PiS w reklamówce zapatrzył się na Reagana?

Reklamówka PiS, którą od kilku dni puszcza TVP, jest bardzo podobna do spotu wyborczego Ronalda Reagana z 1984 r.
Zobacz: Reklamówka PiS | Reklamówka Reagana z 1984 roku

Oba materiały mają niemal identyczną konstrukcję. Odwołują się do pracy, rodziny, miłości. W obu można obejrzeć zadowolone rodziny wracające z zakupów, szczęśliwe młode małżeństwa, rolnika pracującego na traktorze.

Szef Klubu Parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski zaprzeczył w wypowiedzi dla PAP, że autorzy spotu PiS wzorowali się na reklamówce Reagana. - Emisja typowego spotu trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dlatego pokazano w pigułce najważniejsze sukcesy rządu Kazimierza Marcinkiewicza: zwiększenie liczby miejsc pracy, poprawę bezpieczeństwa, stabilizację sytuacji w kraju.

Rzecznik PiS Adam Bielan przyznaje jednak, że inspiracją była reklamówka wyborcza Reagana. - To jest klasyka marketingu politycznego, jedna z najbardziej znanych reklamówek - mówi.

Bielan zapewnia, że choć spoty są bardzo podobne, o plagiacie nie może być mowy. - Nasz spot jest tak podobny do reklamówki Reagana jak spot Donalda Tuska z kampanii prezydenckiej do spota Johna Kerry'ego. Mają taką samą konstrukcję, kandydat opowiada o swoim życiu, później mówią o nim przyjaciele, rodzina.

Sylwia Kwas z biura prasowego klubu PiS policzyła, że najnowszy spot jej partii ma trzy kadry podobne do reklamówki Reagana. - W reklamówce Tuska było więcej kadrów podobnych do spotu Kerry'ego - zapewnia.

Sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna: - Absurd. Spoty Kerry'ego i Tuska to typowe spoty biograficzne. Nic dziwnego, że obaj opowiadają o swoim życiu.