Nadciśnienie tętnicze: czasem nie daje żadnych objawów, a jest groźne

Nadciśnienie to choroba przewlekła, która często nie daje objawów i na ogół odkrywa się ją przypadkowo. Cierpisz na nią wtedy, gdy podczas kilkakrotnych pomiarów dokonywanych w spoczynku twoje ciśnienie przekracza wartości graniczne uznane za prawidłowe


Stop! Serce prosi: zmień swoje życie

Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, wówczas krążące we krwi cząsteczki lipidów (np. cholesterol) z większą siłą i natężeniem bombardują wewnętrzną ścianę tętnicy, powodując jej nadmierne rozciąganie. Sprzyja to powstawaniu skrzeplin przy ściankach tętnicy i odkładaniu się złogów lipidowych. Powoduje to z kolei zmniejszanie się światła naczynia, utrudniając przepływ krwi i osłabiając wytrzymałość ściany tętnicy. Nadciśnienie osłabia także serce, które starając się zapobiec zmniejszonemu dotlenieniu tkanek wzmacnia siłę swego skurczu. Prowadzi to do dalszego wzrostu ciśnienia oraz do przerostu i uszkodzenia mięśnia lewej komory serca. Wszystkie te czynniki skutkują poważniejszymi powikłaniami w postaci niewydolności krążenia, zawału serca czy udaru mózgu.

Postaw na prewencję. Schudnij i odstaw używki. Nie lekceważ profilaktyki

Co piąty Polak ma nadciśnienie tętnicze. Nie dość, że często lekceważymy prewencję, to wielu z nas żyje z nierozpoznanym schorzeniem, a kilka milionów chorych z diagnozą nadciśnienia tętniczego nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. W około 95% przypadków nadciśnienie pojawia się samoczynnie - jest to tzw. nadciśnienie pierwotne albo samoistne. Naukowcy są zdania, że nadciśnienie pierwotne rozwija się w wyniku zaburzeń fizjologicznej regulacji ciśnienia krwi. Mogą mieć one np. podłoże neurologiczne czy hormonalne. Do jego rozwoju mogą prowadzić także czynniki genetyczne - często cierpi na nie kilku członków rodziny. Przyczyną nadciśnienia bardzo często są czynniki środowiskowe i tryb życia: stres, dieta, używki i aktywność fizyczna. Nadciśnienie pierwotne występuje szczególnie często u osób otyłych, nadużywających soli kuchennej w codziennej diecie czy przyjmujących niektóre leki, np. pigułki antykoncepcyjne lub preparaty zawierające sterydy.

Najgorsze jest to, że bardzo wielu pacjentów lekceważy prewencję nadciśnienia tętniczego oraz zdrowy tryb życia. Jeśli chcesz uniknąć nadciśnienia, pamiętaj że najważniejszy jest odpowiedni tryb życia: aktywność fizyczna - spacery, pływanie, jazda na rowerze i odpowiednia dieta - najbardziej polecana jest kuchnia śródziemnomorska. Profilaktyka ma zapobiec dalszemu postępowi choroby i obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru.

Za wartość graniczną uznaje się dla ciśnienia skurczowego (wyższa wartość, podawana jako pierwsza) -140 mm Hg lub więcej, a rozkurczowego (niższa wartość, podawana jako druga) - 90 lub więcej mm Hg.