NASA wskazała nowe najgorętsze miejsce Ziemi - Dolinę Śmierci pobił Iran. 70,7 stopnia!

Dotychczas o tytuł najgorętszego miejsca na świecie walczyły Dolina Śmierci w Kalifornii, pustynia w Libii i kotliny w Etiopii. Dzięki pomiarom wykonanym przez satelitę NASA okazało się jednak, że palma pierwszeństwa w kwestii najwyższej temperatury na świecie należy się pustyni Lat w Iranie - donoszą serwisy SatNews.com.
Walka o tytuł najgorętszego miejsca na świecie nie ustawała od lat. Sporu nie można było rozstrzygnąć, bo pomiary najwyższych temperatur często podważano. 56,7 stopnia Celsjusza, które odnotowano 10 lipca 1913 roku w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, uważa się za niewiarygodne ze względu na to, jak dawno temu pomiar wykonano.

Pomiar z okolic libijskiej miejscowości El Azizia, gdzie 13 września 1922 roku miano odnotować 57,8 stopnia, kwestionuje się jeszcze częściej, bo pierwsze badania nie były prowadzone w trybie ciągłym - podaje serwis "Twoja Pogoda".

Rocznie spada tam tylko 100 mm deszczu

Tymczasem pomiary wykonane w ostatnich latach przez satelity meteorologiczne Terra i Aqua wskazują, że najpoważniejszym pretendentem do miana najgorętszego miejsca na Ziemi jest pustynia Lut w Iranie, gdzie w 2005 roku zmierzono temperaturę rzędu... 70,7 stopnia Celsjusza - czyli o blisko 13 stopni wyższą niż ta z Libii!

Pustynia Lut znajduje się we wschodnim Iranie. Na 80 km kwadratowych rocznie spada mniej niż 100 mm deszczu. W pobliżu jednak nie znajduje się nawet automatyczna stacja meteorologiczna, która potwierdziłaby, że Lut to w istocie najgorętsze miejsce na świecie.

Więcej o: