Gigant farmaceutyczny korumpował lekarzy w Polsce?

- Byliśmy nakłaniani do korupcji - napisał łódzki pracownik koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline do warszawskiej centrali firmy. To pokłosie wielkiego skandalu za oceanem. Sprawą zajęły się prokuratura i CBA - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
W USA koncern musi zapłacić rządowi i kilku stanom 3 mld dol. za kryminalne oszustwa i korumpowanie lekarzy. Okazało się, że praktyki Glaxo interesują także polskich śledczych. - Mamy podejrzenie, że lekarze przyjmowali ukryte formy łapówki od przedstawicieli koncernu w latach 2010-11 - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury.

Wraz z CBA bada ona doniesienia byłych pracowników firmy. Rok temu przedstawiciel handlowy Glaxo z Łodzi napisał do warszawskich szefów: - Zatraciliśmy kompas etyczny, co doprowadziło do wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Poczucie braku odpowiedzialności za to, co robimy, powoduje, że zagrożone jest bezpieczeństwo również naszych klientów.

Opowiedział, że szefowa regionu kazała "zaktywizować lekarzy", by wypisywali więcej recept na leki Glaxo. Pracownicy mieli podpisywać z lekarzami umowy na "szkolenie" pacjentów i innych lekarzy z zasad przyjmowania leków. Za 500 zł brutto.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (247)
Gigant farmaceutyczny korumpował lekarzy w Polsce?
Zaloguj się
 • seven-of-nine

  Oceniono 69 razy 47

  hehe ale nie można skorumpować kogoś skorumpowanego z pokolenia na pokolenie (dzieci lekarzy wysysają korupcję i łapówkarstwo z mlekiem matki:-P nawet jeśli są karmione butelką)

 • skiter

  Oceniono 54 razy 46

  Etyka koncernów, etyka lekarzy... równie dobrze można rozwodzić się nad cnotą prostytutek.
  Chorzy to dla nich krowy, które trzeba wydoić i tyle - są interesujący, dopóki mają kasę.

 • distol

  Oceniono 50 razy 42

  lekarze przyjmują łapówki od koncernów farmaceutycznych - też mi nowość !!! hahaha

 • momy

  Oceniono 36 razy 34

  Mają podejrzenie? Po ponad 20 latach tych praktyk? Co za refleks! Każda wizyta przedstawiciela to korupcja w takiej bądź innej postaci. Obojętne, czy u lekarza, czy w aptece. To jest zawód, którego należy bezwzględnie zakazać. Od tego jest prasa specjalistyczna, którą lekarze mają obowiązek czytać, by mogły znaleźć się w niej wszelkie informacje o lekach. Żadne pseudoszkolenia (3 dni wyjazdu w tym jedna wspólna pogawędka o upie Maryni) nie są do tego potrzebne - fikcja, o której każdy wie i każdy udaje, że nie widzi. A przynajmniej lekarstwa będą tańsze o koszty ich gigantycznych jak na polskie warunki pensji, samochodów, owych szkoleń i innych gratyfikacji.
  Drugą formą korupcji są "badania kliniczne", gdzie honoraria są tak wysokie, że nijak się mają do wykonanej pracy. Płaszczyk rozciągnięty nad zwykłym łapówkarstwem, pod pretekstem oferowania pacjentom lekarstw, na które inaczej nie mieliby szans. Gdyby rzetelnie wycenić koszt badań, honoraria spadłyby dramatycznie. Kolejny sposób na podnoszenie cen lekarstw.

 • ww-77

  Oceniono 34 razy 34

  Przecież to NORMALNA praktyka od dwudziestu lat, tj. od chwili, gdy organizacje przestępcze zwane koncernami farmaceutycznymi weszły na polski rynek. Dziennikarze, jak zwykle, zaskoczeni. Trzeba słuchać, co ludzie mówią.

 • jamj

  Oceniono 40 razy 32

  Czy tak trudno wyciągnąć wnioski widząc porozwieszane reklamy konkretnych leków i ich producentów w poczekalniach placówek medycznych i to nie tylko prywatnych?
  Naczelna Izba Lekarska, która tak dzielnie walczy o "prawa lekarzy" jakoś przymruża na to oko, chociaż wg jej wytycznych umieszczanie jakichkolwiek reklam jest sprzeczne z etyką lekarską. Hipokrates ostrzegał lekarzy, żeby nie poszli drogą prawników, "wzorców hipokryzji". Widać nie posłuchali. Z przysięgi Hipokratesa została tylko HIPOKRyzja.

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  Oceniono 28 razy 28

  Przecież o tym, że Glaxo załatwia wczasy lekarzom wiadomo od kilkunastu lat.

 • ukrai-niec

  Oceniono 29 razy 27

  Na jednym z blogów zażartowałem, że pacjenci powinni żądać od lekarzy udziału w dochodach uzyskiwannych od koncernów farmaceutycznych za wypisanie recepty na lek produkowany przez ten koncern. Reakcją był wpis, że jestem debilem. Mimo tego, już jako debil, podtrzymuję swoją propozycję. Działka dla pacjenta - to moja propozycja.

 • cromio

  Oceniono 31 razy 25

  ... "w latach 2010-11". Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, .....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX