Tajemnicza siedziba Orange

Gdzie jest lorem ipsum? Takie pytanie zadają sobie internauci odwiedzający serwis WWW nowego-starego operatora telefonii komórkowej, czyli Orange (do niedawna znanego jako Idea)
Aby uzyskać dostęp do niektórych oferowanych przez Orange usług (m.in. do bramki SMS) należy dokonać rejestracji na stronie www.orange.pl. Ostatnim etapem rejestracji jest formularz zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. Standardowa formułka, wymagana przez ustawę o ochronie danych osobowych zawiera niespodziewaną informację, że siedzibą Orange jest tajemnicze "lorem ipsum".

Pomimo prób nie udało nam się znaleźć ulicy lub choćby miejscowości o tak niezwykłej nazwie. Poproszony o pomoc rzecznik Orange, Jacek Kalinowski przeprasza za błąd na stronie i podaje właściwy adres (jest to: PTK Centertel sp. z o.o. ul. Skierniewicka 10a; 01-230 Warszawa). Obiecuje, że pomyłka zostaje wkrótce naprawiona.

Tymczasem zbieranie danych osobowych bez podania adresu ich administratora jest złamaniem prawa.

- W przypadku zbierania danych osobowych administrator danych jest obowiązany poinformować o adresie swojej siedziby i pełnej nazwie - informuje Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik prasowy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. - Niedopełnienie powyższego obowiązku podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Co zamierza zrobić Orange z danymi zebranymi w niewłaściwy sposób? - Do osób, które się zarejestrowały prześlemy właściwy formularz z prośbą o podpisanie z poprawnym adresem. - informuje rzecznik operatora.

Co to jest "lorem ipsum"?

"Lorem ipsum" to cytat z Cycerona, który służy do demonstrowania krojów pisma i komponowania wyglądu stron. Od ponad pięciuset lat posługują się nim drukarze, korzystają z niego również webmasterzy.

Więcej o "lorem ipsum" na stronie www.loremipsum.net.