Wydawnictwa wytoczą proces Chomikuj.pl. "Chcą zakończenia działalności portalu"

PRZEGLĄD PRASY. - Polskiej Izbie Książki udało się zebrać kilkanaście firm potrzebnych do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko Chomikuj.pl - pisze "Rzeczpospolita". Wydawnictwa będą domagać się zamknięcia serwisu, który według nich naraża ich na straty.
Dwa lata trwały poszukiwania firm, które chciałyby się wspólnie sądzić. PIK nie zdecydowała się jednak na ujawnienie wydawnictw, które postanowiły w końcu złożyć pozew zbiorowy. Wiadomo, że firmy zgadzają się co do tego, że serwis Chomikuj.pl, gdzie użytkownicy mogą ściągać m.in. muzykę, filmy i książki za drobną opłatą manipulacyjną, niekorzystnie wpływa na ich obroty i zyski. - W przypadku takiego wydawnictwa jak Wolters Kluwer, gdzie niektóre publikacje są z założenia kierowane do bardzo wąskiego grona specjalistów, może to mocno osłabić sprzedaż - mówi Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki i Wolters Kluwer.

Jak podaje "Rz", wydawcy nie oczekują finansowych rekompensat, a chcą zakończenia działalności portalu w takiej formie, w jakiej działa obecnie. Jak dodaje Albin, pozew ma wpłynąć do sądu po wakacjach.

Według Piotra Hałasiewicza z Chomikuj.pl portal wielokrotnie bezskutecznie proponował PIK rozmowę na temat wspólnego rozwiązania problemów. Dodaje, że nie wie, czego miałoby dotyczyć postępowanie, bo serwis działa "zgodnie z duchem i literą obowiązującego prawa". - I nie obawia się ewentualnego pozwu - dodaje.

Czytaj cały artykuł o pozwie PIK przeciwko Chomikuj.pl w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

"Zapomniana artystka". Zobacz niezwykłe przedwojenne zdjęcia>>