Koalicja Radia Maryja

Sztabowcy Donalda Tuska nie zjawili się w Radiu Maryja na czwartkowej debacie z drużyną Lecha Kaczyńskiego. Powód? O. Tadeusz Rydzyk nie zgodził się na wyłączenie telefonów od agresywnych słuchaczy. Kilkanaście godzin wcześniej goszczący w jego stacji liderzy Samoobrony, LPR i PSL namawiali PiS do porzucenia "liberałów" z Platformy i stworzenia "prospołecznej" koalicji.
Sztabowcy Tuska zgodzili się, że przyjadą na dyskusję transmitowaną na żywo w Radiu Maryja i telewizji Trwam, jeśli redemptoryści nie będą dopuszczali na antenę radiosłuchaczy. - Chcemy wziąć udział w merytorycznej dyskusji, a nie w seansie nienawiści - tłumaczył Jacek Protasiewicz, szef kampanii kandydata PO.

Redemptoryści nie wyrazili na to zgody. Efekt: w studiu zjawili się tylko prowadzący o. Jan Król i posłowie Marek Jurek i Tadeusz Cymański z PiS. Posłowie PiS straszyli, że PO zamierza ograniczyć dostęp do opieki zdrowotnej dla najbiedniejszych, a podatek liniowy sprawi, że zyskają tylko najbogatsi. Wskazywali też na bliskość PO i SLD .

W środę w nocy ofertę antyliberalnej koalicji na antenie stacji o. Rydzyka złożyli PiS: szef Samoobrony, Marek Kotlinowski z LPR i Franciszek Stefaniuk z PSL-u. Wszyscy twierdzili zgodnie, że nie chcą, by prezydentem został "liberał Tusk", a PiS stworzyło koalicję z PO. Główne skrzypce odgrywał Lepper - ostatnio regularnie goszczący na antenie Radia Maryja. - Apeluję do całego społeczeństwa, żebyśmy w niedzielę wybrali Kaczyńskiego na prezydenta, ale jednocześnie nie odpuścili PiS-owi alternatywy - stwierdził lider Samoobrony. - Nie Platforma i PiS, tylko są jeszcze trzy inne partie, które mają program narodowy, prospołeczny. Musimy usiąść do stołu. To jest obowiązek PiS-u.

Lepper wyznaczył także misję Radiu Maryja: - Apeluję, żeby za pomocą tej rozgłośni uświadomić działaczy PiS-u, żeby oni na władzach partii wymuszali to (koalicję PiS, Samoobrony, LPR i PSL - red.). To jedyna szansa dla Polski, żeby zwyciężył kierunek narodowy.

Stefaniuk i Kotlinowski wskazywali na bliskość programową swoich ugrupowań z partią braci Kaczyńskich.

Z rozgłośnią telefonicznie połączył się o. Rydzyk, który stwierdził, że PO ukrywa swój program. - Platforma chce tylko dojść ze swoim kandydatem na stanowisko prezydenta i wtedy będą robić wszystko, aby go przeforsować - stwierdził redemptorysta. - Podobno to jest program dla bogatych, nie dla biednych i nie dla wszystkich Polaków.

Dyrektor stacji wezwał słuchaczy do udziału w elekcji i nawoływał do wybrania "lepszego od gorszego".

Jurek i Cymański w pierwszej części czwartkowej audycji w Radiu Maryja (między godzinami 18.10 a 19.30) nie odpowiedzieli na propozycję koalicji PiS z Samoobroną, LPR i PSL. Natomiast chwalili Leppera. - To naturalne, że popierają nas ci, którzy są przeciwko nadużyciom wolnego rynku - stwierdził Jurek.