Niesmaczny żart o Janie Pawle II w "Die Welt"

PRZEGLĄD PRASY: Zakazać dowcipów o ziemniakach, nie zamykać nowych samochodów na klucz i zalegalizować pracę na czarno. To trzy z dwudziestu pomysłów niemieckiego dziennika "Die Welt" na poprawę polsko-niemieckich stosunków - podaje "Rzeczpospolita".
Ambasador Polski w Berlinie Marek Prawda wysłał w piątek wieczorem oficjalny protest do redakcji gazety.

Najbardziej szukujący według "Rz" jest żart z papieża. "Die Welt" sugeruje, że Polakom zależałoby na odsunięciu Benedykta XVI i zastąpieniu go Janem Pawłem II z wystawy Gunthera von Hagensa, kontrowersyjnego niemieckiego artysty, który zdobył światowy rozgłos, wystawiając spreparowane zwłoki.

Autorzy nie boją się stereotypów. Proponowane przez nich przeprowadzenie wódczanego rurociągu z Rosji przez terytorium naszego kraju nawiązuje zarówno do niemieckiej wizji polskich tradycji, jak i kłótni o gazociąg bałtycki. Na rozwiązanie konfliktu o roszczenia niemieckich wypędzonych gazeta zna prostą odpowiedź: "Wymienić Śląsk bez wahania, proponując Polakom w zamian coś naprawdę ładnego, na przykład spodnie Goleo" (Goleo to maskotka ostatnich mistrzostw świata w piłce nożnej, która nie miała spodni).

"To jest satyra i siłą rzeczy musimy się w niej posługiwać funkcjonującymi stereotypami i uprzedzeniami. Nie ma to nic wspólnego z naszą oceną Polski czy polsko-niemieckich stosunków" - powiedział "Rz" szef redakcji online Olivier Michalski.

Innego zdania jest rzeczniczka komisji spraw zagranicznych Bundestagu Sylvia Hartleif: "Nikt u nas nie uważa tego za śmieszne. Poza złym gustem taka satyra niszczy nasze starania o dobre stosunki z Polską. Ostatnio często apelowaliśmy do niemieckich mediów o bardziej obiektywną ocenę relacji między naszymi krajami" - powiedziała.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Pawł Zalewski, nie uważa, że powinniśmy się przejmować: "Jest to niesmaczne i tyle. Gazeta sobie tym sama wystawiła świadectwo. Komentowanie nieudanej satyry nie należy jednak do zadań sejmowej komisji" - dodał rozmówca "Rzeczpospolitej".