TV Puls polskim przyczółkiem Murdocha

Koncern News Corp. kontrolowany przez Ruperta Murdocha wchodzi na polski rynek telewizyjny. Na początku gigant zainwestuje w... TV Puls.
"Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Warszawie zaprosiła do współpracy nowego inwestora branżowego, tzn. firmę News Corp. Inc. celem współtworzenia Telewizji Puls" - czytamy w komunikacie zakonu franciszkanów. Zagraniczny inwestor objął połowę udziałów w spółce TV Inwestycje, do której należy 48,98 proc. udziałów w TV Puls. Drugą połowę w TV Inwestycje objęli franciszkanie.

Zakon już od dawna szukał inwestora. Kilka tygodni temu z TV Puls wycofała się radomska spółka Ster, powiązana z Zygmuntem Solorzem, właścicielem Polsatu. Jako najbardziej prawdopodobnych kandydatów do objęcia udziałów w stacji wymieniano Vittorio Hemsiego, właściciela telewizji Tele 5 oraz spółki powiązane byłym włoskim premierem Silvio Berlusconim. Koncern Ruperta Murdocha, do którego należą m.in. brytyjska płatna telewizja satelitarna BSkyB, wytwórnia filmowa 20th Century Fox oraz brytyjskie dzienniki "The Times" oraz "The Sun", nie był w ogóle wymieniany w tym gronie.

Dlaczego gigant zdecydował się na zakup mniejszościowych udziałów w najmniejszej stacji telewizji naziemnej w Polsce? Niestety nie udało nam się skontaktować z Andrew Butcherem, rzecznikiem News Corp w Nowym Jorku. Ewan Mirylees, wiceprezes News Corp. Europe również był nieuchwytny. O szczegółach nie chciał rozmawiać o. Zdzisław Dzido, prezes TV Puls. - Wszystko, co możemy powiedzieć jest w komunikacie - powiedział nam franciszkanin.

- To znaczące wydarzenie dla rynku. Pierwszy duży koncern zagraniczny inwestuje w telewizję naziemną w Polsce - mówi Marek Sowa, wiceprezes największego w kraju operatora telewizji kablowej UPC Polska. Jego zdaniem News Corp. będzie dążył do zwiększenia swoich wpływów w stacji. - Nie wyobrażam sobie, że tego nie zrobi - mówi Sowa.

- News Corp. objął pakiet mniejszościowy przez spółkę zależną, czyli nie ma kontroli nad przedsięwzięciem. Koncesja TV Puls ma swoje ograniczenia i nie da się zrobić z tej stacji typowej telewizji komercyjnej, stąd trudno o rozwój - podkreśla analityk, proszący o anonimowość. - Dlatego bardziej mi to wygląda decyzję, która dopiero ma przygotować grunt pod dalsze inwestycje News Corp. - dodaje nasz rozmówca. "Intencją obu udziałowców jest utrzymanie rodzinnego i chrześcijańskiego charakteru stacji. W chwili obecnej zarząd TV Puls pracuje nad strategią i założeniami planu rozwoju telewizji" - poinformowali franciszkanie w komunikacie.

Do tej pory jedyną inwestycją News Corp. w Polsce jest firma reklamy zewnętrznej News Outdoor, którą koncern kupił od funduszy inwestycyjnych w listopadzie 1999 r.