Szpital imienia ojca Rydzyka

Dyrektor Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk jest poważnym kandydatem na patrona szpitala w Łańcucie. Do tej pory takie zaszczyty za życia spotkały tylko jednego Polaka - Jana Pawła II
Szpital powiatowy w Łańcucie na gwałt szuka nowego patrona. Według dyrekcji dotychczasowy - Boy-Żeleński - nie spełnił pokładanych w nim nadziei: - Mimo że jest naszym patronem od 60 lat, to prawie nikt o tym nie wie. A przecież patron jest po to, by promować placówkę. Dlatego stwierdziliśmy, że najwyższy czas coś z tym zrobić - mówi Krzysztof Przyśliwski, dyrektor szpitala.

Dlatego rozesłał 700 pracownikom szpitala ankiety, na których mieli wpisać, kogo chcieliby na nowego patrona. Propozycji padło sześć - oprócz Jana Pawła II, św. Antoniego, Matki Teresy z Kalkuty, rodziny Potockich, Stanisława Dula (pierwszego dyrektora szpitala), pojawiła się także kandydatura ojca Tadeusza Rydzyka.

Nie można wykluczyć, że właśnie jego imię przyjmie lecznica. Członkowie specjalnej kapituły, która wybierze imię, są ostrożni w opiniach, ale żaden z nich kandydatury jednoznacznie nie odrzuca. - Z ekonomicznego punktu widzenia wybór Ojca Rydzyka być może miałby jakieś uzasadnienie. Inwestycje w szpitalu są konieczne. Ale z drugiej strony do tej pory tradycją było wybieranie na patronów szpitali osób związanych z medycyną lub wielkich Polaków - zastanawia się dyrektor szpitala, który wejdzie w skład kapituły. Inny jej członek - ks. prałat Władysław Kenar z parafii św. Stanisława bpa w Łańcucie w całej sprawie dopatruje się spisku. - Kandydatura ks. Rydzyka na patrona tego rozpadającego się szpitala to prowokacja. Tylko jego przeciwnikom mogłoby zależeć, żeby w ten sposób go ośmieszyć" - tłumaczy.

O tym, kto zostanie patronem łańcuckiej lecznicy, 13-osobowa komisja zadecyduje już w piątek o godzinie 14. Do zdecydowania się na Ojca Rydzyka namawia jej członków powiatowa radna LPR. - Nikt nie zrobił więcej dla naszego kraju, ale on mógłby zrobić jeszcze więcej - mówi Maria Trojnar. - Będę się spotykać z członkami kapituły i przekonywać, by na niego głosowali. Gdyby wybrano go na patrona, na pewno znalazłyby się w budżecie pieniądze na rozbudowę szpitala - przekonuje.

Do tej pory jedyną osobą, która jeszcze za życia stała się patronem polskich ulic, placów czy szkół, był Jan Paweł II. Papież Polak długo przed śmiercią stał się dla Polaków wyjątkowy. Do tej pory bardzo dbaliśmy, by tę wyjątkowość pielęgnować, i nikogo poza nim za życia patronem robić nie pozwalaliśmy.

Gdy w styczniu cała Polska usłyszała, że w Starogardzie Gdańskim ma stanąć dwumetrowe popiersie księdza prałata Henryka Jankowskiego sfinansowane przez instytut jego imienia, ksiądz Jankowski po apelach Polaków wycofał swoją zgodę na zbudowanie mu pomnika.

Czy o. Rydzyk nadaje się na patrona szpitala?