Przenoszenie numerów telefonicznych za tydzień?

Już za tydzień blisko połowa właścicieli telefonów komórkowych będzie mogła żądać zachowania numeru przy zmianie operatora. Firmom nie udało się tego zablokować w sądzie
Z prawa do zachowania numeru klienci mieli skorzystać już rok temu, ale operatorzy skarżyli się, że nie zdążą w ciągu kilku miesięcy przystosować sieci do zmian. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty dwukrotnie przesuwał im więc termin udostępnienia usługi. Ostatecznie mija on 10 października. Po tej dacie systemy Orange, Plusa i Ery mają być gotowe do testów. Firmy chciały jednak więcej czasu. Tłumaczyły, że w prawie telekomunikacyjnym są luki, bo nie określono sposobu, w jaki ma być wprowadzona usługa. URTiP nie określił też wymagań technicznych, dzięki którym sieci mogłyby przenosić numery. Okazało się też, że z nowej usługi mogą skorzystać tylko abonenci, bo w ustawie nie wpisano właścicieli telefonów na kartę (wniosek o zmianę tego trafił już do Sejmu).

URTiP nie zgodził się jednak na kolejne opóźnienie. - Ta usługa miała być dostępna rok temu. Komisja Europejska prowadzi od lutego przeciwko Polsce postępowanie. Może nałożyć na nas karę - mówi rzecznik Urzędu Jacek Strzałkowski. Przyznaje, że prawo nie określiło, jak firmy mają usługę wprowadzić. Zapewnia jednak, że URTiP zaproponował kilka rozwiązań.

Problem w tym, że początkowo operatorzy nie mogli się dogadać w tej sprawie. Teraz nie mają wyjścia, bo wczoraj rację Urzędowi przyznał wojewódzki sąd administracyjny, który oddalił skargę Polkomtela na wyznaczenie terminu wprowadzenia zmian. - Sąd rozumie, że dla Polkomtela byłoby łatwiej, gdyby Urząd brał udział we wdrażaniu tej usługi. Ale ustawa tego nie przewiduje - uzasadniała sędzia Ewa Marcinkowska. Wyrok nie jest prawomocny. W przyszłym tygodniu zapadnie wyrok na podobny wniosek Ery.

Mimo przegranej rzecznik Plusa Elżbieta Sadowska zapewnia, że za tydzień będą gotowi: - Uruchomimy system pilotażowy. Ale nie będzie on powszechnie dostępny. Komercyjnie będzie gotowy za kilka miesięcy.

Łatwiej ma być w Erze. Witold Pasek z PTC (właściciela Ery) zapewnia, że pilotaż będzie dostępny dla wszystkich, a usługa w pełni ma być gotowa w połowie stycznia.