Nowakowska: Kościół powinien zrezygnować ze swoich żądań. Dodatkowy odpis? Bez sensu

"Rozmowy rządu z hierarchami utknęły w martwym punkcie, niewykluczone, że wszystko zostanie po staremu" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska. "Kościół powinien zrezygnować i z Funduszu Kościelnego w jego obecnej postaci, i ze starań o dodatkowy odpis podatkowy. Lepiej zakładać organizacje pożytku publicznego i korzystać z już obowiązującego 1-proc. odpisu" - ocenia dziennikarka.
Trwające od kilku tygodni rozmowy przedstawicieli episkopatu z rządem ws. likwidacji Funduszu Kościelnego nie przyniosły porozumienia: strona kościelna, której głównym negocjatorem jest kard. Nycz, nie chce zgodzić się na propozycję rządu - odpisu podatkowego 0,3 proc. Wg ministra finansów to najwięcej, na ile może pozwolić sobie budżet. Kościół żąda z kolei, by - w zamian za likwidację Funduszu - państwo traciło na jego rzecz więcej - nawet 1 proc. podatku.

Zdaniem Agaty Nowakowskiej to wygórowane żądania. Dziennikarka wymienia korzyści, które Kościół i tak ma z budżetu: pomoc w utrzymaniu budynków sakralnych, dotacje na szkoły, szpitale czy odpis na Caritas. Wg Nowakowskiej państwo powinno zlikwidować Fundusz Kościelny bez spełniania dodatkowych życzeń biskupów: "Nie ma powodu, by utrzymywać Fundusz Kościelny albo zastąpić go odpisem podatkowym na Kościół. Gdyby taki dodatkowy odpis przeszedł, kościelne organizacje pożytku publicznego byłyby uprzywilejowane: miałyby pieniądze aż z dwóch odpisów podatkowych".

Według Nowakowskiej Fundusz powinien zostać w końcu zlikwidowany, bo nie ma powodu, by zwykli obywatele musieli fundować emerytury duchownym, którzy do wspólnej kasy się nie dokładają: "Propozycja rządu przywracałaby jakąś normalność, jeśli chodzi o składki. Skoro państwo wciąż czuje się zbyt biedne, by zadbać o emerytury np. matek, które rzuciły pracę, by zajmować się ciężko chorymi dziećmi, dlaczego miałoby opłacać składki za misjonarzy i zakonników?".

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (396)
Nowakowska: Kościół powinien zrezygnować ze swoich żądań. Dodatkowy odpis? Bez sensu
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 151 razy 143

  Predzej spadnie dzisiaj snieg, niz episkopat odstapi od zadan. Jezus nauczal na boso i spal na kamieniu, a dzsiaj mamy Lichen i Swiatynie Opatrznosci Bozej. To chyba o czyms swiadczy...

 • taglinda

  Oceniono 108 razy 108

  a co oni mają do "zgadzania się"?

  wysłać listem poleconym decyzję o likwidacji Funduszu Kościelnego, poinformować o możliwości ubiegania się o odpis w wysokości maksymalnej 0,3%. To wszystko. Potrzebna kartka papieru, koperta i znaczek.

  Kiedy kościół mendzi o TV Trwam i multipleksie, powołuje się na "Polskę katolicką w 95%". Jakoś słabej wiary są biskupi, skoro jednocześnie nie wierzą w to, że tak przytłaczająco "katolicka Polska" zechce ich utrzymywać. Chyba że kłamią z tymi 95%, ale wtedy skąd to poczucie wyższości i przekonanie, że im się należy?

 • dybko2

  Oceniono 100 razy 92

  Nie odpis , tylko dodatkowy podatek kościelny.Chcesz utrzymywać instytut kłamców,zdrajców i przekrętów PŁAĆ.

 • adtu01

  Oceniono 93 razy 89

  Tak jest - żadne opisy od podatku !
  Ponadto w Polsce koniecznie trzeba zrobić :

  1. Zerwać konkordat
  2. Zlikwidować etaty kapelanów
  3. Zlikwidować etaty katechetów
  4. Opodatkować kler
  5. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  6. Wyprowadzić religię ze szkół
  7. Usunąć krzyże z urzędów i szkół
  8. Uroczystości państwowe organizować bez udziału kleru
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach
  10. Wstrzymać dofinansowanie "dzieł" Krk z kasy państwa !

 • nutel.la

  Oceniono 90 razy 80

  Ani Fundusz Kościelny, ani odpis od podatku! Chcą pieniędzy? Proszę bardzo - można wprowadzić składki. Każdy, kto ma ochotę na korzystanie z usług danego kościoła (parafii) płaci w tym kościele składki i za to otrzymuje sakramenty. Wszystkim, którzy zaczną teraz wrzeszczeć o tym, że to niemoralne bo sakramentów się nie kupuje od razu odpowiadam, że owszem, kupuje się. I drogo za to płaci (ślub, czy pogrzeb kosztują średnio 1200 zł, co udało mi się ustalić przeprowadzając małą ankietę wśród znajomych i rodziny, na każdej mszy daje się na tacę, na kolędę w kopercie itd. itp.).
  Ponieważ już dawno przestała to być instytucja pożytku publicznego, nie powinna być w żadnym stopniu finansowana z publicznych pieniędzy.
  Dopiero się wtedy okaże, jaki jest procent ludzi "wierzących i praktykujących" w Polsce i że jednak ksiądz też się musi postarać, zamiast grzmieć z ambony o piekle i przypominać o zbiórkach pieniędzy.

 • seroo1

  Oceniono 86 razy 80

  3%
  i nie żaden odpis od podatku tylko dobrowolny, DODATKOWY podatek na rzecz swojego kościoła.
  Zobaczymy jak wygląda wtedy te 95% katolików w rzeczywistości.

 • sylwester51

  Oceniono 80 razy 78

  BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nareszcie rzeczowe stanowisko w sprawie finansowania kościoła przez państwo ŚWIECKIE . Oczywiście zabytki stanowiące dobra narodowe robi to Ministerstwo Kultury. Słusznie red. Nowakowska zauważyła, że fundusz kościelny to była rekompensata za utracone dobra należy to wliczyć jako zwrot majątku ponadto każda parafia na ziemiach odzyskanych dostała od państwa po 15 hektarów też należy policzyć. Na ziemiach tzw odzyskanych przed wojną KK nie miał prawie nic bo królowali ewangelicy a o zwrot majątku z terenów wschodnich niech kk wystąpi o zwrot na zasadach jak każdy obywatel wszakże konstytucja zapewnia równość wszystkich obywateli i podmiotów.
  Zatem zero pieniędzy od państwa a 95% społeczeństwa czyli katolicy (wg sukienkowych) niech dają ile chcą. Ja jestem w tych 5-ciu %.

 • guyritchie

  Oceniono 81 razy 77

  W ogóle nie wiem dlaczego władze państwowe z kościołem dyskutują na ten temat. Wystarczy przegłosować ustawę i koniec kropka. A jeśli przeszkadza w tym konkordat to go należy wypowiedzieć. Konkordat krępuję tylko władze państwowe, za to hierarchom daje za dużą swobodę interpretacyjną i pole do ewidentnych nadużyć.
  Żadnych odpisów! Proszę szanowni biskupi przejść na garnuszek wiernych.
  Zapłacić podatki i składki do ZUS i zacząć funkcjonować na zasadach powszechnych.

  Kościół w Polsce zachowuję się jak wielka korporacja,garnie do siebie, a za wszelkie ustępstwa każe sobie płacić. Oceniam kościół katolicki w Polsce jako groźną instytucję, totalitarną, wrogą wszelkim przejwom wolności i libralizmu.
  Jego zachowanie przed referendum unijnym oceniam jako haniebne, bo za cieszę hierarchów, przy ujadaniu proboszczów na nie, Polska jako państwo musiało zapłacić ogromne pieniądze wynikające z zapisów konkordatu!

  Wypowiedzieć konkordat i tyle. Znieść wszelkie przywileje podatkowe.
  Znieść zapisy o ochronie uczuć religijnych, bo niby dlaczego są ważniejsze niż moje uczucia areligine? Zlikwidować lekcje religii w szkole jako zajęcia płatne. Proszę niech będą w szkole jak rodzice sobie życzą, ale na zasadzie użyczenia przez szkołę sal, po lekcjach, po południu albo w łikendy i bez płacenia katechetom.
  Przywrócić normalność!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX