Internetowe obyczaje Europejczyków

Europejski internauta spędza w sieci przeciętnie dziesięć godzin i 15 min tygodniowo. To o 17 proc. dłużej niż przed rokiem i ponadwukrotnie dłużej niż w roku 2003. Najdłużej przesiadują w internecie Francuzi
Choć Europejczycy w ogóle coraz więcej czasu poświęcają na korzystanie z mediów, to popularność internetu rośnie najszybciej. Dla porównania - średni czas oglądania telewizji wzrósł w ciągu roku o 6 proc., czas słuchania radia o 14 proc., zaś czas przeznaczany na czytanie gazet o 13 proc. (ale w przypadku magazynów spadł o 7 proc.).

Badanie przeprowadzone przez branżową organizację European Interactive Advertising Association (EIAA) pokazało także, że europejski użytkownik internetu zagląda do niego średnio przez pięć dni w tygodniu. Niespodziewanie okazało się, że najintensywniej korzystają z internetu Francuzi - są w sieci przeciętnie 13 godzin tygodniowo. Następni w kolejności są Brytyjczycy i Hiszpanie (11 godzin) oraz Skandynawowie (10 godzin). Co ciekawe, we Francji największy jest także odsetek tych internautów, którzy przebywają w sieci ponad 16 godzin tygodniowo - jest to aż 32 proc. badanych (w kolejnych w rankingu Wielkiej Brytanii i Niemczech - 25 proc.).

- Uderzające jest to, jak szybko ludzie uczą się korzystać z internetu w coraz bardziej wyrafinowany sposób - mówi Michael Kleindl, prezes EIAA. Niemal co trzeci uczestnik sondażu (29 proc.) co najmniej raz w miesiącu ściąga sobie z sieci pliki muzyczne, co dziesiąty przeprowadzał już rozmowy telefoniczne przez internet, a 13 proc. korzysta z blogów.

Badanie objęło ponad 7 tys. respondentów we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, krajach skandynawskich, Belgii i Holandii.