"Wyborcza" mamiła Tischnera i Życińskiego? Wielowieyska: To śmieszne

"Wyborcza" z jednej strony gromiła przywary Kościoła, a z drugiej mamiła wizją "otwartego katolicyzmu" osoby takie jak abp Józef Życiński czy ks. Józef Tischner - taką tezę próbuje bronić na łamach "Rzeczpospolitej" Wiktor Świetlik. - Bardzo mnie śmieszy, jak Świetlik traktuje wybitnych intelektualistów - skomentowała to w "Poranku TOK FM" Dominika Wielowieyska.
Świetlik swój komentarz publikuje pod tytułem "Koniec świata 'liberalnych katolików'" i - wychodząc od rozstania Szymona Hołowni z "Newsweekiem" - twierdzi: "środowiska antykościelne 'ssały' do tej pory raczej z 'dwóch piersi'. 'Gazeta Wyborcza' niegdyś z jednej strony nieustannie gromiła przywary Kościoła, ale z drugiej mamiła wizją 'otwartego katolicyzmu' osoby takie jak abp Józef Życiński czy wcześniej ks. Józef Tischner. Z kolei obecnością tych ludzi na łamach mamiła czytelnika, że nie o tępienie Kościoła jej chodzi, ale szczerą troskę i inną jego wizję".

Do tego komentarza odniosła się w "Poranku TOK FM" Dominika Wielowieyska. Publicystka podkreśliła, że śmieszy ją, w jaki sposób Świetlik odnosi się do Tischnera i Życińskiego, "wybitnych intelektualistów, którzy dokładnie wiedzieli, o co im chodzi".

- Niestety, Wiktor Świetlik nie dorasta do nich poziomem intelektualnym - skonstatowała dziennikarka.

Więcej o:
Komentarze (22)
"Wyborcza" mamiła Tischnera i Życińskiego? Wielowieyska: To śmieszne
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 10 razy 8

  Dla mnie Tischner i Życiński byli jedyną nadzieją, że ten Kościół może być też mój.

  Źle się czuję wśród Głodziów, Rydzyków oraz wiernych w rodzaju: huston_mamy_problem, adam900 oraz lokalny7 (patrz inne komentarze).

 • elzbieta09

  Oceniono 6 razy 6

  ks. Tischner był "niepokorny" zanim jeszcze powstała Solidarność (czyli przed 1980 r.). Sluchałam jego niezwykłych homilii na poczatku lat 70-tych. Jako wykladowca KUL w latach 60- tych tez był sobą - zawsze inny od przeciętności, zmuszający do myslenia, prezentujący własną wizję filozofii. Wówczas Gazety Wyborczej nie było jeszcze nawet w najśmielszych marzeniach niepokornych. KOR-u tez wtedy jeszcze nie było. Więc niech p. Świetlik nie bredzi, bo bo mu chyba trochę się ściemniło na umyśle...

  Ks. Życińskiego w owych czasach nie znałam - ale wiem, że ktoś kto jest indywidualistą jest nim od dziecka niemalże. Mamienie indywidualistów nie interesuje.

 • abomingo1.1

  Oceniono 2 razy 2

  KOCHANI ! ! ! 8.08 - DZIEŃ ANTYKLERYKALNY ! ! ! UCZCIJMY TEN WIELKI DZIEŃ ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !! ! !

 • politol59

  Oceniono 4 razy 2

  Klasyczna PISia agitka.

 • amron53

  Oceniono 1 raz 1

  jestem strasznie antyklerykalny, ale wkoło wielki moherowy potop...żyję w środowisku wiejskim, i wierzcie mi, że niewiele trzeba miłującym Pana, by kogoś ukamieniować...w moherowych głowach nie mieści się, że religie to lipa /doch coś musi być.../; mimo wszystko fajny dzień...

 • politol59

  Oceniono 3 razy 1

  Czytałem to Rzepie klasyczna PISia agitka.

 • gtpress

  Oceniono 3 razy -3

  Pani redaktor, Kosciol to sprawa Ducha, intelekt w wydaniu mediow bardziej pasuje do Ciala i konsumpcji zlota w kolorze bursztynu !!!!!!

 • adam900

  Oceniono 9 razy -3

  nie mówmy o" sprzedajnych klechach jako o wybitnych intelektualistach " , bo to uwłaczające dla ludzi kulturalnych i inteligentnych, a pani "intelektualistka" , poza nazwiskiem niczego sobą nie reprezentuje, skandal , jak można być takim "pokornym dziennikarzyną"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX