By³y minister Artur Balazs negocjatorem Leppera

Artur Balazs jest w zespole negocjacyjnym Samoobrony. Razem z dwoma politykami tej partii by³y minister rolnictwa zasi±dzie dzi¶ do rozmów z PiS
- Jego do¶wiadczenie bêdzie podczas nich bardzo cenne - mówi Ryszard Czarnecki, europose³ Samoobrony, który podkre¶la, ¿e Balazs zna dobrze Andrzeja Leppera i Jaros³awa Kaczyñskiego. By³y minister rolnictwa sympatyzuje z Samoobron±, ale do niej nie nale¿y. - Jest naszym ekspertem - t³umaczy wiceprzewodnicz±cy partii Krzysztof Filipek.

W³a¶nie razem z nim i pos³ank± Genowef± Wi¶niowsk± Balazs bêdzie negocjowa³ z PiS. Ma odpowiadaæ za sprawy rolnictwa, administracji i gospodarki.

- Po zawarciu ewentualnej koalicji bêdziemy chcieli mieæ wp³yw na administracjê rz±dow± - zapowiada Czarnecki, ale nie potrafi powiedzieæ, czy w razie budowy wspólnego rz±du Balazs obejmie jakie¶ stanowisko. - Nie s³ysza³em nic o tym, ¿eby co¶ mu proponowano. Ale my¶lê, ¿e z powodzeniem móg³by kierowaæ któr±¶ z rz±dowych agend rolnych.

Balazs nie chce potwierdziæ, czy zasi±dzie dzi¶ przy negocjacyjnym stole: - Je¶li bêdzie wola obu stron, ¿ebym tam by³, to nie odmówiê. Ale nawet gdyby dosz³o do ustaleñ koalicyjnych, nie przyjmê ¿adnego stanowiska w rz±dzie. Nie móg³bym negocjowaæ warunków koalicji, maj±c interes w jej powstaniu.

Balazs to jedna z g³ównych postaci rolniczych protestów w 1980 i 1981 r. Jako kombatant rolniczej "S" wszed³ do pierwszego Sejmu kontraktowego i do rz±du Tadeusza Mazowieckiego. Ju¿ wówczas mia³ na tyle siln± pozycjê, ¿e specjalnie dla niego stworzono nowy urz±d - dzieli³ zagraniczne fundusze przeznaczone na wspomaganie polskiej wsi. Tak zbudowa³ struktury w terenie dla swojej partii - Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. By³ pos³em a¿ do ostatnich wyborów. Znany z zami³owania do gier politycznych, negocjacji, zakulisowych targów. Za rz±dów Buzka by³ ministrem rolnictwa. S³ynie z dobrych kontaktów, tak¿e towarzyskich, z lud¼mi z ró¿nych opcji. Zaprzyja¼ni³ siê z prezydentem Aleksandrem Kwa¶niewskim, by³ jego czêstym go¶ciem w Pa³acu. Kiedy prezydent przyje¿d¿a³ w Zachodniopomorskie, zawsze zaczyna³ od odwiedzenia posiad³o¶ci Balazsa w £uskowie na wyspie Wolin. Jeszcze pod koniec kadencji prezydenta Balazs rozpocz±³ akcjê forsowania na nowego prezydenta prof. Zbigniewa Religi. Najbli¿si ludzie Balazsa stworzyli jego nieformalny sztab wyborczy. O Balazsie mówi siê "ksi±¿ê Wolina" (zaliczany do najbogatszych ludzi w Zachodniopomorskiem), szara eminencja, cz³owiek o d³ugich rêkach, z którym lepiej nie zadzieraæ.

Wed³ug Filipka dzisiejsze negocjacje mog± byæ tylko wstêpem do dalszych rozmów: - Liczymy na to, ¿e PiS szczerze odpowie, czy tworzy koalicjê z Samoobron±, czy chce przedterminowych wyborów. Nasze priorytety to rolnictwo, sfera socjalna, system podatkowy i budownictwo.