O. Rydzyk tworzy nowy BBWR

O. Rydzyk w nocy z soboty na niedzielę na antenie Radia Maryja wzywał Samoobronę, LPR i PSL do tworzenia bezpartyjnego bloku wspierania rządu mniejszościowego PiS.
Zdaniem o. Rydzyka triumf PiS w wyborach parlamentarnych i Lecha Kaczyńskiego w prezydenckich to "zwycięstwo Matki Przenajświętszej i Jana Pawła II". Podczas audycji "Minął miesiąc" z udziałem czołowego komentatora Radia Maryja prof. Jerzego Roberta Nowaka duchowny połączył się telefonicznie z rozgłośnią. Porównał panującą dziś atmosferę do Sierpnia' 80 i wezwał do tworzenia ponadpartyjnego ruchu. - Wszyscy Polacy, prawica czy lewica, wierzący czy niewierzący, jeżeli kochają Polskę, powinni zrobić wszystko, żeby zbudować struktury dobra, mobilizować się, popierać ruch wspierania dobrych reform - stwierdził o. Rydzyk.

Nowak: - Cieszę się, że ojciec dyrektor tak zdecydowanie poparł ideę pospolitego ruszenia Polaków dla wsparcia reform, przełomu. Teraz jest potrzeba doprowadzenia do gruntownych oczyszczających zmian, które popchną nas wreszcie do przodu, żebyśmy nie byli już dłużej popychadłem Europy.

Radio Maryja zaprezentowało nagrany wywiad z Andrzejem Lepperem, w którym szef Samoobrony zadeklarował współpracę z rządem mniejszościowym Kazimierza Marcinkiewicza.

- Jestem gotowy wziąć odpowiedzialność za Polskę wspólnie ze wszystkimi, którzy chcą bronić interesu Polski i Polaków - powiedział Lepper. - Jeżeli PiS przedstawi dobry program, który w szybkim tempie będzie skutecznie likwidował biedę i bezrobocie, który będzie bronił interesu Polski, to my jako Samoobrona deklarujemy poparcie programowe nawet dla rządu mniejszościowego.

Zobowiązanie szefa Samoobrony spodobało się o. Rydzykowi. - Cieszę się, że pan Lepper tak powiedział - oznajmił redemptorysta. - Myślę że LPR i PSL też powinny.

Dyrektor Radia Maryja nie szczędził za to krytyki Lidze Polskich Rodzin. - Jestem zaskoczony tym, co LPR wymyśliła - stwierdził o. Rydzyk. - To jest prowokacja. Jeszcze nic nie jest zbudowane, jeszcze rząd się nie narodził, a już... - tu duchowny zawiesił głos i nie dokończył. Po chwili dodał: - Przepraszam, jestem za prawicą i za Polską, ale trzeba tu dużej rozwagi i wspierania.

Redemptoryście być może chodziło o przedstawiony przez posłów LPR projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej i wprowadzenia bardzo restrykcyjnej ustawy dekomunizacyjnej. Działacze Ligi zgłosili go, przewidując, że PiS nie zgodzi się na takie rozwiązanie i podpadnie w ten sposób Radiu Maryja i jego słuchaczom. Rzeczywiście, liderzy PiS publicznie skrytykowali w piątek propozycję Ligi.