. Ma 60 lat. Skoñczy³a etnologiê na UW. By³a m.in. wychowawc± w ¶wietlicy, w³a¶cicielk± zak³adu krawieckiego i warsztatu Szlifiernia Szkie³ Optycznych. Jest jedn± z za³o¿ycielek liceów Spo³ecznego Towarzystwa O¶wiatowego. W roku szkolnym 1989-90 dyrektorka spo³ecznego liceum SPO nr 6. W tym czasie handlowa³a te¿ byd³em rogatym - bykami, cielêtami. Pracuje w Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynuje program "Szko³a marzeñ". Startowa³a z trzeciego miejsca z okrêgu Targówek-Rembertów-Weso³a-Wawer. Dosta³a 4 320 g³osów.
* Piotr Mazurek. Przez ostatnie osiem lat by³ radnym ¯oliborza i Bielan. Dzia³a³ w Ruchu Spo³ecznym AWS. W 2002 r. startowa³ z listy PiS, ale sk³óci³ siê z lokalnymi liderami i wyst±pi³ z tej partii. Jako radny zajmowa³ siê g³ównie sprawami bud¿etowymi. Ma 43 lata, z wykszta³cenia jest pedagogiem. Pracuje jako szef ds. bezpieczeñstwa w hotelu Bristol. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu Bielany-¯oliborz. Dosta³ 12 146 g³osów.
* Katarzyna Munio. Debiutantka w Radzie Warszawy. Jest psychologiem reklamy i marketingu, wydawc± i redaktor naczeln± "Gazety Domowej", bezp³atnego dwutygodnika ukazuj±cego siê w piêciu zachodnich dzielnicach Warszawy. Spo³ecznie prowadzi Obywatelskie Biuro Porad, w którym ka¿dy za darmo mo¿e znale¼æ poradê prawd±. Ma 35 lat. Dosta³a siê do Rady z trzeciego miejsca listy w okrêgu Ochota-W³ochy. Dosta³a 5 581 g³osów.
* Anna Pabisiak. Nie nale¿y do Platformy Obywatelskiej. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Ma 32 lata. Skoñczy³a II Spo³eczne Liceum Ogólnokszta³c±ce i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest radc± prawnym. W latach 1997-2000 pracowa³a w kancelarii ¯ukowski Partnerzy, w 2000-2002 w miêdzynarodowej kancelarii prawniczej Linklaters, w okresie 2002-2003 by³a prawnikiem wewnêtrznym w firmie AIG-CET Capital Management (Poland) Sp. z o.o. W tym roku za³o¿y³a w³asn± kancelariê prawnicz±. Mieszka na Pradze Po³udnie. Do Rady Warszawy wesz³a z przedostatniego miejsca okrêgu ¯oliborz-Bielany. Dosta³a 3 672 g³osów.
* Mariola Rabczon. Debiutantka w samorz±dzie. Ma 34 lata. Z wykszta³cenia jest nauczycielk±, pracuje w wydziale o¶wiaty urzêdu Bia³o³êki. Zorganizowa³a i prowadzi Bia³o³êcki Klub Dyskusyjny. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy w okrêgu Bia³o³êka-Praga Pó³noc. Dosta³a 2 754 g³osów.
* Tadeusz Ross. Ma 68 lat. Aktor, satyryk i piosenkarz. Startowa³ z pi±tego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³ 7 126 g³osów.
* Joanna Sasak. Sympatyzuje z PO, ale do partii nie nale¿y. W samorz±dzie debiutantka. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê tym, na czym najlepiej siê zna, czyli sprawami infrastruktury miejskiej. Ma 33 lata. Z wykszta³cenia jest ekonomistk±. Pracuje w STOEN. Odpowiada za inwestycje energetyczne. Startowa³a z drugiego miejsca listy PO w okrêgu Bielany-¯oliborz. Dosta³a 3 769 g³osów.
* Jaros³aw Szostakowski. Do 2004 r. w Unii Demokratycznej, w latach 1998-2002 by³ radnym Ochoty z ramienia tej partii. Od pocz±tku lat 90. prezesuje Fundacji Solidarno¶ci Polsko-Czesko-S³owackiej, która - wbrew swojej nazwie - pomaga krajom by³ego ZSRR. Ma 39 lat, z wykszta³cenia jest in¿ynierem elektrykiem, pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Ochota-W³ochy. Dosta³ 7 663 g³osów.
* Maria Szreder. Wspó³autorka programu wyborczego warszawskiej PO. W zesz³ej kadencji radna Mokotowa z ramienia PO. Ma 54 lata. Jest absolwentk± Akademii Muzycznej, skoñczy³a studia MBA. Jest kompozytork±, pisze podrêczniki muzyczne dla dzieci i m³odzie¿y. Dosta³a siê z ostatniego miejsca listy PO na Mokotowie. Dosta³a 2 918 g³osów.
* Zofia Trêbicka. W Platformie od 2003 r. Wcze¶niej nie nale¿a³a do ¿adnej partii. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami ekologii i estetyk± miasta. Ma 58 lat. Jest absolwentk± Wydzia³u Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Wiceprezes firmy komputerowej Cross. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy w okrêgu Ursynów-Wilanów. Dosta³a 3 627 g³osów.
* Krzysztof Tyszkiewicz. Cz³onek zarz±du warszawskiej PO, w jej biurze krajowym zajmuje siê internetem. W latach 1998-2001 dzia³a³ w m³odzie¿ówce Unii Wolno¶ci, potem wst±pi³ do PO. W latach 2001-03 szef mazowieckich M³odych Demokratów - m³odzie¿ówki partii. Przez ostatnie cztery lata radny Bemowa i szef klubu radnych PO w tej dzielnicy. Ma 26 lat. Prowadzi firmê konsultingow±. Studiuje stosunki miêdzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Startowa³ z pierwszego miejsca na li¶cie w okrêgu Bemowo-Ursus. Dosta³ 10 787g³osów.
* Maciej Wyszyñski. W Platformie od dwóch lat. W samorz±dzie debiutant. - Nowa krew w partii. Kocha sport. Jest motocyklist±, bardzo weso³y i przystojny. - tak nowego radnego charakteryzuje warszawska pos³anka PO Joanna Fabisiak. Ma 37 lat, jest ekonomist±. Pracuje jako starszy specjalista w NBP, zajmuje siê obs³ug± kredytów zagranicznych. Dosta³ z drugiego miejsca listy PO w okrêgu Ursynów. Dosta³ 3 854 g³osów.
* Ma³gorzata Zakrzewska. Nie jest cz³onkiem Platformy. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Ma 41 lat. Skoñczy³a prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1992-93 zajmowa³a siê promocj± w Pañstwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. By³a redaktorem prowadz±cym wydania specjalnego magazynu "Polish Home". Na prze³omie lat 1993-94 by³a wicedyrektorem departamentu promocji fundacji Teraz Polska. W latach 1997-98 pracowa³a w dziale komunikacji instytucjonalnej w Canal+. W okresie 2001-02 prowadzi³a w TVP program "Jej styl". Teraz pracuje w biurze zarz±du TVP, jest te¿ cz³onkiem rady programowej TVP w oddziale warszawskim. Startowa³a z drugiego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³a 7 158 g³osów.
* Ma³gorzata ¯uber-Zielicz. Debiutuje w Radzie Warszawy, chce siê zajmowaæ sprawami o¶wiaty. Ma 50 lat. Jest absolwentk± Wydzia³u Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Instruktorka ZHP, szefowa Mazowieckiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Uzdolnionych. By³a wicedyrektork± Liceum im. Miko³aja Kopernika. Ostatnio pracowa³a jako wicedyrektorka Liceum im. Stefana Batorego. Dosta³a siê do Rady z drugiego miejsca listy w okrêgu Wola. Dosta³a 2 672 g³osów.
Klub Prawa i Sprawiedliwo¶ci
* Zbigniew Cierpisz. W PiS od 2003 r. W ubieg³ej kadencji szef klubu radnych PiS na Pradze Pó³noc. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami zdrowia i du¿ymi inwestycjami. Ma 47 lat. Z wykszta³cenia jest lekarzem, skoñczy³ te¿ studia mened¿erskie na SGH. Pracuje jako lekarz we w³asnej firmie medycznej. Dosta³ siê z drugiego miejsca w okrêgu Bia³o³êka - Praga Pó³noc. Dosta³ 2 193 g³osów.
* Jacek Cie¶likowski. W PiS od 2001 r. W latach 1999-2000 asystent pos³a Jaros³awa Kaczyñskiego. Dzi¶ w kancelarii premiera jest jego asystentem politycznym. Odpowiada m.in. za kalendarz szefa rz±du. Ma 33 lata. Skoñczy³ warszawskie liceum im. B. Prusa. Studiowa³ organizacjê i zarz±dzanie na Politechnice Warszawskiej. Choæ nie dzia³a w warszawskim PiS, startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Wychowa³ siê i mieszka na Pradze Po³udnie. Dosta³ 9 426 g³osów.
* Dariusz Figura. Jest cz³onkiem PiS. Karierê polityczn± zaczyna³ w ZChN. W latach 1998-2000 radny ¯oliborza z ramienia Ruchu Spo³ecznego AWS. Ma 40 lat. Z wykszta³cenia jest mened¿erem, pracuje w firmie komputerowej, której jest wspó³w³a¶cicielem. Dosta³ siê z dalekiego siódmego miejsca w okrêgu Bielany - ¯oliborz., bo jak sam o sobie mówi, jest na ¯oliborzu znany. Mieszka³ tu od urodzenie przez 25 lat, udziela³ siê w Ruchu Odnowy przy parafii ¶w. Jana Kantego. Dosta³ 2 866 g³osów.
* Micha³ Grodzki. Dzia³a w ZHP w hufcu Wola i w Forum M³odych - m³odzie¿ówce PiS. Pracuje w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyñskiego w biurze kultury, nauki i dziedzictwa narodowego. W latach 2002-06 by³ radnym PiS na Bemowie. Ma 27 lat. Absolwent polityki spo³ecznej na UW. Pracê magistersk± napisa³ z dzia³añ socjalnych na terenie Bemowa. Startowa³ z drugiego miejsca w okrêgu Bemowo - Ursus. Dosta³ 4 977 g³osów.
* Marcin Jastrzêbski. Cz³onek PiS. W 1998 r. wszed³ do rady gminy Centrum i Mokotowa z list Ruchu Spo³ecznego AWS. Nale¿a³ tam do prawicowej frakcji "jastrzêbi", która z upodobaniem zwalcza³a opozycyjny wówczas SLD. Radni klubu nazywani byli w kuluarach "czerwonymi braæmi", Jastrzêbski nale¿a³ do najbardziej zapamiêta³ych tropicieli lewicy. W 2000 r., gdy SLD zawi±za³ koalicjê z UW, publicznie zapyta³ Jana Wieteskê, kandydata na burmistrza, o to, co robi³ w stanie wojennym. Zmusi³ Wieteskê do wyznania, ¿e by³ sekretarzem PZPR na Mokotowie. Zapowiada³ w kuluarach, ¿e bêdzie sprawdza³ te informacje, ale niczego wiêcej nie ustali³. W ostatniej kadencji jako radny Warszawy opó¼ni³ zawi±zanie koalicji PiS z LPR. Mimo usilnych prób klubowych kolegów nie uda³o siê go ¶ci±gn±æ z nart na prze³omowe g³osowanie. Kadencjê koñczy³ jako szef strategicznej komisji rewizyjnej. Przez lata pracowa³ w Polkomtelu. Po doj¶ciu do w³adzy PiS zmieni³ bran¿ê na paliwow±. Zasiada we w³adzach Przedsiêbiorstwa Eksploatacji Ruroci±gów Naftowych. Wszed³ z pierwszego miejsca w okrêgu Ursynów - Wilanów. Dosta³ 5 784 g³osów.
* Olga Johann. Do PiS wst±pi³a w 2001 r. W 2002 r. z listy partii dosta³a siê do sejmiku mazowieckiego i zosta³a jego wiceprzewodnicz±c±. W zesz³ym roku stara³a siê bezskutecznie o miejsce w Sejmie. W tym roku by³a kandydatk± PiS na rzecznika praw dziecka. Ma 64 lata. Jest absolwentk± psychologii na UW. Przez 30 lat zajmowa³a siê doradztwem zawodowym. Od lat 90. zwi±zana jest z Poradni± TOP (Terapia, Orzecznictwo, Profilaktyka) zajmuj±c± siê dzieæmi niedowidz±cymi, niedos³ysz±cymi i nadpobudliwymi. Od 2001 r. szefuje tej poradni. W latach 1989-90 pracowa³a w biurze interwencji Senatu. Rok pó¼niej trafi³a do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W gabinecie Anny Radziwi³³ nadzorowa³a pracê kuratoriów o¶wiaty i poradni psychologicznych. Jest ¿on± Wies³awa Johanna, sêdziego Trybuna³u Konstytucyjnego. Startowa³a z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bemowo i Ursus. Dosta³a 4 364 g³osów.
* Ma³gorzata Kobus. Do PiS wst±pi³a w 2002 r. Jest sekretarzem ¶ródmiejskiego komitetu partii. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Ma 43 lata. Mieszka na Powi¶lu. Skoñczy³a malarstwo w Akademii Sztuk Piêknych, w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Jest wnuczk± Tadeusza Uhma, który w latach 1938-41 by³ liderem warszawskiej Narodowej Demokracji. Wyk³ada technologiê malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Uprawia malarstwo sztalugowe i ¶cienne, rysunek oraz grafikê warsztatow±. Startowa³a z drugiego miejsca ze ¦ródmie¶cia. Dosta³a 2 441 g³osów.
* Jaros³aw Krajewski. Od 2004 r. szef m³odzie¿ówki PiS. W latach 2005-06 szef biura poselskiego Mariusza Kamiñskiego, dzi¶ szefa CBA. By³ asystentem Konrada Ciesio³kiewicza, rzecznika rz±du Marcinkiewicza. Pracuje w sztabie wyborczym Kazimierza Marcinkiewicza. Ma 23 lata, studiuje na pi±tym roku polityki spo³ecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracê magistersk± pisze z polityki prorodzinnej. Jest wspó³organizatorem pikiet pod domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w rocznicê wprowadzenia stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia. Startowa³ w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³ 8 196 g³osów.
* Mieczys³aw Król. Do PiS zapisa³ siê w 2001 r., rok pó¼niej zosta³ sto³ecznym radnym tej partii i zaj±³ siê sprawami bud¿etowymi. W latach 1998-2002 - radny w powiecie warszawskim z ramienia Porozumienia Centrum. Ma 48 lat. Jest absolwentem finansów i statystyki na SGPiS oraz bankowo¶ci na SGH. W latach 1980-88 zwi±zany z Narodowym Bankiem Polskim, gdzie zajmowa³ siê finansowaniem przedsiêbiorstw. W 1987 po wydzieleniu siê PKO BP z NBP zosta³ starszym rewidentem w departamencie rewizji PKO BP. Od 1990 r. jest dyrektorem II oddzia³u PKO BP przy pl. Inwalidów. Od dziesiêciu lat szef rady spo³ecznej Szpitala Bielañskiego. Startowa³ z pierwszego miejsca na li¶cie w okrêgu Praga Po³udnie. Mieszka w ¦ródmie¶ciu. Dosta³ 6 398 g³osów.
* Adam Kwiatkowski. Po raz pierwszy radnym zosta³ w 1994 r. - z lokalnego komitetu z³o¿onego ze ¶rodowisk zwi±zanych m.in. z KLD, BBWR wszed³ do rady Pragi Po³udnie. Cztery lata pó¼niej reprezentowa³ Uniê Wolno¶ci w radzie gminy Centrum. By³ w grupie radnych, która wywalczy³a bezp³atne parkowanie w soboty. Zasiada³ w komisji rewizyjnej, która wytropi³a nieprawid³owo¶ci przy sprzeda¿y udzia³ów w Gminnej Gospodarce Komunalnej Ochoty. Przez cztery ostatnie lata by³ radnym PiS na Pradze Po³udnie. Jest specjalist± od funduszy unijnych, zajmowa³ siê nimi w urzêdzie marsza³kowskim, Funduszu Ochrony ¦rodowiska, teraz doradza premierowi Jaros³awowi Kaczyñskiemu. By³ ¶wiadkiem na ¶lubie Paw³a Wypycha, którego Kazimierz Marcinkiewicz uwa¿a za najlepszego sto³ecznego urzêdnika. Ma 34 lata. Jest absolwentem zarz±dzania. Startowa³ z drugiego miejsca na li¶cie w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³ 3 417 g³osów.
* Maciej Maciejowski. Do PiS wst±pi³ w 2001 r. W 2002 r. zosta³ podinspektorem w Urzêdzie Dzielnicy Praga Po³udnie. Dwa lata pó¼niej trafi³ do dzia³u PR w Miejskim Przedsiêbiorstwie Oczyszczania. Od marca tego roku jest wiceburmistrzem W³och z rekomendacji PiS. Jest jednym z trzech pomys³odawców Instytutu Kresowego. Ma 28 lat. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bia³o³êka i Praga Pó³noc. Dosta³ 5 343 g³osów.
* Marek Makuch. W poprzedniej kadencji wiceburmistrz Woli, w 2002 r. dosta³ siê do rady tej dzielnicy. Do PiS wst±pi³ w 2003 r. Jeden z pomys³odawców Instytutu Kresowego - nowej instytucji kulturalnej powo³anej przez Prawo i Sprawiedliwo¶æ, która ma ocaliæ od zapomnienia historiê Kresów Wschodnich. Ma 34 lata. Absolwent liceum im. Batorego, skoñczy³ politologiê na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. razem z kolegami ze szko³y zbiera³ podpisy pod apelem o uwolnienie Vaclava Havla. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Wola. Dosta³ 7 090 g³osów.
* Maria Szreder. Wspó³autorka programu wyborczego warszawskiej PO. W zesz³ej kadencji radna Mokotowa z ramienia PO. Ma 54 lata. Jest absolwentk± Akademii Muzycznej, skoñczy³a studia MBA. Jest kompozytork±, pisze podrêczniki muzyczne dla dzieci i m³odzie¿y. Dosta³a siê z ostatniego miejsca listy PO na Mokotowie. Dosta³a 2 918 g³osów.
* Zofia Trêbicka. W Platformie od 2003 r. Wcze¶niej nie nale¿a³a do ¿adnej partii. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami ekologii i estetyk± miasta. Ma 58 lat. Jest absolwentk± Wydzia³u Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Wiceprezes firmy komputerowej Cross. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy w okrêgu Ursynów-Wilanów. Dosta³a 3 627 g³osów.
* Krzysztof Tyszkiewicz. Cz³onek zarz±du warszawskiej PO, w jej biurze krajowym zajmuje siê internetem. W latach 1998-2001 dzia³a³ w m³odzie¿ówce Unii Wolno¶ci, potem wst±pi³ do PO. W latach 2001-03 szef mazowieckich M³odych Demokratów - m³odzie¿ówki partii. Przez ostatnie cztery lata radny Bemowa i szef klubu radnych PO w tej dzielnicy. Ma 26 lat. Prowadzi firmê konsultingow±. Studiuje stosunki miêdzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Startowa³ z pierwszego miejsca na li¶cie w okrêgu Bemowo-Ursus. Dosta³ 10 787g³osów.
* Maciej Wyszyñski. W Platformie od dwóch lat. W samorz±dzie debiutant. - Nowa krew w partii. Kocha sport. Jest motocyklist±, bardzo weso³y i przystojny. - tak nowego radnego charakteryzuje warszawska pos³anka PO Joanna Fabisiak. Ma 37 lat, jest ekonomist±. Pracuje jako starszy specjalista w NBP, zajmuje siê obs³ug± kredytów zagranicznych. Dosta³ z drugiego miejsca listy PO w okrêgu Ursynów. Dosta³ 3 854 g³osów.
* Ma³gorzata Zakrzewska. Nie jest cz³onkiem Platformy. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Ma 41 lat. Skoñczy³a prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1992-93 zajmowa³a siê promocj± w Pañstwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. By³a redaktorem prowadz±cym wydania specjalnego magazynu "Polish Home". Na prze³omie lat 1993-94 by³a wicedyrektorem departamentu promocji fundacji Teraz Polska. W latach 1997-98 pracowa³a w dziale komunikacji instytucjonalnej w Canal+. W okresie 2001-02 prowadzi³a w TVP program "Jej styl". Teraz pracuje w biurze zarz±du TVP, jest te¿ cz³onkiem rady programowej TVP w oddziale warszawskim. Startowa³a z drugiego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³a 7 158 g³osów.
* Ma³gorzata ¯uber-Zielicz. Debiutuje w Radzie Warszawy, chce siê zajmowaæ sprawami o¶wiaty. Ma 50 lat. Jest absolwentk± Wydzia³u Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Instruktorka ZHP, szefowa Mazowieckiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Uzdolnionych. By³a wicedyrektork± Liceum im. Miko³aja Kopernika. Ostatnio pracowa³a jako wicedyrektorka Liceum im. Stefana Batorego. Dosta³a siê do Rady z drugiego miejsca listy w okrêgu Wola. Dosta³a 2 672 g³osów.
Klub Prawa i Sprawiedliwo¶ci
* Zbigniew Cierpisz. W PiS od 2003 r. W ubieg³ej kadencji szef klubu radnych PiS na Pradze Pó³noc. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami zdrowia i du¿ymi inwestycjami. Ma 47 lat. Z wykszta³cenia jest lekarzem, skoñczy³ te¿ studia mened¿erskie na SGH. Pracuje jako lekarz we w³asnej firmie medycznej. Dosta³ siê z drugiego miejsca w okrêgu Bia³o³êka - Praga Pó³noc. Dosta³ 2 193 g³osów.
* Jacek Cie¶likowski. W PiS od 2001 r. W latach 1999-2000 asystent pos³a Jaros³awa Kaczyñskiego. Dzi¶ w kancelarii premiera jest jego asystentem politycznym. Odpowiada m.in. za kalendarz szefa rz±du. Ma 33 lata. Skoñczy³ warszawskie liceum im. B. Prusa. Studiowa³ organizacjê i zarz±dzanie na Politechnice Warszawskiej. Choæ nie dzia³a w warszawskim PiS, startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Wychowa³ siê i mieszka na Pradze Po³udnie. Dosta³ 9 426 g³osów.
* Dariusz Figura. Jest cz³onkiem PiS. Karierê polityczn± zaczyna³ w ZChN. W latach 1998-2000 radny ¯oliborza z ramienia Ruchu Spo³ecznego AWS. Ma 40 lat. Z wykszta³cenia jest mened¿erem, pracuje w firmie komputerowej, której jest wspó³w³a¶cicielem. Dosta³ siê z dalekiego siódmego miejsca w okrêgu Bielany - ¯oliborz., bo jak sam o sobie mówi, jest na ¯oliborzu znany. Mieszka³ tu od urodzenie przez 25 lat, udziela³ siê w Ruchu Odnowy przy parafii ¶w. Jana Kantego. Dosta³ 2 866 g³osów.
* Micha³ Grodzki. Dzia³a w ZHP w hufcu Wola i w Forum M³odych - m³odzie¿ówce PiS. Pracuje w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyñskiego w biurze kultury, nauki i dziedzictwa narodowego. W latach 2002-06 by³ radnym PiS na Bemowie. Ma 27 lat. Absolwent polityki spo³ecznej na UW. Pracê magistersk± napisa³ z dzia³añ socjalnych na terenie Bemowa. Startowa³ z drugiego miejsca w okrêgu Bemowo - Ursus. Dosta³ 4 977 g³osów.
* Marcin Jastrzêbski. Cz³onek PiS. W 1998 r. wszed³ do rady gminy Centrum i Mokotowa z list Ruchu Spo³ecznego AWS. Nale¿a³ tam do prawicowej frakcji "jastrzêbi", która z upodobaniem zwalcza³a opozycyjny wówczas SLD. Radni klubu nazywani byli w kuluarach "czerwonymi braæmi", Jastrzêbski nale¿a³ do najbardziej zapamiêta³ych tropicieli lewicy. W 2000 r., gdy SLD zawi±za³ koalicjê z UW, publicznie zapyta³ Jana Wieteskê, kandydata na burmistrza, o to, co robi³ w stanie wojennym. Zmusi³ Wieteskê do wyznania, ¿e by³ sekretarzem PZPR na Mokotowie. Zapowiada³ w kuluarach, ¿e bêdzie sprawdza³ te informacje, ale niczego wiêcej nie ustali³. W ostatniej kadencji jako radny Warszawy opó¼ni³ zawi±zanie koalicji PiS z LPR. Mimo usilnych prób klubowych kolegów nie uda³o siê go ¶ci±gn±æ z nart na prze³omowe g³osowanie. Kadencjê koñczy³ jako szef strategicznej komisji rewizyjnej. Przez lata pracowa³ w Polkomtelu. Po doj¶ciu do w³adzy PiS zmieni³ bran¿ê na paliwow±. Zasiada we w³adzach Przedsiêbiorstwa Eksploatacji Ruroci±gów Naftowych. Wszed³ z pierwszego miejsca w okrêgu Ursynów - Wilanów. Dosta³ 5 784 g³osów.
* Olga Johann. Do PiS wst±pi³a w 2001 r. W 2002 r. z listy partii dosta³a siê do sejmiku mazowieckiego i zosta³a jego wiceprzewodnicz±c±. W zesz³ym roku stara³a siê bezskutecznie o miejsce w Sejmie. W tym roku by³a kandydatk± PiS na rzecznika praw dziecka. Ma 64 lata. Jest absolwentk± psychologii na UW. Przez 30 lat zajmowa³a siê doradztwem zawodowym. Od lat 90. zwi±zana jest z Poradni± TOP (Terapia, Orzecznictwo, Profilaktyka) zajmuj±c± siê dzieæmi niedowidz±cymi, niedos³ysz±cymi i nadpobudliwymi. Od 2001 r. szefuje tej poradni. W latach 1989-90 pracowa³a w biurze interwencji Senatu. Rok pó¼niej trafi³a do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W gabinecie Anny Radziwi³³ nadzorowa³a pracê kuratoriów o¶wiaty i poradni psychologicznych. Jest ¿on± Wies³awa Johanna, sêdziego Trybuna³u Konstytucyjnego. Startowa³a z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bemowo i Ursus. Dosta³a 4 364 g³osów.
* Ma³gorzata Kobus. Do PiS wst±pi³a w 2002 r. Jest sekretarzem ¶ródmiejskiego komitetu partii. Nigdy wcze¶niej nie by³a radn±. Ma 43 lata. Mieszka na Powi¶lu. Skoñczy³a malarstwo w Akademii Sztuk Piêknych, w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Jest wnuczk± Tadeusza Uhma, który w latach 1938-41 by³ liderem warszawskiej Narodowej Demokracji. Wyk³ada technologiê malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Uprawia malarstwo sztalugowe i ¶cienne, rysunek oraz grafikê warsztatow±. Startowa³a z drugiego miejsca ze ¦ródmie¶cia. Dosta³a 2 441 g³osów.
* Jaros³aw Krajewski. Od 2004 r. szef m³odzie¿ówki PiS. W latach 2005-06 szef biura poselskiego Mariusza Kamiñskiego, dzi¶ szefa CBA. By³ asystentem Konrada Ciesio³kiewicza, rzecznika rz±du Marcinkiewicza. Pracuje w sztabie wyborczym Kazimierza Marcinkiewicza. Ma 23 lata, studiuje na pi±tym roku polityki spo³ecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracê magistersk± pisze z polityki prorodzinnej. Jest wspó³organizatorem pikiet pod domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w rocznicê wprowadzenia stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia. Startowa³ w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³ 8 196 g³osów.
* Mieczys³aw Król. Do PiS zapisa³ siê w 2001 r., rok pó¼niej zosta³ sto³ecznym radnym tej partii i zaj±³ siê sprawami bud¿etowymi. W latach 1998-2002 - radny w powiecie warszawskim z ramienia Porozumienia Centrum. Ma 48 lat. Jest absolwentem finansów i statystyki na SGPiS oraz bankowo¶ci na SGH. W latach 1980-88 zwi±zany z Narodowym Bankiem Polskim, gdzie zajmowa³ siê finansowaniem przedsiêbiorstw. W 1987 po wydzieleniu siê PKO BP z NBP zosta³ starszym rewidentem w departamencie rewizji PKO BP. Od 1990 r. jest dyrektorem II oddzia³u PKO BP przy pl. Inwalidów. Od dziesiêciu lat szef rady spo³ecznej Szpitala Bielañskiego. Startowa³ z pierwszego miejsca na li¶cie w okrêgu Praga Po³udnie. Mieszka w ¦ródmie¶ciu. Dosta³ 6 398 g³osów.
* Adam Kwiatkowski. Po raz pierwszy radnym zosta³ w 1994 r. - z lokalnego komitetu z³o¿onego ze ¶rodowisk zwi±zanych m.in. z KLD, BBWR wszed³ do rady Pragi Po³udnie. Cztery lata pó¼niej reprezentowa³ Uniê Wolno¶ci w radzie gminy Centrum. By³ w grupie radnych, która wywalczy³a bezp³atne parkowanie w soboty. Zasiada³ w komisji rewizyjnej, która wytropi³a nieprawid³owo¶ci przy sprzeda¿y udzia³ów w Gminnej Gospodarce Komunalnej Ochoty. Przez cztery ostatnie lata by³ radnym PiS na Pradze Po³udnie. Jest specjalist± od funduszy unijnych, zajmowa³ siê nimi w urzêdzie marsza³kowskim, Funduszu Ochrony ¦rodowiska, teraz doradza premierowi Jaros³awowi Kaczyñskiemu. By³ ¶wiadkiem na ¶lubie Paw³a Wypycha, którego Kazimierz Marcinkiewicz uwa¿a za najlepszego sto³ecznego urzêdnika. Ma 34 lata. Jest absolwentem zarz±dzania. Startowa³ z drugiego miejsca na li¶cie w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³ 3 417 g³osów.
* Maciej Maciejowski. Do PiS wst±pi³ w 2001 r. W 2002 r. zosta³ podinspektorem w Urzêdzie Dzielnicy Praga Po³udnie. Dwa lata pó¼niej trafi³ do dzia³u PR w Miejskim Przedsiêbiorstwie Oczyszczania. Od marca tego roku jest wiceburmistrzem W³och z rekomendacji PiS. Jest jednym z trzech pomys³odawców Instytutu Kresowego. Ma 28 lat. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bia³o³êka i Praga Pó³noc. Dosta³ 5 343 g³osów.
* Marek Makuch. W poprzedniej kadencji wiceburmistrz Woli, w 2002 r. dosta³ siê do rady tej dzielnicy. Do PiS wst±pi³ w 2003 r. Jeden z pomys³odawców Instytutu Kresowego - nowej instytucji kulturalnej powo³anej przez Prawo i Sprawiedliwo¶æ, która ma ocaliæ od zapomnienia historiê Kresów Wschodnich. Ma 34 lata. Absolwent liceum im. Batorego, skoñczy³ politologiê na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. razem z kolegami ze szko³y zbiera³ podpisy pod apelem o uwolnienie Vaclava Havla. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Wola. Dosta³ 7 090 g³osów.
* Jakub Opara. Z PiS zwi±zany od 2001 r. W latach 2002-06 radny Mokotowa. Jest wicedyrektorem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyñskiego. W latach 90. aktywny dzia³acz Ligi Republikañskiej. By³ konwojentem pomocy humanitarnej w trakcie pomarañczowej rewolucji na Ukrainie. W latach 2003-05 by³ rzecznikiem prasowym Mazowieckiego Centrum Kultury. Wspó³pracowa³ z Muzeum Powstania Warszawskiego przy organizacji 60. rocznicy obchodów wybuchu Powstania. Ma 28 lat. Skoñczy³ historiê na Uniwersytecie Warszawskim. Startowa³ z drugiego miejsca w okrêgu Mokotów. Dosta³ 3 116 g³osów.
* Wojciech Starzyñski. Do PiS zapisa³ siê w 2001 r. Z samorz±dem zwi±za³ siê w 2002 r., gdy zosta³ warszawskim radnym tej partii. Ma 63 lata. Skoñczy³ weterynariê na SGGW. Przez 30 lat by³ urzêdowym lekarzem weterynarii na ¯oliborzu i Bielanach. W latach 90. rozpocz±³ prywatn± praktykê. Jest prezesem i jednym z za³o¿ycieli Spo³ecznego Towarzystwa O¶wiatowego, które prowadzi w ca³ej Polsce ponad 200 szkó³ niepublicznych. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu ¯oliborz. Dosta³ 10 602 g³osów.
* Edmund ¦widerski. 49 lat, z wykszta³cenia in¿ynier i ekonomista, szef bielañskiego Zak³adu Gospodarowania Nieruchomo¶ciami. Wieloletni dzia³acz "Solidarno¶ci". W latach 1998-2002 wiceszef rady Bielan z ramienia AWS. W PiS od 2002 r. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami bud¿etowymi i nieruchomo¶ciami. Dosta³ siê z drugiego miejsca listy PiS w okrêgu Bielany - ¯oliborz. Dosta³ 2 295 g³osów.
* Pawe³ Terlecki. Nigdy wcze¶niej nie by³ radnym. W latach 80. zapisa³ siê do "Solidarno¶ci". od 95 r. dzia³a w Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego - jest cz³onkiem zarz±du mazowieckiego ROP-u. Ma 45 lat. Skoñczy³ prawo kanoniczne na Akademii Teologii Katolickiej, studiowa³ te¿ prawo miêdzynarodowe w Bielefeld w Niemczech. W latach 1991-93 dyrektor przedstawicielstwa niemieckiej firmy budowlanej. W 1994-96 zasiada³ w zarz±dzie spó³dzielni mieszkaniowej "Wolska ¯elazna Brama". Potem prowadzi³ firmê zajmuj±c± siê obrotem nieruchomo¶ciami oraz pilota¿em i pilota¿em turystycznym. Startowa³ z pi±tego miejsca listy w okregu Wola. Dosta³ 1 839 g³osów.
* Pawe³ Turowski. W mijaj±cej kadencji radny Warszawy z rekomendacji PiS. Forsowa³ nadanie patronatu D¿ochara Dudajewa rondu przy zbiegu Al. Jerozolimskich i Popularnej, przeciwko czemu zaprotestowa³a Federacja Rosyjska. W latach 1998-2002 radny Ochoty. W przesz³o¶ci dzia³acz Ligi Republikañskiej. Ma 34 lata, z wykszta³cenia jest historykiem. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu Ochota i W³ochy. Dosta³ 7 357 g³osów.
* Stanis³aw Wojtera. W ostatniej kadencji warszawski radny w klubie PiS. Pracowa³ w komisjach infrastruktury i kultury. Do PiS wst±pi³ w 2005 r. By³y sekretarz generalny i prezes Unii Polityki Realnej. Ma 29 lat, z wykszta³cenia politolog. Jest we w³adzach Polskiej Organizacji Turystycznej. Dosta³ siê z drugiego miejsca listy w okrêgu na Ochocie. Dosta³ 2 560 g³osów.
* Tomasz Zdzikot. Szefuje wawerskiemu PiS, jest te¿ cz³onkiem Rady Politycznej tej partii. Wst±pi³ do niej w 2001 r. W 2003 r. zosta³ doradc± wiceprezydenta Warszawy S³awomira Skrzypka. Od stycznia tego roku by³ wiceburmistrzem ¦ródmie¶cia z rekomendacji PiS. Zast±pi³ na tym stanowisku Konrada Ciesio³kiewicza, by³ego rzecznika rz±du. Jest jednym z trzech pomys³odawców Instytutu Kresowego. Ma 27 lat. Skoñczy³ prawo na UKSW i podyplomowe studia samorz±du terytorialnego na UW. Startowa³ z pierwszego miejsca na li¶cie w okrêgu Targówek, Rembertów, Wawer, Weso³a. Dosta³ 8 351 g³osów.
* Ma³gorzata Za³êcka. Dosta³a siê z 10. miejsca PiS-owskiej listy, zwyczajowo partie umieszczaj± tam tzw. "wype³niaczy", czyli osoby bez wiêkszych szans, które czyni± listê kompletn±. Artur Gutman, lider PiS na Pradze Po³udnie, powiedzia³ nam, ¿e nowa radna dzia³a w PiS od kilku miesiêcy, jest na okresie sta¿owym. Kampaniê rozpoczê³a jako pierwsza ze startuj±cych w okrêgu kandydatów. Pokona³a m.in. Wandê Krajewsk±-Hoffman, trzeci± na li¶cie PiS: - Aktywnie ruszy³a pod ko¶cio³y i na bazary. Du¿o rozmawia³a z lud¼mi - mówi Gutman. - Demokracj± rz±dzi przypadek, mia³a bardzo ³adn± kampaniê. Jej wej¶cie nas zaskoczy³o, ale i ucieszy³o. ma 47 lat. Z zawodu dziennikarka. Startowa³a z okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³a 2 391 g³osów.
* Barbara Zawadzka. Z prawic± zwi±zana jest od kilkunastu lat, by³a w AWS, w 2002 r. zwi±za³a siê z PiS. Jako radna specjalizuje siê w sprawach bezpieczeñstwa. Do samorz±du po raz pierwszy wesz³a w 1990 r. zosta³a wówczas wiceburmistrzem Rembertowa. Kolejne kadencje zasiada³a w Radzie Warszawy. W kolejnych wyborach ma coraz wiêksze poparcie. - Najpierw by³o 1,5 tys., potem 3 tys., teraz 5,5 tys. To by³o dla mnie spore zaskoczenie, bo startowa³am z drugiego miejsca - mówi. Ma 59 lat. Jest prawnikiem, orzeka³a w s±dach karnych jako asesor, potem by³a prokuratorem. Od po³owy lat 90. doradza³a kolejnym prezesom PFRON. Obecnie jest prawnikiem konsultantem w rembertowskim OPS. Startowa³a z drugiego miejsca w okrêgu Targówek - Rembertów - Wawer - Weso³a. Dosta³a 5 560 g³osów.
* Alicja ¯ebrowska. Jeszcze niedawno dzia³a³a w PO, do PiS przekona³a siê dwa lata temu. Jak mówi, pod wp³ywem Lecha Kaczyñskiego. - Podoba mi siê to, co robi± panowie Kaczyñscy, jestem za dekomunizacj±, rozwi±zaniem WSI, walk± z korupcj± - wyja¶nia. W poprzedniej kadencji szefowa³a komisji bud¿etu i finansów rady Targówka. - Mam to szczê¶cie, ¿e od 30 lat mieszkam na Targówku, a rodzinnie zwi±zana jestem z Weso³±. Niew±tpliwie dawne znajomo¶ci przyczyni³y siê do tego sukcesu. To zamkniête ¶rodowiska. Ma 41 lat, skoñczy³a zarz±dzanie, prowadzi w³asn± firmê. Startowa³a do Rady Warszawy z czwartego miejsca w okrêgu Targówek - Rembertów - Wawer - Weso³a. Dosta³a 4 702 g³osów.
Klub Lewica i Demokraci (SLD-SdPl-UP-PD)
* Adam Cieciura. Wiceszef sto³ecznego SLD. W poprzedniej kadencji by³ radnym na Pradze Po³udnie. Jest etatowym pracownikiem w siedzibie SLD przy ul. Rozbrat, szefuje sztabowi wyborczemu SLD. Ma 29 lat, skoñczy³ prawo na UW. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³ 5 398 g³osów.
* Bartosz Dominiak. Wiceszef SdPl. Dot±d nie by³ ani pos³em, ani radnym. W kampanii prezydenckiej 1995 r. pracowa³ jako wolontariusz w sztabie Aleksandra Kwa¶niewskiego. I wci±gnê³a go polityka: dzia³a³ w SLD, potem w SdPl. By³ doradc± ministra zdrowia Marka Balickiego. Ma 30 lat, jest absolwentem SGH. Prowadzi w³asn± firmê konsultingowo-reklamow±. Dosta³ siê z pierwszego miejsca listy w okrêgu Ursynów-Wilanów. Dosta³ 3 591 g³osów.
* Andrzej Golimont. By³ radnym miasta od 1994 r. Przez lata mia³ opiniê "komandosa Sojuszu" wysy³anego do politycznych zadañ specjalnych. Przed wyborami na swojej stronie internetowej umie¶ci³ m.in. rekomendacjê gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który z zainteresowaniem ¶ledzi³ teksty Golimonta w "Nie", oraz wspólne z gen. Czes³awem Kiszczakiem wspomnienia z czasów Okr±g³ego Sto³u. Ma 37 lat. Dziennikarz "Trybuny" i tygodnika "Nie". Startowa³ z drugiego miejsca w okrêgu Wola. Dosta³ 4 101 g³osów.
* Miros³awa K±tna. By³a zwi±zana z SLD, potem przesz³a do Socjaldemokracji Marka Borowskiego. Od ponad 30 lat zajmuje siê prawami dziecka, za co wyró¿niono j± Orderem U¶miechu. W latach 80. w grupie za³o¿ycieli Komitetu Ochrony Praw Dziecka, w latach 90. dzia³a³a w fundacji Dzieci Niczyje. W 1997 r. zosta³a pe³nomocnikiem rz±du ds. dzieci. Sejm wybra³ j± na rzecznika praw dziecka, ale przepad³a w Senacie. Ma 57 lat. Jest psychologiem. Startowa³a z pierwszego miejsca listy w okrêgu Ochota-W³ochy. Dosta³a 6 979 g³osów.
* Dariusz Klimaszewski. Od zesz³ego roku jest wiceszefem warszawskiego SLD. By³y radny miasta, w poprzedniej kadencji szef rady Targówka. W latach 80. zastêpca kierownika wydzia³u m³odzie¿y akademickiej ZSMP, przez rok dzia³a³ w PZPR. Po 1990 r. wszed³ do krajowego komitetu wykonawczego SdRP, by³ rzecznikiem prasowym partii. Przez wiele lat zwi±zany ze spó³k± Ad Novum, wydawc± "Trybuny". Jak opowiada, zorganizowa³ newsroom i wprowadzi³ do tego dziennika komputery. Cztery lata temu szefowa³ kampanii prezydenckiej Marka Balickiego. Za czasów rz±dów Leszka Millera zosta³ dyrektorem w Narodowym Funduszu Ochrony ¦rodowiska. W 2005 r. bez powodzenia startowa³ do Sejmu. Ma 49 lat. Absolwent ekonomii. Dosta³ siê z pierwszego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Weso³a-Wawer. Dosta³ 4 550 g³osów.
* Agnieszka Kuncewicz. Zaczyna³a w ROAD, dzia³a³a w UD i UW. By³a radn± Targówka w latach 1994-2002, w tym czasie szefowa³a radzie Targówka, prowadzi³a komisjê o¶wiaty i kultury. By³a asystentk± sejmow± Jacka Kuronia i Zofii Kuratowskiej. Ma 47 lat. Z wykszta³cenia jest socjologiem. Od lat zajmuje siê dziennikarstwem, zaczyna³a w pi¶mie "Jestem". Potem pracowa³a w kolorowej prasie kobiecej, obecnie drukuje w prasie lokalnej. Startowa³a z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bielany i ¯oliborz. Dosta³a 6 761 g³osów.
* Waldemar Marsza³ek. Rekomendowany przez SLD. Wybitny sportowiec, motorowodniak, 6-krotny mistrz ¶wiata, 3-krotny mistrz Europy, 2-krotny zdobywca Pucharu Europy, 33-krotny mistrz Polski, odznaczony z³otym medalem ¦wiatowej Federacji Motorowodnej. Startowa³ z pi±tego miejsca w okrêgu Bemowo i Ursus. Dosta³ 4 429 g³osów.
* Paulina Piechna. Od 2002 w SLD, dzi¶ jest wiceszefow± tej organizacji. Do m³odzie¿ówki SLD wst±pi³a, gdy mia³a 17 lat. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami m³odzie¿y. Ma 23 lata, studiuje na pi±tym roku Wydzia³u Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³a 3 114 g³osów.
* Marek Rojszyk. W mijaj±cej kadencji wiceszef rady miasta, wcze¶niej radny gminy Centrum. W latach 1993-97 pose³ SLD i sekretarz Sejmu. Od 1991 r. przez siedem lat by³ etatowym pracownikiem Zrzeszenia Studentów Polskich. W ostatnim o¶wiadczeniu maj±tkowym w rubryce zawód poda³ "radny". Ma 40 lat. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³ 9 305 g³osów.
* Tomasz Sybilski. Od jesieni 2005 r. szef warszawskiego SLD, zastêpca sekretarza generalnego partii Grzegorza Napierskiego. Karierê partyjn± zaczyna³ jako dzia³acz Frakcji M³odych SdRP. W poprzedniej kadencji by³ radnym ¦ródmie¶cia. Ma 34 lata. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³ 4 699 g³osów.
* Sebastian Wierzbicki. Karierê polityczn± zaczyna³ w SdRP, od lat nale¿y do SLD. By³ radc± w MSWiA w czasach, gdy resortem kierowali Józef Oleksy i Ryszard Kalisz. Ma 29 lat. Z wykszta³cenia socjolog, pracuje jako mened¿er. Dosta³ siê z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bia³o³êka-Praga Pó³noc. Dosta³ 4 040 g³osów.
* Wojciech Starzyñski. Do PiS zapisa³ siê w 2001 r. Z samorz±dem zwi±za³ siê w 2002 r., gdy zosta³ warszawskim radnym tej partii. Ma 63 lata. Skoñczy³ weterynariê na SGGW. Przez 30 lat by³ urzêdowym lekarzem weterynarii na ¯oliborzu i Bielanach. W latach 90. rozpocz±³ prywatn± praktykê. Jest prezesem i jednym z za³o¿ycieli Spo³ecznego Towarzystwa O¶wiatowego, które prowadzi w ca³ej Polsce ponad 200 szkó³ niepublicznych. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu ¯oliborz. Dosta³ 10 602 g³osów.
* Edmund ¦widerski. 49 lat, z wykszta³cenia in¿ynier i ekonomista, szef bielañskiego Zak³adu Gospodarowania Nieruchomo¶ciami. Wieloletni dzia³acz "Solidarno¶ci". W latach 1998-2002 wiceszef rady Bielan z ramienia AWS. W PiS od 2002 r. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami bud¿etowymi i nieruchomo¶ciami. Dosta³ siê z drugiego miejsca listy PiS w okrêgu Bielany - ¯oliborz. Dosta³ 2 295 g³osów.
* Pawe³ Terlecki. Nigdy wcze¶niej nie by³ radnym. W latach 80. zapisa³ siê do "Solidarno¶ci". od 95 r. dzia³a w Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego - jest cz³onkiem zarz±du mazowieckiego ROP-u. Ma 45 lat. Skoñczy³ prawo kanoniczne na Akademii Teologii Katolickiej, studiowa³ te¿ prawo miêdzynarodowe w Bielefeld w Niemczech. W latach 1991-93 dyrektor przedstawicielstwa niemieckiej firmy budowlanej. W 1994-96 zasiada³ w zarz±dzie spó³dzielni mieszkaniowej "Wolska ¯elazna Brama". Potem prowadzi³ firmê zajmuj±c± siê obrotem nieruchomo¶ciami oraz pilota¿em i pilota¿em turystycznym. Startowa³ z pi±tego miejsca listy w okregu Wola. Dosta³ 1 839 g³osów.
* Pawe³ Turowski. W mijaj±cej kadencji radny Warszawy z rekomendacji PiS. Forsowa³ nadanie patronatu D¿ochara Dudajewa rondu przy zbiegu Al. Jerozolimskich i Popularnej, przeciwko czemu zaprotestowa³a Federacja Rosyjska. W latach 1998-2002 radny Ochoty. W przesz³o¶ci dzia³acz Ligi Republikañskiej. Ma 34 lata, z wykszta³cenia jest historykiem. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu Ochota i W³ochy. Dosta³ 7 357 g³osów.
* Stanis³aw Wojtera. W ostatniej kadencji warszawski radny w klubie PiS. Pracowa³ w komisjach infrastruktury i kultury. Do PiS wst±pi³ w 2005 r. By³y sekretarz generalny i prezes Unii Polityki Realnej. Ma 29 lat, z wykszta³cenia politolog. Jest we w³adzach Polskiej Organizacji Turystycznej. Dosta³ siê z drugiego miejsca listy w okrêgu na Ochocie. Dosta³ 2 560 g³osów.
* Tomasz Zdzikot. Szefuje wawerskiemu PiS, jest te¿ cz³onkiem Rady Politycznej tej partii. Wst±pi³ do niej w 2001 r. W 2003 r. zosta³ doradc± wiceprezydenta Warszawy S³awomira Skrzypka. Od stycznia tego roku by³ wiceburmistrzem ¦ródmie¶cia z rekomendacji PiS. Zast±pi³ na tym stanowisku Konrada Ciesio³kiewicza, by³ego rzecznika rz±du. Jest jednym z trzech pomys³odawców Instytutu Kresowego. Ma 27 lat. Skoñczy³ prawo na UKSW i podyplomowe studia samorz±du terytorialnego na UW. Startowa³ z pierwszego miejsca na li¶cie w okrêgu Targówek, Rembertów, Wawer, Weso³a. Dosta³ 8 351 g³osów.
* Ma³gorzata Za³êcka. Dosta³a siê z 10. miejsca PiS-owskiej listy, zwyczajowo partie umieszczaj± tam tzw. "wype³niaczy", czyli osoby bez wiêkszych szans, które czyni± listê kompletn±. Artur Gutman, lider PiS na Pradze Po³udnie, powiedzia³ nam, ¿e nowa radna dzia³a w PiS od kilku miesiêcy, jest na okresie sta¿owym. Kampaniê rozpoczê³a jako pierwsza ze startuj±cych w okrêgu kandydatów. Pokona³a m.in. Wandê Krajewsk±-Hoffman, trzeci± na li¶cie PiS: - Aktywnie ruszy³a pod ko¶cio³y i na bazary. Du¿o rozmawia³a z lud¼mi - mówi Gutman. - Demokracj± rz±dzi przypadek, mia³a bardzo ³adn± kampaniê. Jej wej¶cie nas zaskoczy³o, ale i ucieszy³o. ma 47 lat. Z zawodu dziennikarka. Startowa³a z okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³a 2 391 g³osów.
* Barbara Zawadzka. Z prawic± zwi±zana jest od kilkunastu lat, by³a w AWS, w 2002 r. zwi±za³a siê z PiS. Jako radna specjalizuje siê w sprawach bezpieczeñstwa. Do samorz±du po raz pierwszy wesz³a w 1990 r. zosta³a wówczas wiceburmistrzem Rembertowa. Kolejne kadencje zasiada³a w Radzie Warszawy. W kolejnych wyborach ma coraz wiêksze poparcie. - Najpierw by³o 1,5 tys., potem 3 tys., teraz 5,5 tys. To by³o dla mnie spore zaskoczenie, bo startowa³am z drugiego miejsca - mówi. Ma 59 lat. Jest prawnikiem, orzeka³a w s±dach karnych jako asesor, potem by³a prokuratorem. Od po³owy lat 90. doradza³a kolejnym prezesom PFRON. Obecnie jest prawnikiem konsultantem w rembertowskim OPS. Startowa³a z drugiego miejsca w okrêgu Targówek - Rembertów - Wawer - Weso³a. Dosta³a 5 560 g³osów.
* Alicja ¯ebrowska. Jeszcze niedawno dzia³a³a w PO, do PiS przekona³a siê dwa lata temu. Jak mówi, pod wp³ywem Lecha Kaczyñskiego. - Podoba mi siê to, co robi± panowie Kaczyñscy, jestem za dekomunizacj±, rozwi±zaniem WSI, walk± z korupcj± - wyja¶nia. W poprzedniej kadencji szefowa³a komisji bud¿etu i finansów rady Targówka. - Mam to szczê¶cie, ¿e od 30 lat mieszkam na Targówku, a rodzinnie zwi±zana jestem z Weso³±. Niew±tpliwie dawne znajomo¶ci przyczyni³y siê do tego sukcesu. To zamkniête ¶rodowiska. Ma 41 lat, skoñczy³a zarz±dzanie, prowadzi w³asn± firmê. Startowa³a do Rady Warszawy z czwartego miejsca w okrêgu Targówek - Rembertów - Wawer - Weso³a. Dosta³a 4 702 g³osów.
Klub Lewica i Demokraci (SLD-SdPl-UP-PD)
* Adam Cieciura. Wiceszef sto³ecznego SLD. W poprzedniej kadencji by³ radnym na Pradze Po³udnie. Jest etatowym pracownikiem w siedzibie SLD przy ul. Rozbrat, szefuje sztabowi wyborczemu SLD. Ma 29 lat, skoñczy³ prawo na UW. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Praga Po³udnie. Dosta³ 5 398 g³osów.
* Bartosz Dominiak. Wiceszef SdPl. Dot±d nie by³ ani pos³em, ani radnym. W kampanii prezydenckiej 1995 r. pracowa³ jako wolontariusz w sztabie Aleksandra Kwa¶niewskiego. I wci±gnê³a go polityka: dzia³a³ w SLD, potem w SdPl. By³ doradc± ministra zdrowia Marka Balickiego. Ma 30 lat, jest absolwentem SGH. Prowadzi w³asn± firmê konsultingowo-reklamow±. Dosta³ siê z pierwszego miejsca listy w okrêgu Ursynów-Wilanów. Dosta³ 3 591 g³osów.
* Andrzej Golimont. By³ radnym miasta od 1994 r. Przez lata mia³ opiniê "komandosa Sojuszu" wysy³anego do politycznych zadañ specjalnych. Przed wyborami na swojej stronie internetowej umie¶ci³ m.in. rekomendacjê gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który z zainteresowaniem ¶ledzi³ teksty Golimonta w "Nie", oraz wspólne z gen. Czes³awem Kiszczakiem wspomnienia z czasów Okr±g³ego Sto³u. Ma 37 lat. Dziennikarz "Trybuny" i tygodnika "Nie". Startowa³ z drugiego miejsca w okrêgu Wola. Dosta³ 4 101 g³osów.
* Miros³awa K±tna. By³a zwi±zana z SLD, potem przesz³a do Socjaldemokracji Marka Borowskiego. Od ponad 30 lat zajmuje siê prawami dziecka, za co wyró¿niono j± Orderem U¶miechu. W latach 80. w grupie za³o¿ycieli Komitetu Ochrony Praw Dziecka, w latach 90. dzia³a³a w fundacji Dzieci Niczyje. W 1997 r. zosta³a pe³nomocnikiem rz±du ds. dzieci. Sejm wybra³ j± na rzecznika praw dziecka, ale przepad³a w Senacie. Ma 57 lat. Jest psychologiem. Startowa³a z pierwszego miejsca listy w okrêgu Ochota-W³ochy. Dosta³a 6 979 g³osów.
* Dariusz Klimaszewski. Od zesz³ego roku jest wiceszefem warszawskiego SLD. By³y radny miasta, w poprzedniej kadencji szef rady Targówka. W latach 80. zastêpca kierownika wydzia³u m³odzie¿y akademickiej ZSMP, przez rok dzia³a³ w PZPR. Po 1990 r. wszed³ do krajowego komitetu wykonawczego SdRP, by³ rzecznikiem prasowym partii. Przez wiele lat zwi±zany ze spó³k± Ad Novum, wydawc± "Trybuny". Jak opowiada, zorganizowa³ newsroom i wprowadzi³ do tego dziennika komputery. Cztery lata temu szefowa³ kampanii prezydenckiej Marka Balickiego. Za czasów rz±dów Leszka Millera zosta³ dyrektorem w Narodowym Funduszu Ochrony ¦rodowiska. W 2005 r. bez powodzenia startowa³ do Sejmu. Ma 49 lat. Absolwent ekonomii. Dosta³ siê z pierwszego miejsca w okrêgu Targówek-Rembertów-Weso³a-Wawer. Dosta³ 4 550 g³osów.
* Agnieszka Kuncewicz. Zaczyna³a w ROAD, dzia³a³a w UD i UW. By³a radn± Targówka w latach 1994-2002, w tym czasie szefowa³a radzie Targówka, prowadzi³a komisjê o¶wiaty i kultury. By³a asystentk± sejmow± Jacka Kuronia i Zofii Kuratowskiej. Ma 47 lat. Z wykszta³cenia jest socjologiem. Od lat zajmuje siê dziennikarstwem, zaczyna³a w pi¶mie "Jestem". Potem pracowa³a w kolorowej prasie kobiecej, obecnie drukuje w prasie lokalnej. Startowa³a z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bielany i ¯oliborz. Dosta³a 6 761 g³osów.
* Waldemar Marsza³ek. Rekomendowany przez SLD. Wybitny sportowiec, motorowodniak, 6-krotny mistrz ¶wiata, 3-krotny mistrz Europy, 2-krotny zdobywca Pucharu Europy, 33-krotny mistrz Polski, odznaczony z³otym medalem ¦wiatowej Federacji Motorowodnej. Startowa³ z pi±tego miejsca w okrêgu Bemowo i Ursus. Dosta³ 4 429 g³osów.
* Paulina Piechna. Od 2002 w SLD, dzi¶ jest wiceszefow± tej organizacji. Do m³odzie¿ówki SLD wst±pi³a, gdy mia³a 17 lat. W Radzie Warszawy chce zajmowaæ siê sprawami m³odzie¿y. Ma 23 lata, studiuje na pi±tym roku Wydzia³u Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dosta³a siê z trzeciego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³a 3 114 g³osów.
* Marek Rojszyk. W mijaj±cej kadencji wiceszef rady miasta, wcze¶niej radny gminy Centrum. W latach 1993-97 pose³ SLD i sekretarz Sejmu. Od 1991 r. przez siedem lat by³ etatowym pracownikiem Zrzeszenia Studentów Polskich. W ostatnim o¶wiadczeniu maj±tkowym w rubryce zawód poda³ "radny". Ma 40 lat. Startowa³ z pierwszego miejsca listy w okrêgu Mokotów. Dosta³ 9 305 g³osów.
* Tomasz Sybilski. Od jesieni 2005 r. szef warszawskiego SLD, zastêpca sekretarza generalnego partii Grzegorza Napierskiego. Karierê partyjn± zaczyna³ jako dzia³acz Frakcji M³odych SdRP. W poprzedniej kadencji by³ radnym ¦ródmie¶cia. Ma 34 lata. Startowa³ z pierwszego miejsca w okrêgu ¦ródmie¶cie. Dosta³ 4 699 g³osów.
* Sebastian Wierzbicki. Karierê polityczn± zaczyna³ w SdRP, od lat nale¿y do SLD. By³ radc± w MSWiA w czasach, gdy resortem kierowali Józef Oleksy i Ryszard Kalisz. Ma 29 lat. Z wykszta³cenia socjolog, pracuje jako mened¿er. Dosta³ siê z pierwszego miejsca listy w okrêgu Bia³o³êka-Praga Pó³noc. Dosta³ 4 040 g³osów.
POPULARNE
NAJNOWSZE
-
Jaros³aw Kaczyñski zaszczepi³ siê poza kolejno¶ci±? "Dementujemy"
-
Rozbie¿no¶ci w danych MZ. W pi±tek "zmala³a" liczba ozdrowieñców. Nie zgadzaj± siê te¿ inne liczby
-
Arsena³y atomowe bliskie zerwania siê ze smyczy. Biden ma dwa tygodnie
-
Terlikowski o sprawie Polaka z Plymouth. "Z ¿alem przygl±dam siê histerii, podkrêcanej tak¿e przez polityków"
-
S± trzy nowe opcje zapisów na szczepienia. Mo¿na wys³aæ SMS i zostawiæ dane, konsultanci oddzwoni±
- Zapisy na szczepienia. Wirusolo¿ka o kolejkach w przychodniach:Takie sceny s± niedopuszczalne
- Johnson o wariantach koronawirusa: Szczepionki s± skuteczne, na mutacje mamy w³a¶ciwy pakiet
- Zapraszamy na Q&A o szczepieniach. Na pytania czytelników Gazeta.pl odpowie dr Micha³ Sutkowski
- W poniedzia³ek artyku³ impeachmentu Donalda Trumpa trafi do Senatu. "To bêdzie pe³ny, uczciwy proces"
- Zabójstwo w³a¶ciciela warzywniaka w Z±bkach. Nieoficjalnie: Policja ma podejrzanego