Katedra w Kolonii pod ochron± UNESCO

Jedna z najpiêkniejszych gotyckich budowli Europy - zosta³a umieszczona na li¶cie najbardziej zagro¿onych obiektów dziedzictwa ¶wiatowego
Komitet ds. Dziedzictwa UNESCO bije na alarm, ¿e zmiany zachodz±ce w miejskim pejza¿u Kolonii stanowi± dla niej powa¿ne zagro¿enie. Niepokój budzi zw³aszcza kilka wysoko¶ciowców wyrastaj±cych na brzegu Renu naprzeciw katedry. Dot±d katedra górowa³a nad centrum. Nowoczesne konstrukcje, chocia¿ bezpo¶rednio nie naruszaj± katedry, mog± wizualnie zepsuæ historyczny krajobraz Kolonii.

Budowê koloñskiej katedry - najwiêkszej gotyckiej ¶wi±tyni na pó³noc od Alp - rozpoczêto w 1248 r., a ukoñczono w 1880. Jej strzelista sylwetka z dwiema 157-m wie¿ami zachowa³a przez wieki stylistyczn± jednorodno¶æ i do dzi¶ zachwyca lekko¶ci±, mimo ¿e to potê¿na "królowa i matka niemieckich ko¶cio³ów".

Katedrê budowano z my¶l± o z³o¿eniu w niej cennego relikwiarza ze szcz±tkami trzech królów, które do Kolonii przywióz³ z Mediolanu w XII w. arcybiskup Rainald von Dassel. Relikwie spoczywaj± w katedrze do dzisiaj w z³otym relikwiarzu o rozmiarach sarkofagu, ozdobionym scenami ze Starego i Nowego Testamentu.

Katedra w Kolonii zast±pi³a na li¶cie najbardziej zagro¿onych obiektów ¦wiatowego Dziedzictwa wykre¶lony z niej Angkor Wat - unikalny zespó³ ¶wi±tyñ buddyjskich i hinduistycznych w Kambod¿y (o czym pisali¶my w "Gazecie" z 7 lipca b.r.).

Komitet dokona³ jeszcze dwóch innych zmian na tej li¶cie. Skre¶li³ z niej fortecê Bahla w Omanie i Park Narodowy Rwenzori w Ugandzie. Poza katedr± w Kolonii dopisa³ tak¿e ruiny XIII-XVI-w. miast portowych Kilwa Kisiwani i Songo Mnara na wybrze¿u Tanzanii oraz archeologiczne pozosta³o¶ci (VI-IV w. p.n.e.) miasta Bam w Iranie, zniszczone przez ubieg³oroczne trzêsienie ziemi.

Na li¶cie najbardziej zagro¿onych obiektów znajduje siê obecnie 35 pozycji, co stanowi nieca³e 5 proc. Listy ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO. Ta du¿a lista obejmuje 788 obiektów ze 134 krajów.