Wiceprezes TVP pisał też dla ''Szczerbca''

Piotr Farfał, wiceprezes TVP, był nie tylko redaktorem rasistowskiego "Frontu", ale również publicystą faszyzującego "Szczerbca" i działaczem Narodowego Odrodzenia Polski
"Szczerbiec" to organ prasowy NOP, partii wchodzącej w skład faszystowskiej międzynarodówki Europejski Front Narodowy. W stopce redakcyjnej gazety od końca lat 90. figuruje Roberto Fiore. To ikona faszystów - w 1980 r. był zamieszany w zamach w Bolonii, w którym zginęło 85 osób. Gazeta zamieszcza też teksty Davida Irvinga, brytyjskiego historyka, który siedzi teraz w więzieniu za negowanie Holocaustu i kłamstwo oświęcimskie.

Piotr Farfał pisał do "Szczerbca" w 2000 r. Pięć lat wcześniej - co ujawniła "Gazeta" - redagował rasistowskie pisemko "Front". Po naszej publikacji wyparł się autorstwa większości tekstów we "Froncie" i tłumaczył: - Dałem się zmanipulować, jako szesnastoletni chłopak nieroztropnie pozwoliłem wykorzystać moje nazwisko i adres.

Farfał: Kłamstwo jest istotą demokracji

Co potem robił Farfał? - Piotr wstąpił do naszej partii i działał w NOP, zarówno na Dolnym Śląsku, jak i później na studiach w Szczecinie - mówi "Gazecie" Adam Gmurczyk, prezes NOP i naczelny "Szczerbca". - Zapamiętałem go, bo był zdolny. Kilka jego tekstów opublikowałem. Niestety, później związał się z Giertychem i bezideową LPR. Nasze drogi się rozeszły.

Dzięki redakcji antyfaszystowskiego magazynu "Nigdy więcej" zdobyliśmy numer "Szczerbca" z 2000 r. z artykułem Farfała.

Na okładce - krzyż roztrzaskuje płonącą gwiazdę Dawida. W środku - tekst Irvinga o generale Sikorskim i panegiryk Gmurczyka na cześć austriackiego nacjonalisty Jörga Haidera. Farfał przeprowadził totalną krytykę demokracji. "Nie można zmusić idioty, by stał się geniuszem; podobnie z demokracji nie można uczynić obrońcy interesów Narodu. Kłamstwo w demokratycznej maszynce do prania mózgów jest doraźnym instrumentem politycznym oraz celem o dalekosiężnych skutkach. Kłamstwa mniej istotne lub celowe prowokacje ujawnia się za pomocą mediów. W ten sposób wyrabia się w Narodzie poczucie zaufania do środków masowej informacji. Jednocześnie ukrywa się fakty, które mogłyby zagrozić istnieniu Systemu. Co oczywiście byłoby wielce niepożądane dla wszystkich prostytutek; mieniących się dziennikarzami - są oni przecież Systemu istotnym elementem" - pisał.

W 2000 r. Farfał nie odróżniał komunizmu od demokracji. "Różnic pomiędzy nimi nie ma wielu - ocenił. - Kłamstwo jest istotą demokracji, jej najważniejszym nakazem. Prawdziwa natura demokracji daje nam jednak uczciwą odpowiedź na jedno proste, ale oczywiste pytanie: jakimi ludźmi być nie powinniśmy, by nie stracić godności, honoru i szacunku dla samych siebie. To oczywiste - nie możemy stać się demokratami". Tak pisał 22-letni Farfał, student prawa.

Pankowski: Pisać do "Szczerbca" to kompromitacja

Rafał Pankowski z "Nigdy więcej" już w 1998 r. apelował w "Gazecie": "Szczerbiec występuje przeciwko zasadności zarzutów postawionych hitlerowcom w Norymberdze (...). Niemcy mieli prawo działać brutalnie, a Polacy stanęli po prostu po niewłaściwej stronie".

- Moje słowa nic nie straciły na aktualności - mówi Pankowski. - "Szczerbiec" się nie zmienił. Drukowano w nim - jeszcze przed pojawieniem się w gazecie tekstów Farfała - Leona Degrelle, dowódcę walońskiej dywizji Waffen SS, który do końca życia pozostawał fanatykiem Hitlera. Do dzisiaj antysemityzm nazywany jest przez redaktorów "Szczerbca" cnotą. Krótko mówiąc - jeżeli pan Farfał działał w NOP i pisywał do "Szczerbca", to wystarczający powód, żeby nie powierzać mu żadnej znaczącej funkcji. A już na pewno nie w publicznej telewizji.

Farfał był wczoraj dla nas nieuchwytny. We wtorek zapowiedział, że wytoczy nam proces za naruszenie dóbr osobistych, i oddał się do dyspozycji rady nadzorczej TVP. Rada zbiera się 4 lipca - tego dnia zdecyduje, czy odwołać wiceprezesa z taką przeszłością. Nieoficjalnie wiadomo, że LPR - partia, która nominowała Farfała - szuka już kogoś na jego miejsce.