Szkocja zalegalizuje małżeństwa homoseksualne

Szkocja ogłosiła plany zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. - To groźny eksperyment społeczny - ostrzega Kościół katolicki, wyrażając swoje niezadowolenie.
Pary homoseksualne w Szkocji mogą wstąpić w związek partnerski, ale formalnie nie mogą zawrzeć małżeństwa.

Szkocka minister Nicola Sturgeon powiedziała, że szkocki rząd pod koniec roku opublikuje ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne. Prawo ma wejść w życie na początku 2015 roku. - Rząd chce, by Szkocja była krajem równości i sprawiedliwości - tłumaczyła Sturgeon.

Rząd przed ogłoszeniem planów przeprowadził konsultacje społeczne. 65 proc. z 80 tys. ankietowanych wyraziło poparcie dla legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Kościół ostrzega przed "groźnym eksperymentem"

Dezaprobaty dla planów szkockiego rządu nie kryje Kościół katolicki. - To niebezpieczny eksperyment społeczny wprowadzony na masową skalę - powiedział rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji - Wierzymy, że czas pokaże, że to Kościół ma rację - dodał.

Szkocki rząd zapewnia, że nie będzie zmuszał żadnych związków wyznaniowych do przeprowadzania ceremonii małżeństw gejów.

W grudniu 2005 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono związki partnerskie dla par homoseksualnych. Mają one podobne prawa, jak małżeństwa heteroseksualne, ale formalnie nie mogą być nazywane małżeństwami.

Brytyjski rząd także zamierza zalegalizować małżeństwa homoseksualne do 2015 roku. Sprzeciwiają się temu niektórzy członkowie Partii Konserwatywnej, największej partii w kierowanej przez Davida Camerona koalicji rządzącej.

Szkocki rząd, kierowany przez niepodległościową Szkocką Partię Narodową, cieszy się autonomią od Londynu. Może wprowadzać własne ustawy dotyczące spraw wewnętrznych.

Więcej o:
Komentarze (35)
Szkocja zalegalizuje małżeństwa homoseksualne
Zaloguj się
 • nuclearsnake

  Oceniono 17 razy 7

  powinny być małżeństwa homoseksualne, tak jak są małżeństwa heteroseksualne, ale jak zawsze wszystko rozbija się o prokreację i nowy narybek podatników, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi jak najbardziej o kasę, ech! a księża i ci wszyscy religanci o duszy, życiu wiecznym i innych bzdetach utrudniających życie doczesne :)

 • majaroma

  Oceniono 28 razy 6

  Brawo Szkocja. Teraz czas na Polskę. Ale w tym dusznym zaścianku, to chyba niemożliwe!

 • ampulka01

  Oceniono 23 razy 5

  brawo jestem z wami! oby w polsce odbyły sie juz pierwsze legalne śluby homoseksualne!

 • zbycholj23

  Oceniono 10 razy 4

  Ogromna ilość kleryków spod znaku kk. żyje w związkach homoseksualnych i nikt nie robi z tego sensacji. Wystarczy zalegalizować. W imię Boga- oczywiście.

 • kawa79

  Oceniono 12 razy 4

  W roku 2015 - a więc już w niepodległej Republice Szkockiej. Byłby to piękne otwarcie niepodległości. Powodzenia, Szkocjo!

 • prinsik

  Oceniono 8 razy 2

  Czy czarne pasozyty musze sie do wszystkiego wtracac.
  Modlcie jak cos z tego macie i dajcie spokoj innym.

 • plorg

  Oceniono 12 razy 0

  Jak to dobrze, radujmy się!

 • kor102

  Oceniono 9 razy -1

  Oni zawsze byli inni i od dawna chłopy chodzili w spódniczkach , przepraszam w kilcie.

 • lulu_confabulu

  Oceniono 16 razy -4

  Ja mam Małą Encyklopedię Zdrowia z 1969 roku, i tam pisze że homoseksualizm to zboczenie. Same profesory pisały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX