Gdzie jest praca w Twoim regionie?

Firmy czekaj± na pracowników. Miejsc pracy przybywa w ca³ym kraju. Podpowiadamy, gdzie ich szukaæ
P³ock

Tu szanse na nowe miejsca pracy koncentruj± siê wokó³ P³ockiego Parku Przemys³owo-Technologicznego. Utworzony na blisko 200 ha wokó³ PKN Orlen ma przyci±gn±æ firmy g³ównie kooperuj±ce z koncernem, chemiczne, budowlane, informatyczne i transportowe. W ci±gu kilku lat pracê ma znale¼æ ok. 3 tys. osób, g³ównie budowlañców, in¿ynierów elektroników, chemików, informatyków, pracowników administracji. Poza tym wmie¶cie ma powstaæ nowy hipermarket, który da pracê 400 osobom, oraz centrum rozrywki i galeria handlowa. To szansa na pracê dla sprzedawców, pracowników kin, pubów, sklepów i marketingowców.

Do urzêdów pracy w P³ocku co miesi±c trafia kilkaset ofert pracy: dla budowlañców, fryzjerów, kosmetyczek, mechaników, cukierników, farmaceutów, anglistów oraz ksiêgowych. W przypadku najprostszych zajêæ dla osób bez wykszta³cenia pensja wynosi ok. 600 z³ na rêkê. Fachowcy, np. spawacze, fryzjerzy, cukiernicy, kierowcy, mog± zarobiæ od 600 do nawet 2 tys. z³ netto. Osoby z wy¿szym wykszta³ceniem mog± liczyæ nawet na grubo ponad 2 tys. z³.

SEBASTIAN ¦MIETANOWSKI ,



Warmia iMazury

Ofert pracy przybywa. W 2005 roku do urzêdów pracy wp³ywa³o ¶rednio 240 ofert miesiêcznie. W tym roku ju¿ 1010.

Michelin buduje w Olsztynie g³ówne centrum logistyczno-magazynowe. W najbli¿szych dwóch- -trzech latach da pracê tysi±cu osób.

W specjalnej strefie ekonomicznej zainwestuje fabryka mebli Wójcik, stocznia jachtowa Janmor, firma projektuj±ca baterie s³oneczne oraz zak³ad produkuj±cy osprzêt do maszyn i instrumenty medyczne. W najbli¿szym czasie w strefie mo¿e powstaæ ponad 2400 nowych miejsc pracy.

W urzêdach pracy czekaj± oferty na kierowców, robotników budowlanych, fryzjerów i kucharzy. Firmy szukaj± te¿ przedstawicieli handlowych, opiekunek do dzieci i osób starszych oraz aptekarzy. Kierowca ciê¿arówki zarobi 1000-1500 z³ netto, mechanik samochodowy czy stolarz dostanie 1000-1500 z³ brutto, kelner zaledwie 1000 z³ brutto, a budowlañcy - 1200-1800 z³ brutto.

ALEKSANDRA DRZA£



Opolskie

Pod koniec wrze¶nia rozpocznie siê budowa fabryki Cadbury Schweppes w Skarbimierzu. Zatrudnienie znajdzie ponad 500 osób: od dyrektorów generalnych po pracowników produkcyjnych.

Przy autostradzie firma Ardagh- -Investments z Irlandii chce wybudowaæ centrum logistyczne, hotel, parking, stacjê benzynow± i restauracjê. Nieopodal fabrykê stawia firma Haba- -Beton i druga firma betoniarska, której nazwy burmistrz gminy Ujazd Tadeusz Kuch nie chce jeszcze zdradziæ. Obie inwestycje dadz± w sumie kilka tysiêcy dodatkowych miejsc pracy.

Firma NTP z Kêdzierzyna-Ko¼la poszukuje m.in. in¿ynierów automatyków oraz programistów, a tak¿e ¶lusarzy i tokarzy.

Firmy narzekaj± na brak szwaczek i kosmetyczek. Poza tym potrzebni s± in¿ynierowie, mened¿erowie, barmani, kelnerzy oraz doradcy finansowi.

W urzêdach w porównaniu z zesz³ym rokiem podwoi³a siê liczba ofert. Wiêkszo¶æ firm oferuje 800-1000 z³ brutto. W zawodach, w których jest powa¿ny deficyt pracowników (budowlañcy, mechanicy), lub osobom z kilkuletnim do¶wiadczeniem proponuje siê ju¿ p³ace rzêdu 1500-2000 z³ brutto, a spawaczom p³aci siê 2000-2500 z³.

IZABELA ¯BIKOWSKA



Kujawsko-Pomorskie

Koncern Sharp zamierza zbudowaæ fabrykê w gminie £ysomice. Za Sharpem id± ju¿ inni inwestorzy z Dalekiego Wschodu: Orion Electric, Sumitomo Chemical, Sanritz Corporation, Nitto Denko Corporation, Sohbi Kohgei, Hanwa Corporation, Sumitomo Chemical, Keiwa Incorporation. W sumie w japoñskim projekcie do koñca 2010 r. zatrudnienie ma znale¼æ 10 tys. osób.

Urzêdy pracy dostaj± miesiêcznie oko³o 300 ofert pracy. Poszukiwani s± informatycy, nauczyciele angielskiego i niemieckiego, murarze, stolarze, ¶lusarze i spawacze.

OPR. US



¦wiêtokrzyskie

Swoj± fabrykê w Sandomierzu rozbudowuje Pilkington. Pracê znajdzie oko³o 350 osób, kolejne 200 w zak³adzie MAN w Starachowicach. Z badañ NBP wynika, ¿e prawie po³owa firm z regionu chce zwiêkszyæ zatrudnienie i niemal tyle samo deklaruje podwy¿ki p³ac dla pracowników. W urzêdach pracy jest sporo ofert skierowanych do budowlañców i spawaczy.

Bezrobocie w regionie jest wiêksze ni¿ ¶rednio wPolsce i wynosi 18,7 proc., ale to i tak najmniej, porównuj±c kolejne czerwce od 2000 roku. Sytuacja wiêc siê poprawia realnie, a nie tylko dziêki pracom sezonowym. Szczególnie widoczne jest zainteresowanie budowlañcami, których zaczyna brakowaæ. - To swego rodzaju zaskoczenie. Kielce od dawna by³y postrzegane jako stolica budownictwa i tych pracowników nie brakowa³o - mówi Cezary Mielczarz, zastêpca dyrektora Wojewódzkiego Urzêdu Pracy. Wystarczy zreszt± spojrzeæ na kursy organizowane przez urzêdy pracy. Te zwi±zane z budownictwem s± najbardziej oblegane. -Na kursy spawaczy przychodz± pracodawcy i ju¿ tam szukaj± pracowników - opowiada.

Pracodawcy i szefowie urzêdów pracy wtym samym raporcie zwracaj± uwagê na du¿e niedopasowanie wykszta³cenia bezrobotnych do potrzeb. Okazuje siê, ¿e w regionie jest np. nadmiar absolwentów pedagogiki, politologii, marketingu. A one s± najpopularniejsze na ¶wiêtokrzyskich uczelniach. Brakuje za to absolwentów kierunków in¿ynieryjno-technicznych.

MARCIN SZTANDERA, KIELCE



Podkarpacie

Ten region od lat zwi±zany jest z przemys³em lotniczym. Obecnie firmy poszukuj± automatyków, programistów obrabiarek CNC, logistyków, mechatroników, konstruktorów. Firma Singapore Technologies Aerospace chce na terenach przy lotnisku Jasionka utworzyæ centrum serwisowe dla samolotów Ryanair.

Powstaj± te¿ fabryki z innych dziedzin przemys³u. Firma Gloria bêdzie produkowaæ w Ropczycach ga¶nice, zatrudni oko³o 250 osób - spawaczy, monta¿ystów, ksiêgowych. Chêtnych do pracy jest ju¿ 500 osób.

W powstaj±cym w Mielcu zak³adzie narzêdziowym i hali magazynowej Kirchhoff Polska pracê znajdzie ok. 80 osób. Lada dzieñ austriacka grupa Kronospan otworzy w Pustkowie k. Dêbicy fabrykê produkuj±c± wyroby dla przemys³u meblarskiego. Zatrudni 300 osób.

Producent odzie¿y Conres chce zatrudniæ 100 osób w Le¿ajsku i 50 w Rzeszowie.

Z ankiety przeprowadzonej przez Wojewódzki Urz±d Pracy w Rzeszowie w¶ród pracodawców dzia³aj±cych w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wynika, ¿e w ci±gu najbli¿szych dwóch lat zatrudnienie wzro¶nie o blisko 2 tys. osób. Najbardziej poszukiwani s± pracownicy w takich zawodach jak: operatorzy obrabiarek CNC, spawacze, odlewnicy, wytapiacze, tokarze, frezerzy.

Na Podkarpaciu powstanie w najbli¿szym czasie kilka centrów handlowo- us³ugowych. W Rzeszowie tysi±c osób ma budowaæ Millennium Hall, potem tyle samo znajdzie tam zatrudnienie. W jego sk³ad wejdzie hotel, 180 sklepów i punktów us³ugowych, 18 punktów gastronomicznych, kino z siedmioma salami, krêgielnia, sala bilardowa, fitness club z basenem, korty do squasha, teren zabaw dla dzieci, lodowisko, sala widowiskowa i dwa du¿e kluby muzyczne.

LUCYNA SZURA



Wielkopolska

O¶rodki informatyczne, finansowo- -ksiêgowe lub rozwojowe oraz us³ugi call center ulokowa³y tu ostatnio tak znane firmy jak: Microsoft, GlaxoSmith- Kline, Carlsberg, Kimball Electronics czy Arvato Bertelsmann. Swoj± fabrykê chce rozbudowywaæ Volkswagen - now± pracê znajdzie kilkaset osób.

Powiatowe urzêdy pracy w Wielkopolsce w czerwcu ponad 10 tys. propozycji zatrudnienia (o 2,7 tys. wiêcej ni¿ w czerwcu 2005 r.). Najtrudniej by³o im znale¼æ sprzedawców, krawców, fryzjerów, in¿ynierów budownictwa i ¶rodowiska oraz monterów instalacji i urz±dzeñ sanitarnych.

Najbardziej oblegane szkolenia to: kurs dla magazynierów z obs³ug± komputera i wózków jezdniowych (wymagania: wykszta³cenie minimum ¶rednie, podstawy obs³ugi komputera, preferowane osoby z praktyk± na stanowisku magazyniera, posiadaj±ce prawo jazdy), kurs przyuczaj±cy do zawodu kasjera sprzedawcy (wymagania: wykszta³cenie zawodowe, ew. podstawowe i kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej, dobry stan zdrowia, predyspozycje i zainteresowanie prac± w handlu).

W czerwcu 2006 r. przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiêbiorstw w województwie wielkopolskim wynios³o 2351 z³ i by³o o 5,3 proc. wy¿sze ani¿eli przed rokiem. Bezrobocie w województwie wynios³o 12,9 proc., a w samym Poznaniu 5,5 proc.

MICHA£ DANIELEWSKI



Dolny ¦l±sk

Choæ fabryka LG Philips LCD w Biskupicach Podgórnych ruszy w po³owie 2007 roku, ju¿ teraz firma rekrutuje pracowników. Do 2011 roku znajdzie tam pracê oko³o 3 tys. osób. Bêd± produkowaæ ekrany do panoramicznych telewizorów LCD oraz monitory komputerowe.

W fabryce Dongyang Electronics pracê znajdzie oko³o tysi±ca osób. Tyle samo stanowisk stworzy LG Chem, a trzy razy wiêcej firma Heesung Electronics Poland.

Dodatkowo LG Electronics przy produkcji lodówek i telewizorów da pracê ok. 2,1 tys. osób. Zatrudnienie zwiêksza Toyota, na razie o 50 osób, potem kolejnych kilkaset, gdy ruszy rekrutacja w fabryce w Wa³brzychu. Kolejn± fabrykê - tym razem w ¦widnicy -otwiera Electrolux.

Zatrudnienie ma tam znale¼æ 350 osób.

Praca czeka w Jelczu-Laskowicach w firmie Valcon Healthcare. Przy produkcji przyrz±dów i elementów dla bran¿y medycznej zatrudnienie znajdzie jeszcze 160 osób, g³ównie kobiet. W urzêdach pracy s± tak¿e oferty dla nauczycieli, g³ównie jêzyka angielskiego, fryzjerów, przedstawicieli handlowych i budowlañców.

-Osoby, które zosta³y w naszej ewidencji, nie chc± pracowaæ - mówi Krystyna Górska. - Ofert jest sporo, ale one wol± straciæ na trzy miesi±ce ubezpieczenie spo³eczne, ni¿ i¶æ do pracy. Prawo do zasi³ku ma niewielka czê¶æ bezrobotnych (ok. 13 proc.). - Bezrobotni s± wrêcz obra¿eni, ¿e "zmuszamy" ich do szkoleñ lub pracy - potwierdza Marzena Horbaczewska z wroc³awskiego urzêdu.

- Po wej¶ciu do Unii ludzie wrêcz bili siê o miejsca na szkoleniach -mówi Gra¿yna Laurowska, kierownik dzia³u rynku pracy w Powiatowym Urzêdzie Pracy w Legnicy. -Teraz zapa³ os³ab³. Okaza³o siê, ¿e choæ skoñczyli ze trzy kursy, wci±¿ nie maj± pracy. A jak ju¿ dostaj± jak±¶ ofertê, to nie tak± na jakiej im zale¿a³o.

A szkoleñ w PUP-ach jest sporo, tak¿e tych finansowanych przez Uniê Europejsk±. Jest w czym wybieraæ, np. zarz±dzanie zasobami ludzkimi, kompleksowa obs³uga biura z blokiem jêzykowym, sporo ofert szkoleniowych dla elektryków. -Najwiêkszym zainteresowaniem ciesz± siê szkolenia, po których bezrobotny zdobywa uprawnienia np. do obs³ugi koparek - mówi Gra¿yna Laurowska.

Powiatowy Urz±d Pracy We Wroc³awiu organizuje gie³dy pracy. Wzywa na nie osoby do 25. roku ¿ycia i oferuje pracê m.in. w najwiêkszej dolno¶l±skiej inwestycji w Biskupicach Podgórnych. Tyle, ¿e zamiast 200 osób przychodzi np. 30. A jak ju¿ przyjd±, to proponowana praca nie odpowiada im. Nie chc± pracowaæ na produkcji, czy monta¿u. -Wiem, ¿e to nie jest praca marzeñ, ale dla mnie sprawa jest prosta, jak nie mam pracy, szukam czegokolwiek. Tym bardziej, ¿e firmy oferuj± d³ugoterminowe umowy o pracê, chc± przeszkoliæ pracowników i przewa¿nie daj± ponad tysi±c z³otych -mówi Marzena Horbaczewska.

W urzêdach s± oferty na nauczycieli, g³ównie jêzyka angielskiego, dla fryzjerów, przedstawicieli handlowych, budowlañców. -Czê¶æ wisi nawet dwa miesi±ce, potem pracodawca wycofuje ofertê - mówi Horbaczewska.

Mieszkañcy Dolnego ¦l±ska uwierzyli te¿ we w³asne si³y i zak³adaj± swoje firmy. Mo¿na na to dostaæ dotacje (do 12 tys. z³), które robi± furorê. We Wroc³awiu ju¿ w marcu zabrak³o ¶rodków na ten cel. Urz±d wyst±pi³ o przyznanie rezerwy z resortu pracy, ale otrzymane ¶rodki w mgnieniu oka skoñczy³y siê. Oczekuje na kolejne wsparcie. Do lipca we Wroc³awiu z dotacji na w³asn± firmê skorzysta³o 177 osób, podczas gdy przez ca³y 2005 rok - 135.

MACIEJ NOWACZYK,MAGDALENA MAÑKOWSKA



Zachodniopomorskie

Najwiêksz± liczbê pracowników wsysa podszczeciñski powiat goleniowski, gdzie dzia³a specjalna strefa ekonomiczna. Tajlandzko-koreañska firma Lucky Union Foods rozpoczyna budowê zak³adu zajmuj±cego siê przetwórstwem owoców morza. Za dwa lata zatrudni oko³o 500 osób. T³ocznia p³yt CD Optical Disc Serwis stworzy 2,5 tysi±ca miejsc pracy. Kilkuset pracowników bêdzie potrzebowa³ amerykañski producent sprzêtu medycznego Avion Medical. W³adze gminy szacuj±, ¿e w sumie w najbli¿szych dwóch-trzech latach przybêdzie 5 tys. miejsc pracy.

W przysz³ym roku 750 osób zatrudni fabryka Bridgestone w Stargardzie Szczeciñskim. Drugie tyle znajdzie pracê u podwykonawców (np. firm transportowych). Specjalistów brakuje w zak³adach istniej±cych od lat. Stocznia Szczeciñska Nowa potrzebuje przede wszystkim do¶wiadczonych spawaczy. Ci oraz inni okrêtowcy masowo wyjechali do stoczni norweskich. A¿ trzystu z nich (na 5,5 tys. pracowników) w tym roku po prostu porzuci³o pracê w stoczni. Firma ratuje siê, zatrudniaj±c wiê¼niów.

W urzêdach pracy nie brakuje ofert dla robotników, sprzedawców i pracowników biurowych.

ANDRZEJ KRA¦NICKI, SYLWIA TURKIEWICZ



Lubelszczyzna

Najwiêcej miejsc pracy, bo a¿ 2,5 tys., powstanie w nowych centrach handlowych. Urzêdy pracy maj± problem ze znalezieniem budowlañców. Jest w nich te¿ sporo zg³oszeñ od pracodawców ze S³owacji i krajów ba³tyckich. Poszukuj± przede wszystkim spawaczy, ¶lusarzy, stolarzy. Problemów ze znalezieniem pracy na Lubelszczy¼nie nie powinni mieæ sprzedawcy, pracownicy biurowi, nauczyciele jêzyka angielskiego, kierowcy, mechanicy oraz farmaceuci i fryzjerzy.

DOMINIKA KARP



Podlasie

Kilkadziesi±t osób znajdzie w tym roku pracê w Augustowskiej Fabryce Papierosów nale¿±cej do British American Tobacco. Fabryka Pfliderer Grajewo oraz jej podwykonawcy w najbli¿szych miesi±cach stworz± kilkaset nowych miejsc pracy.

Kolejne setki osób mog± znale¼æ zatrudnienie w Zambrowskim Parku Przemys³owym. Dzia³a tam irlandzka firma Keylite, fabryka Tefim iOknorex.

Ponad 50 osób zostanie zatrudnionych w nowoczesnym centrum gastronomicznym, które zostanie oddanie do u¿ytku przez PSS Spo³em w Bia³ymstoku w drugiej po³owie 2007 r.

W urzêdach pracy s± g³ównie oferty dla sprzedawców, budowlañców np. murarzy, tynkarzy, cie¶li oraz in¿ynierów budowlanych z uprawnieniami, fryzjerów.

EWA SOKÓLSKA



Ma³opolska

W Ma³opolsce tworzone s± setki nowych miejsc pracy, m.in. wbudowanym kompleksie wypoczynkowo-turystycznym w Krynicy. Nowe miejsca pracy tworzy tak¿e fabryka MAN w Niepo³omicach. W Zabierzowie Centrum Finansowo- Ksiêgowe planuje otworzyæ Shell. Zatrudni w nim 800 osób. W Ma³opolsce nie zabraknie pracy dla informatyków i specjalistów telekomunikacyjnych. Zatrudnienie 700 takich pracowników planuje Ericpol. 200 osób poszukuje IBM.

Urzêdy pracy szukaj± g³ównie sprzedawców, pracowników biurowych, robotników gospodarczych i pracowników administracyjnych. Rozchwytywani s± wykwalifikowani robotnicy budowlani, magazynierzy, mechanicy samochodowi, spawacze i kierowcy.

Pracodawcy chêtnie te¿ zatrudniaj± sta¿ystów, i to we wszystkich zawodach - od pracownika biurowego poczynaj±c, na informatykach czy konsultantach handlowych koñcz±c.

ANNA SZARY,ANETA ZADROGA KRAKÓW



¦l±sk

Szefowie firm od rêki oferuj± pracê tokarzom, frezerom i szlifierzom. Chêtnych brakuje.

Bumar-£abêdy do produkcji zmodernizowanego czo³gu "Twardy" potrzebowa³ niedawno 150 nowych osób, g³ównie tokarzy, frezerów i spawaczy. Prezes d³ugo szuka³ kandydatów. Do tej pory nie uda³o mu siê skompletowaæ pe³nej obsady. Z kolei szef Zak³adu Przek³adni i Hydrauliki w Gliwicach od dwóch lat bezskutecznie szuka co najmniej 80 pracowników. Ratuje siê tzw. protezami: czê¶æ prac, które zak³ad móg³by zrobiæ sam, zleca firmom zewnêtrznym.

Monika Ga³a¿ewska, naczelnik wydzia³u edukacji gliwickiego magistratu, zapewnia, ¿e z nauk± zawodu tokarza czy frezera nie ma k³opotów. Szko³y maj± nie¼le wyposa¿one warsztaty i nauczycieli zawodu. S± miejsca w zawodówkach. Nie ma tylko chêtnych, którzy mogliby siê w nich uczyæ.

Gliwice chcia³y otworzyæ trzy klasy kszta³c±ce m.in. tokarzy. Nie powsta³a ani jedna, bo nie zg³osi³ siê ¿aden uczeñ.

TG