Jak walczyć z pandemią grypy ?

Naukowcy z angielskiego Imperial College London oraz amerykańskiej Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health opracowali komputerowy model szerzenia się pandemii grypy
To jednocześnie najlepszy plan jej opanowania. Raport publikuje czwartkowe "Nature".

Zdaniem badaczy epidemia grypy np. w Wielkiej Brytanii osiągnie szczyt po dwóch-trzech miesiącach, a wygaśnie po mniej więcej czterech miesiącach od pierwszego zachorowania. Co zrobić, by maksymalnie ograniczyć jej zasięg? Według ekspertów kierowanych przez prof. Neila Fergusona kluczowe będzie szybkie podawanie leków antywirusowych chorym i wszystkim członkom ich rodzin (czego nie zakładają istniejące symulacje). To w połączeniu z kwarantanną oraz zamknięciem szkół, do których chodziły zakażone dzieci, powinno zmniejszyć częstotliwość zachorowań o prawie 50 proc.

Równie ważne jest szybkie szczepienie całej populacji, w której doszło do epidemii grypy. Szczepionka powinna być dostępna dla minimum połowy społeczeństwa (to prawie dwa razy więcej, niż przewiduje większość planów). Inne metody walki z epidemią, takie jak np. kontrola granic i wprowadzenie ograniczeń w podróżowaniu, nie będą miały zasadniczego wpływu na szerzenie się grypy.

W podsumowaniu pracy uczeni zwracają uwagę, że ich plan opracowany został z myślą o zwykłej grypie. Gdyby pandemię spowodował zmutowany ptasi wirus H5N1, to paradoksalnie byłaby ona łatwiejsza do opanowania. Dlaczego? - Prawdopodobnie choroba rozprzestrzeniałaby się wolniej od zwykłej grypy, a to dałoby nam więcej czasu na reakcję - tłumaczy w "Nature" Ferguson.