Gigantyczne afrykańskie ślimaki plagą w Ameryce. Mogą przenosić groźne pasożyty

Mają nawet 10 cm długości, rozmnażają się błyskawicznie, zjadają uprawy i mogą przenosić groźne pasożyty powodujące u ludzi m.in. zapalenie mózgu. Gigantyczne afrykańskie ślimaki stały się plagą w Ameryce Południowej i na Florydzie - donosi BBC.
Gigantyczny afrykański ślimak to popularna nazwa gatunku Lissachatina fulica. Jego przeciętna długość wynosi 5-10 centymetrów. Został w XIX wieku zawleczony z Afryki do Ameryki Łacińskiej, gdzie stał się plagą. Pełno ich zarówno w miastach, jak i na wsi, gdzie są szkodnikiem upraw.

Rozmnaża się błyskawicznie - składa kilkaset jaj na miesiąc. Znajduje się na 2. miejscu listy najbardziej inwazyjnych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Są do tego szkodnikami upraw i przenoszą groźne pasożyty, które mogą powodować m.in. zapalenie mózgu. Choroba ta może zakończyć się nawet śmiercią.

Ślimaki są obwiniane o kilka przypadków śmierci na zapalenie mózgu w Ekwadorze. Podobne przypadki zanotowano również w Wenezueli, Peru i Brazylii. - Ludzie dotykają ślimaków, a potem jedzenie i to wystarczy, by się zarazić - mówi BBC prof. Luz Elena Velasquez z Kolumbii.

Władze próbują zwalczać ślimaka. Specjale grupy zajmują się ich zbieraniem, jak to ma miejsce w Santa Fe w Kolumbii. Prowadzi się również akcje edukacyjne, które uzmysławiają ludziom, jakie ślimaki stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Na Florydzie raz już udało się wytępić te ślimaki - w latach 60. Kosztowało to wtedy milion dolarów. Obecnie trwa walka z drugą inwazją. Tygodniowo specjalne grupy niszczą ok. tysiąca egzemplarzy tego gatunku. Ludność stanu pomaga w eksterminacji. Zebrała już społecznie 72 tys. ślimaków.

Czytaj więcej na stronie BBC >>

Więcej o:
Komentarze (63)
Gigantyczne afrykańskie ślimaki plagą w Ameryce. Mogą przenosić groźne pasożyty
Zaloguj się
 • 0zoja29

  Oceniono 25 razy 23

  W Polsce jest podobna sytuacja, ślimaki rozmnażają się na potęgę niszcząc plony, rozmnażają się na potęgę nie tylko ślimaki ale i żmije, komary i meszki, a dzieje się tak z powodu tępienia ich naturalnych wrogów jakimi są ptaki!!!
  Ptaki giną z powodu:
  trujących herbicydów, którymi spryskiwane są pola i lasy ( szkodliwe dla ludzi także )
  wycinanych drzew przy drogach i w miastach, na których ptaki gniazdują i odpoczywają
  wytruwania ptaków w miastach
  zakazu obsadzania bloków dzikim winem, które było wspaniałym miejscem do gniazdowania i schronienia
  w miastach zakazu dokarmiania ptaków w lecie
  i pewnie jeszcze wielu bezmyślnych naszych, ludzkich działań :(
  Szanujmy więc przyrodę, bo to ona nas wspiera!

  Ślimak, o którym jest artykuł Lissachatina fulica wg Wikipedii - "zaliczany do największych lądowych ślimaków świata, jadalny. Ludzie przypisują temu ślimakowi właściwości lecznicze. Jako gatunek jadalny, osiągający znaczne rozmiary, jest chętnie wykorzystywany przez ludzi w celach kulinarnych, a także jako karma dla zwierząt"

  --

 • jamj

  Oceniono 15 razy 13

  Pewnie pilnowała je polska policja i pouciekały.

 • kalebas

  Oceniono 11 razy 11

  Z tymi 5-10 Centymetrowymi "gigantami" to gruba przesada. Występujący w Polsce winniczek ma muszlę o przeciętnej średnicy 5 cm, a często zdarzają się dużo większe. Oto prawdziwe giganty:
  www.smog.pl/txt_gfx_audio/35702/najwieksze_slimaki_swiata/

 • dejtrejder

  Oceniono 12 razy 10

  Trzeba napuścić na nich wygłodniałych Francuzów to zrobią porządek :) Tak na marginesie Floryda była przez jakiś czas francuska...

 • wodakrolewska

  Oceniono 18 razy 10

  PO szalonych krowach i ptasiej grypie nadchodzi ślimak gigant

 • spluwa-orginal

  Oceniono 18 razy 10

  Niech zaprosza Francuzow.

 • atosatos1

  Oceniono 8 razy 8

  Tylko patrzeć jak zaczną w Polsce zjadać ziemniaki. Przypłyną z jakimś transportem owoców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX