NASA sfotografowała rzadko spotykany meteor

NASA udało się sfotografować meteor widoczny w niedzielę na kalifornijskim niebie. Jak twierdzi Agencja, ze względu na wielkość meteoroidu, bardzo rzadko udaje się zaobserwować takie zjawisko.
Większość meteoroidów jest wielkości małego kamienia. Spalają się w atmosferze w kilka sekund. Jak twierdzi Don Yeomans z NASA, takiej wielkości meteoroid, jaki widoczny jest na zdjęciu, wlatuje do ziemskiej atmosfery średnio tylko raz do roku. - W dodatku większość jest widoczna nad oceanem lub terenami niezamieszkałymi - dodaje.

Bill Cooke, naukowiec NASA, obliczył, że meteoroid miał rozmiar minivana. Ważył ok. 70 ton, a jego dezintegracja w atmosferze wyzwoliła energię o sile 5 kiloton. Można było go zaobserwować na kalifornijskim niebie. Na pustyni w Nevadzie odnaleziono meteoryty pozostałe po spaleniu w atmosferze meteoroidu.

NASA wykrywa takie obiekty dzięki teleskopom naziemnym i kosmicznym. Wykorzystuje się je w specjalnym programie badawczym, który ma ostrzegać przed zbliżającymi się do Ziemi asteroidami.