"Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO

Doczekaliśmy się pierwszego w Polsce "ornatu poświęconego katastrofie smoleńskiej". Z napisem "1940 Katyń, 2010 Smoleńsk". Przeciwko takiemu zestawieniu protestuje wielkopolski senator Platformy Obywatelskiej. "Przyznam szczerze, zaniemówiłem, gdy to zobaczyłem" - napisał Jan Filip Libicki.
"W ramach miesięcznic po każdym wiecu w kościele ojców Jezuitów odprawiana jest msza w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy. Dzisiaj ojcowie otrzymali dar od organizatorów uroczystości w postaci ornatu, który odnosi się do dwóch dat - 1940 Katyń, 2010 Smoleńsk. Towarzyszy mu także hasło - 'Ojczyzno pamiętaj o nas'. Jest to pierwszy ornat poświęcony katastrofie smoleńskiej w Polsce" - czytamy w lipcowej notce w portalubydgoskim.pl.Na "patriotyczny" ornat zareagował Jan Filip Libicki. Polityka zdenerwował fakt, że ornat "ufundował lokalny Klub Gazety Polskiej. Szatę najpierw uroczyście przekazano celebransowi, który ją następnie poświęcił, przywdział i przystąpił do sprawowania liturgii". "Nie może być tak, by krzykliwe, a ostatnio i ostro antykościelne środowisko Gazety Polskiej czyniło sobie z katolickiego kultu kolejne narzędzie politycznej rozróby. Rozróby, będącej jedynym sensem i motywem jego istnienia" - napisał na swoim blogu senator PO.

"Często bowiem słychać - w większości nieuzasadnione głosy - że duchowni mieszają się do polityki. Zwykle jednak dotyczy to jakichś wypowiedzi czy kazań. Tutaj jednak jest inaczej. Dużo gorzej. Tutaj z liturgii - źródła i szczytu życia Kościoła - uczyniono najzwyklejszy instrument politycznego sporu. Uczyniono to co prawda przed wygłoszoną przez arcybiskupa Józefa Michalika opinią o katastrofie smoleńskiej, ale nawet w tym momencie jasne było, że taka sytuacja jest absolutną instrumentalizacją katolickiego obrzędu. Wstrząsające" - dzieli się swoimi wrażeniami senator Platformy.

20 sierpnia senator skierował do przełożonego prowincjalnego jezuitów, jak również do biskupa bydgoskiego stosowne listy, prosząc o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Wpis na blogu Libicki kończy słowami głośnego wywiadu z arcybiskupem Michalikiem: "Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć tak mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma. Dlatego ci, którzy posługują się takimi teoriami i hasłami robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę! I to trzeba im powiedzieć: robią krzywdę tragedii smoleńskiej".

Więcej o:
Komentarze (732)
"Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
Zaloguj się
 • tadek-1

  Oceniono 775 razy 583

  Jak mozna wypadek ze Smolenska, porownywac ze smiercia meczenska poleglych w Katyniu. Gadinowka, zwana "Gazeta Polska", 72 lata, po zbrodni katynskiej, pluje na groby poleglych w Katyniu.

 • jaklucz

  Oceniono 715 razy 461

  1940 Katyń
  2010 Smoleńsk
  2030 Dyskoteki w opuszczonych kościołach

  Tak nam dopomóż Bóg.

 • bob_59

  Oceniono 486 razy 336

  Napis może być, tyle tylko, że jest niekompletny. Prawidłowa wersja to:
  Katyń 1940 - J. Stalin
  Smoleńsk 2010 - L. i J. Kaczyńscy

 • franek-janek

  Oceniono 452 razy 326

  Porownywanie morderstwa w Katyniu z glupota i niezdrowymi politycznymi ambicjami politycznego hoksztaplera Kaczynskiego ktory doprowadzil do smierci innych niewinnych ludzi jest zenujaco podle. Nie mozna pozwolic by profanowano Katyn.

 • cracken001

  Oceniono 432 razy 296

  Hahaha-jezuici i WSZYSTKO jasne !!! Ten zakon od ZAWSZE tylko judzil,dzielil,napuszczal.Jak to pisal Slowacki-"ma nas za trupa ten SZAKAL i wraca"

 • fakiba

  Oceniono 322 razy 200

  Klechy dla comiesięcznej sporej kasy jaka mają mszy od wyznawców zamachu gotowi są zrobić wiele

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX