"Atmosfera żalu" czy "Nowoczesne świętowanie". Jak obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Koncerty rockowe, gry uliczne, rekonstrukcje dla uczniów - tak często obchodzi się rocznicę Powstania Warszawskiego. - Ja jestem bardzo sceptyczny wobec takich działań. Uczenie o powstaniu musi odbywać się w atmosferze namysłu, żalu - komentuje prof. Jan Hartman. Z kolei Hubert Dobaczewski z zespołu Lao Che stwierdził: "To chyba nie jest nic złego świętować nowocześnie?".
W środę obchodzić będziemy 68. rocznicę Powstania Warszawskiego. Obok oficjalnych uroczystości, mszy, składania wieńców odbędzie się jutro i w kolejnych dniach wiele imprez towarzyszących - koncertów, rekonstrukcji, gier ulicznych.

- Ja jestem bardzo sceptyczny wobec takich działań. Pod przykrywką działań edukacyjnych budują wokół Powstania Warszawskiego aurę prawie że zabawy. To nie są te emocje, które powinniśmy kształtować w odniesieniu do tragicznych wydarzeń - tak komentuje dla Radia TOK FM tę nieformalną część obchodów prof. Jan Hartman, filozof i bioetyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- To przyczynia się do infantylizacji i mitologizacji historii. Uczenie o Powstaniu Warszawskim musi odbywać się w atmosferze skupionego namysłu, troski, żalu, powagi. Żyją jeszcze ludzie, którzy te czasy pamiętają - stwierdził prof. Hartman. - Proszę pamiętać, że ludzie, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie, pamiętają je w sposób pełen bólu, rozterek. Element sentymentalny, dumy, nie jest dominujący - dodaje.

"To chyba nic złego nowocześnie świętować"

Inne zdanie w tej sprawie ma Hubert "Spięty" Dobaczewski, wokalista zespołu Lao Che, znanego m.in. z wykonywania piosenek o Powstaniu. - Wiadomo, że przy okazji takiego wydarzenia zdania zawsze będą podzielone. Ktoś będzie chciał to kultywować, może w mniej apelowy sposób, ale bardziej nowoczesny i to chyba nie jest nic złego. Chodzi o to, żeby o tym pamiętać i tę pamięć pielęgnować - stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

- To jest delikatna sprawa i opinii jest tyle, ile ludzi. Są młodzi ludzie, którzy nie muszą koniecznie czuć tej hekatomby - 250 tys. zabitych, tylko podkreślać wątek buntowniczy, czyli taki pierwotny i młody, bo to był zryw młodych - dodał.

W środę kolejna debata TOKFM.pl - tym razem o polskim wychowaniu patriotycznym. Redakcja portalu zapyta czytelników: jak mówić o takich wydarzeniach jak Powstanie Warszawskie? Jak obchodzić rocznice tragicznych wydarzeń? Czy wystarczająco doceniamy wydarzenia pozytywne?

Więcej o:
Komentarze (323)
"Atmosfera żalu" czy "Nowoczesne świętowanie". Jak obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego?
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 59 razy 43

  "...tylko podkreślać wątek buntowniczy, czyli taki pierwotny i młody, bo to był zryw młodych.."
  ===================================================================[
  Ani to nie był "wątek buntowniczy" (co za infantylność!), ani "pierwotny i młody"a tym bardziej "zryw młodych". To była wyrachowana rozgrywka przeambicjonowanych politykierów w mundurach i bez, którzy nie licząc się z konsekwencjami chcieli za wszelką cenę, wbrew opiniom państw alianckich, zaistnieć na arenie polityczne w perfidny sposób wykorzystując entuzjazm nieświadomych NIEUNIKNIONEJ klęski młodych patriotów.
  To przykład perfidnego wykorzystania wartościowych ludzi do niecnych, egoistycznych celów cynicznych politykierów.!
  W dniu obchodów rocznic tego Powstania czcijmy pamięć bohaterskich ofiar i gardźmy garstką politycznych awanturników, dla których życie ludzkie miało na tyle wartość, na ile im służyło.

 • suga3

  Oceniono 61 razy 41

  nie wiem co tutaj jest do swietowania, dowodcy Powstania powinni zostac osadzeni i powieszeni, bo za taka zbrodnie wojenna na wlasnym narodzie nie powinien nawet 'przyslugiwac' pluton egzekucyjny...

 • queserasera

  Oceniono 52 razy 36

  W obliczu końca wojny kilku psycholi pragnących za wszelką cenę dorwać się do władzy rzuciło kilka tysięcy słabo uzbrojonych przeciwko regularnej armii, wynikiem czego starto z powierzchni ziemi największe miasto w państwie... oraz 200 tysięcy cywilów - w tym kobiet, starców dzieci. Jest więc oczywistym, jak należy obchodzić tę 'radosną' rocznicę: Jesteśmy dumni, bo nasza głupota i niefrasobliwość pobiła wszelkie europejskie rekordy (w końcu Japońce byli lepsi). Alleluja i do przodu

 • jamj

  Oceniono 48 razy 36

  Podobno PRL ukrywał Powstanie Warszawskie przed opinią publiczną. Pomijam ocenę stanu psychicznego propagatorów takiej opinii, ale może mi ktoś powie, kiedy powstały filmy o Powstaniu Warszawskim z "Kanałem" Wajdy na czele?
  Okazuje się, że w czasach "fałszującego historię" PRL- u, który ponoć ukrywał Powstanie, żeby się Ruskim nie narazić ( takie "nauki" odbierają teraz młodzi ludzie). Co w tym temacie zrobiła "styropianowa" III RP-owska kinematografia??

 • zalobanarodowa

  Oceniono 49 razy 33

  Świętowanie śmierci tysięcy osób i totalnej rozpierduchy??? Posrało kogoś???

 • tamerlan80

  Oceniono 38 razy 32

  Jasne panie Hubercie, podniecajmy się wątkiem buntowniczym, zrywem młodych bo to takie piękne, natchnione i w ogóle och, ach. A że przez ten wątek zginęło ćwierć miliona ludzi to już szczegół. Liczy się idea, to jest najważniejsze!

  Oczywiście wszyscy się tym będą podniecać. Na mszach, na wiecach, rekonstrukcjach i innych szopkach. Nikt nie wspomni, że był to bezsensowny zryw, mający na celu zrealizowanie chorych ambicji grupki osób. A że zginęło tyle ludzi to szczegół. Każda idea okupiona jest ofiarami, nawet ta najbardziej nietrafiona (delikatnie mówiąc).

 • vonjakob

  Oceniono 41 razy 31

  z calym szacunkiem, niech sobie warszawiacy obchodza to swieto jak chca, ale niech nie narzucaja calej Polsce, aby obywatele innych miest i wojewodzct tez to robili. Oczywiscie jak beda chcieli to prosze bardzo. Mnie jako Slazaka z Warszawa nic nie utozsamia, tym bardziej jakies bezsensowne zrywy, z gory skazane na niepowodzenie, ktore przynioslo zaglade setkom tysiecy niewinnych ludzi....Takze wybaczcie, ja w tym nie bede uczestniczyl, prosze tylko aby mnie nie atakowano tym ze wszystkich stron, jezeli sam nie bede chcial

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX