Irlandia: zmarła, bo odmówiono jej aborcji. "Powiedzieli jej, że to katolicki kraj"

Irlandzcy lekarze powiedzieli jej, że nie ma szans na doniesienie ciąży, ale odmówili przeprowadzenia aborcji. Tłumaczyli, że w kraju katolickim takie rzeczy nie uchodzą. Niedługo później niedoszła matka zmarła z powodu zakażenia krwi. Dziś jej mąż zapowiedział, że zaskarży Irlandię do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Savita Halappanavar zmarła 28 października tego roku. Do szpitala zgłosiła się parę dni wcześniej z ostrymi bólami kręgosłupa. Lekarze w Galway University Hospital oświadczyli jej, że właśnie roni i dziecko nie ma szans na przeżycie. Kobieta poprosiła więc o przeprowadzenie aborcji - donosi CNN.

Mimo że Halappanavar cierpiała straszne męki, lekarze jej odmówili. Powiedzieli, że "Irlandia jest krajem katolickim" i w związku z tym trzeba poczekać, aż płód sam umrze. Upłynęły trzy dni, nim to się stało, i dopiero wykonano zabieg. Te trzy dni jednak wystarczyły, aby niedoszła matka nabawiła się zakażenia krwi. Po kolejnych czterech dniach już nie żyła.

Minister zdrowia nie zgodził się upublicznić śledztwa

Sprawa wywołała w Irlandii skandal. Temat aborcji jest tam - podobnie jak w Polsce - źródłem wielu napięć społecznych. W ciągu ostatnich 30 lat przeprowadzono 5 referendów w tej sprawie. W żadnym nie udało się rozstrzygnąć kwestii. Tamtejszy parlament znów dyskutuje nad potencjalną liberalizacją przepisów w tej sprawie. Oficjalnie zabieg ten jest nielegalny, chyba że zagrożone jest życie matki.

Dziś prawnik męża Savity, Praveena Halappanavara, zapowiedział, że owdowiały mężczyzna chce złożyć pozwać Irlandię do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Według niego władzom do tej pory nie udało się wyjaśnić okoliczności tragicznej śmierci jego żony. W sprawie tej prowadzone są dwa rządowe dochodzenia, ale irlandzki minister zdrowia nie pozwolił - mimo wniosków Halappanavara - aby którekolwiek z nich upublicznić.

"Z jej dokumentacji medycznej znikło kilka stron"

Według mężczyzny problemem są nie tylko utajnione śledztwa. - Ktoś manipulował również przy dokumentacji medycznej mojej żony. Brakuje w niej w kluczowych informacji, które mogłyby stanowić o winie lekarzy - powiedział mężczyzna w rozmowie z CNN.

Rząd Irlandii do tej pory nie odniósł się do zapowiedzi prawnika Halappanavara na temat skierowania sprawy do strasburskiego Trybunału.

Więcej o:
Komentarze (361)
Irlandia: zmarła, bo odmówiono jej aborcji. "Powiedzieli jej, że to katolicki kraj"
Zaloguj się
 • majestique

  Oceniono 390 razy 360

  Kiedy ten motłoch się opamięta? Kiedy zrozumie, jaką cenę płacimy za szacunek dla religii z epoki kamienia?

 • ursi51

  Oceniono 319 razy 297

  Jeszcze w XIX wieku Kościół dopuszczał aborcję do 40 dnia w przypadku płodu męskiego i do 80 dnia w przypadku płodu żeńskiego. Różnica ta wynikała z wiary, że płód męski szybciej obdarowywany jest duszą. A skąd wiedziano, który płód jest męski, a który żeński? Duch święty ponoć to podpowiadał. Czy wiara nie ogłupia?

 • cehaem

  Oceniono 261 razy 251

  @charlie11

  1. Zadna biedna emigrantka, tylko dentystka.
  2. Trzeba byc kretynem, aby roniacej i cierpiacej kobiecie, ktora juz byla przykuta do lozka szpitalnegokazac wsiadac do samolotu do Anglii....

  I na tym wlasnie polega skandal. Plod nie mial najmniejszych szans na przezycie, mimo to matce kazali w bolach lezec i przygladac sie, jak umiera dziecko w niej. A nastepnie to parszywe towarzystwo tylko poruszylo ramiomami, gdy i matka wyprawila sie na tamten swiat. Mam nadzieje, ze bedzie proces i ta zgraja swietoszkow i bigotow bedzie placic milionowe odszkodowanie.

 • glupota50

  Oceniono 190 razy 178

  Na to już bara slów. I jak tu ufać lekarzom ? To lekarze pownni być karani za ten przypadek.Odszkodowanie powini zapłacić z własnych funduszy.

 • krzysztof_57

  Oceniono 178 razy 164

  No tak.....może dobrze się stało,że nie jesteśmy drugą Irlandią.Przecież tam w dalszym ciągu mentalność zatrzymała się w okresie średniowiecza.Tak wygląda demokracja w wydaniu katolickim,czytaj watykańskim.

 • krytyk54

  Oceniono 158 razy 154

  I to jest właśnie zbrodniczy system działający wbrew zasadom, które wpaja maluczkim, a w które wierzą albo udają ze wierzą także ci "więksi". Ochrona życia, ale nie matki, skromność i ubóstwo, ale przy pełnej kościelnej kasie, miłość bliźniego, ale tego który jest nam posłuszny. ten system po prostu zabija i życie i rozwój.

 • frakcja-z

  Oceniono 156 razy 150

  i oto wlasnie cal;a definicja kato-debilizmu

  chronimy nienarodzone zycie dlatego usmiercamy 2 osoby...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX