LG Philips zainwestuje w Polsce

Największa inwestycja w III RP - 800 mln euro, 12 tys. miejsc pracy, ogromny sukces Polski. Pod Wrocławiem powstaną dwie fabryki koreańskiego giganta branży elektronicznej - LG.
Pierwsza to supernowoczesny zakład produkujący monitory ciekłokrystaliczne - pierwszy tego typu w Europie. We wtorek zarząd LG Philips LCD zadecydował o tym, że nowa fabryka koncernu powstanie w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce, pod Wrocławiem.

Teraz LG musi wynegocjować umowę z polskim rządem. - Chcielibyśmy podpisać ją jak najszybciej - mówił minister gospodarki Jacek Piechota. Firma zakłada, że budowa fabryki ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku, a produkcja - na początku 2007 r.

LG Philips zainwestuje 429 mln euro, stworzy 2,8 tys. miejsc pracy. - Dodatkowo w zakładach kooperujących z fabryką powstanie ok. 10 tys. miejsc pracy - mówił Piechota. - Co piąte z nich dla osoby z wyższym wykształceniem - podkreśla wójt Kobierzyc Ryszard Pacholik.

W Biskupicach będą powstawać ekrany do panoramicznych telewizorów LCD o rozmiarach od 26 do 42 cali, a także 19-calowe i większe monitory komputerowe. Początkowo z taśmy zjeżdżać będzie 3 mln ekranów rocznie, w 2011 r. - już 11 mln sztuk. Wszystkie trafią na eksport.

Piechota ogłosił wczoraj, że w Kobierzycach powstanie też druga fabryka koreańskiego koncernu - sprzętu AGD. LG Electronics zadeklarowało, że zainwestuje w nią 369 mln zł i stworzy 3,2 tys. miejsc pracy.

Razem z fabrykami poddostawców łączna kwota inwestycji w Kobierzycach sięgnie 800 mln euro. - To strategiczny wybór partnera w Europie - cieszył się minister Piechota.

LG to trzeci koreański inwestor, który interesował się działką w Biskupicach. Motoryzacyjny Hyundai wybrał Słowację, producent opon Hankook jeszcze się nie zdecydował, gdzie wybuduje fabrykę.

Co zadecydowało o wyborze LG?

- Nauczyliśmy się na wcześniejszych porażkach - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Tym razem współpraca między gminą, miastem, rządem oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych była doskonała.

Koreańczycy dostaną od państwa pomoc publiczną - LG Philips 99 mln zł w latach 2006-2011, a LG Electronics - 48 mln zł do 2016 r.

Polska i tak już jest europejskim potentatem w produkcji telewizorów - wytwarzamy co czwarty odbiornik produkowany w UE. Fabryki w Polsce mają już LG Electronics, amerykański Jabil (produkujący dla amerykańskiego Philipsa) i chińska firma TTE.