Uciekający islamiści podpalili bezcenne manuskrypty w Mali

Islamscy bojownicy uciekający przed francuską armią z malijskiego Timbuktu podpalili bezcenne starożytne manuskrypty. Podłożyli ogień pod bibliotekę. Miasto znajduje się już pod kontrolą wojsk francuskich.
"Rebelianci podpalili Instytut Ahmeda Baby, który niedawno został zbudowany przez RPA. Stało się to cztery dni temu" - powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera burmistrz Halle Usman, który obecnie przebywa w stolicy kraju Bamako. Burmistrz wyjaśnił, że informacje te przekazał mu jego współpracownik, który był na miejscu. Usman nie był jednak w stanie powiedzieć, jak duża część budynku została zniszczona.

W Timbuktu, które od czerwca 2012 r. było kontrolowane przez dżihadystów, przechowywanych jest w różnych instytutach i bibliotekach ok. 100 tys. starożytnych rękopisów, w tym wiele sprzed VII wieku. Przez lata były w rękach lokalnych rodzin. To m.in. traktaty na temat muzyki, botaniki, religii, prawa, nauki, historii lub handlu.

Kluczowe punkty w rękach wojsk francuskich

Armia francuska opanowała lotnisko w Timbuktu. Żołnierze wkraczający do miasta nie napotkali oporu ze strony bojowników, którzy od dziesięciu miesięcy kontrolują ten region. Wcześniej armia zajęła Gao, najludniejsze miasto w północnej części Mali. To dwa kluczowe punkty na terytorium opanowanym przez islamistów. Obecnie pod kontrolą sił zbrojnych Mali wspieranych przez Francję znajduje się terytorium rozciągające się pomiędzy tymi miastami.

Dżihadyści, którzy w czerwcu przejęli kontrolę nad północną połową Mali i utworzyli tam własny kalifat, wycofują się przed Francuzami na północny wschód, w kierunku Sahary i tamtejszych górskich kryjówek. W ich rękach pozostaje jeszcze miasto Kidal, rodzinne strony emira sprzymierzonych z Al-Kaidą malijskich talibów Ijada ag Ghalego. W Kidalu schronił się też ponoć jeden z najważniejszych komendantów saharyjskiej Al-Kaidy, Abu Zeid.

Mali walczy z radykałam

Islamscy radykałowie okupują północ Mali od kwietnia 2012 roku. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się kraj po obaleniu w marcowym wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Islamska rebelia opiera się na koalicji trzech ugrupowań: Ansar Dine, Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu oraz Ruchu na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO). Według ekspertów do spraw bezpieczeństwa islamiści chcą utworzyć w północnym Mali własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu, zagrażający sąsiednim krajom.

Francja przyłączyła się do operacji przeciw islamistom 11 stycznia. To reakcja na prośbę malijskiego rządu o międzynarodowe wsparcie w odzyskaniu kontroli nad krajem.

Więcej o:
Komentarze (159)
Uciekający islamiści podpalili bezcenne manuskrypty w Mali
Zaloguj się
 • wolny.kan.gur

  Oceniono 335 razy 275

  Gadanie o tym że Islam jest religią pokoju to hipokryzja - niech muzułmańscy przywódcy religijni ogłoszą publicznie że terroryzm i przemoc są złem i że się go bezwarunkowo wypierają. Do tego czasu Islam powinien być w Europie zakazany, a praktykujący wyznawcy uznani za członków organizacji terrorystycznych.

 • rozwodnik

  Oceniono 185 razy 147

  Przecież islam nie jest religią wojny i nienawiści. To znaczy wyznawcy tak mówią. A ogień przez przypadek się zaprószył, jeden z bojowników chciał zapalić Marlboro.

 • mateuszbajek

  Oceniono 130 razy 108

  Poza tym, słoneczka kochane niedouczone, STOLICA MALI TO BAMAKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 73 razy 61

  Uuu, stażysta dzisiaj zostanie oddelegowany do wycierania stolików w bufeciku na Czerskiej.

 • wk-58

  Oceniono 68 razy 58

  kto pisze takie bzdury o Mali i jej stolicy Timbuktu
  Czy ktoś to sprawdza , czy piszą to półanalfabeci
  Czyta to cała Polska !!!!

 • azamat_bagatov

  Oceniono 52 razy 42

  Co za nieuki pracują w tej redakcji, ręce opadają.

 • swinton

  Oceniono 81 razy 39

  Timbuktu to stolica Mali? Czy w redakcji siedzą same lenie i ignoranci? Wygląda na to że tak.

  A co do sprawy palenia i niszczenia zabytków przez islamistów w ich własnym kraju - niech niszczą bo im gorzej tym lepiej.

 • mteodor

  Oceniono 16 razy 14

  "...w stolicy kraju Bamako"
  "...w stolicy Mali Timbuktu"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX