Kard. Nycz, superbroń Kościoła ugra więcej niż 0,3 proc.? "To może być majstersztyk Episkopatu"

Czy dzięki kard. Kazimierzowi Nyczowi Kościół dostanie od państwa więcej pieniędzy? To może być majstersztyk Episkopatu - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Wg rozmówcy "Gazety" rząd - przekonany przez Nycza - już bierze pod uwagę wariant, żeby odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe był wyższy niż proponowane 0,3 proc. Mówi się o 0,5 lub nawet 0,8 proc.
Trwają rozmowy między rządem a przedstawicielami Kościoła ws. planu likwidacji Funduszu Kościelnego i możliwości odpisania na Kościół proponowanych przez rząd 0,3 proc. podatku. Biskupi chcą wynegocjować więcej niż te 0,3 proc., co byłoby szkodliwe dla budżetu. Dlatego jako swojego głównego negocjatora skierowali do rozmów z rządem metropolitę warszawskiego. To on przewodzi zespołowi, który rozmawia z rządem. - Kardynał na czele zespołu to nie przypadek. Episkopat gruntownie to przemyślał. Kard. Nycz wedle hierarchów ma szanse, by coś wskórać w negocjacjach z rządem PO. Jest tam lubiany - mówi nam osoba z kręgów zbliżonych do Episkopatu.

Wg jednego z rozmówców "Gazety" rząd już ulega stronie kościelnej: "Na wczorajszym spotkaniu rozważano nawet wariant włoski, czyli 0,8 proc .podatku PIT". Jeśli tak się stanie, będzie to sukces kard. Nycza. I taktyki Episkopatu. "Jednak - jak mówi jeden z bliskich współpracowników premiera - bardziej realny jest odpis w wysokości 0,5 proc." - czytamy.

Negocjatorzy rządowi i kościelni wczoraj spotkali się po raz drugi. Przed nimi jeszcze dwa spotkania - w czwartek i piątek, porozumienia na razie nie ma. - Liczę, że uda się wtedy osiągnąć kompromis - mówi "Gazecie" minister Michał Boni.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (598)
Kard. Nycz, superbroń Kościoła ugra więcej niż 0,3 proc.? "To może być majstersztyk Episkopatu"
Zaloguj się
 • puzonik48

  Oceniono 438 razy 418

  Najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłoby opodatkowanie się wiernych na rzecz swoich kościołów ,a nie pieniądze z budżetu ,które powinny być przeznaczane na cele społecznie użyteczne ,służące wszystkim obywatelom bez względu na wyznanie ,płeć czy kolor skóry .To samo powinno dotyczyć innych organizacji .Wszystkie powinny się utrzymywać ze składek swoich członków .Związki Zawodowe powinny zostać wyprowadzone z zakładów pracy i przejść na utrzymanie swoich członków ,też !

 • e-komentarz

  Oceniono 368 razy 332

  A ja się zgadzam na 0,5%!
  Na kościół i partie polityczne razem!
  Kościół stał się jedną z nich - będzie sprawiedliwie.
  I nic poza tym z budżetu!

 • fakiba

  Oceniono 106 razy 98

  Każda organizacja powinna się utrzymywać ze składek swoich członków a jeśli nie może to znaczy że jest nie potrzebna i niech znika

 • 123rbr

  Oceniono 80 razy 72

  Kiedy w końcu Polacy powstaną z kolan. Jak długo jeszcze mafia watykańska będzie łupiła biedne państwo?

 • siekier35

  Oceniono 63 razy 61

  KLEROWI ZDECYDOWANE NIE!!!!
  nawet grosza ode mnie nie zobaczy ta watykańska wataha!!!

 • ashwort

  Oceniono 60 razy 48

  Znowu te czarne świnie wyciągają łapska! Pogonić oszustów razem z suchotnicą do watykanu, niech tam im płacą!

 • dawno.urodzony

  Oceniono 54 razy 46

  to absolutna degrengolada najbogatszej instytucji w Polsce....powołana (podobno) do duchowego "ubogacenia" swoich owieczek zajmuje się wyłącznie chorobliwym pomnażaniem swojego prywatnego majątku.

 • blue911

  Oceniono 51 razy 45

  Jak chca sie bawic w polityke to niech zdejma sutanny, hipokryci!

 • chi_neng1

  Oceniono 48 razy 44

  Uwazam, ze rzad nie powinien ustapic w negocjacjach ani na 1 milimetr, obojetnie czy to bedzie pan Nycz , czy inny z tych niewielu ludzkich, co maja wsrod siebie.

  Tu nalezy byc konsekwentym do konca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX