Naukowcy coraz bliżej stworzenia czapki-niewidki

Naukowcy z Teksasu stworzyli niewidzialny materiał - donosi New Journal of Physics. Za wcześnie jednak, żeby mówić o pelerynce-niewidce z Harrego Pottera, bo materiał zapewnia niewidzialność tylko w przypadku mikrofal. Więcej - nawet jeśli się taką pelerynkę stworzy, to osoba w takim płaszczu byłaby niewidoczna, ale... nic by nie widziała
- To nie jest nowy pomysł - zaznacza w rozmowie z TOK FM dr Jacek Szczytko z Uniwersytetu Warszawskiego. Teoria, na których opierają się prace naukowców pochodzi z lat 80. Nowość polega na zastosowaniu plazmoniki - tłumaczy. Ale po kolei. Jak to możliwe, że nie widać?

- Fala elektromagnetyczna jakby opływa nasz obiekt. Tak jakbyśmy włożyli go do wody- tłumaczy dr Szczytko. Fale elektromagnetyczne mają różne długości. Wyróżniane są m.in. fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, promieniowanie rentgenowskie. Dostępne obecnie, tzw. metamateriały umożliwiają niewidzialność w przypadku mikrofal. Aby skonturować takie metamateriały dla światła widzialnego musiałyby być stworzone nanotechnologicznie (jeszcze mniejsze). Bo, oczywiście, takie materiały nie występują w przyrodzie, więc musimy je samo zaprojektować.

Czy to możliwe?

Czy będzie możliwe stworzenie uniwersalnego materiału-niewidki? - I tak i nie. W tej chwili materiały, dzięki którym uzyskujemy niewidzialność, działają tylko dla określonej długości fali. Jakby dla określonego koloru. To tak jakbyśmy znikali w czerwonym, ale w zielonym i niebieskim cały czas byli widoczni - wyjaśnia naukowiec. - Nie jestem pewien, czy to byłoby możliwe stworzenie uniwersalnie niewidzialnego materiału - mówi dr Szczytko.

Nie widzą Ciebie, nie widzisz i Ty

Jest jeszcze jeden problem. - Osoba otoczona takim płaszczem niewidzialności nic nie widziałaby na zewnątrz - tłumaczy dr Szczytko.

Żeby cokolwiek zaobserwować, fala elektromagnetyczna, czyli fotony, musi wpaść do naszego oka i tam zamienić swoją energię na jakąś informację, którą przetwarzamy potem w mózgu (i dzięki temu coś widzimy). Jeśli więc osoba byłaby niewidzialna, to też żadna fala elektromagnetyczna nie mogłaby wniknąć pod "pelerynkę-niewidkę". - Środek byłby idealnie czarny lub idealnie lustrzany. Zatem, aby coś widzieć, źrenice zawsze musiałyby być widoczne - wyjaśnia naukowiec.

Wykorzystali plazmonikę

Nowy, tak zwany materiał plazmoniczny, stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego, niejako współpracuje z kształtem pokrywanego obiektu, nie może być więc używany do ukrywania dowolnych przedmiotów.

- Plazmonika to nauka, która zajmuje się wykorzystywaniu wzbudzeń w nanometalach. Jak rozumiem, nowość tego rozwiązania polega na zastosowaniu wzbudzeń plazmy w metalach - mówi dla TOK FM dr Szczytko.

Komentarze (13)
Naukowcy coraz bliżej stworzenia czapki-niewidki
Zaloguj się
 • bezkrytycznymilosnikmichnika

  Oceniono 9 razy 9

  Też mi wynalazek! Przecież czapki i pelerynki - niewidki mają posłowie w biurach poselskich! Nikt ich tam nie widzi, a przecież są, bo jakby mogli brać kasę na lewo.

 • rudi_0

  Oceniono 6 razy 6

  Juz znam nazwiska pierwszych klientow : to "polscy "oraz brukselscy "politycy".

  NIEBAWEM BEDA IM POTRZEBNE...

 • konsta-nty12

  Oceniono 5 razy 5

  Ja już dawno taki wynalazłem.
  Jak coś to mogę sprzedać kilka metrów niewidzialnego materiału.

 • baby1

  Oceniono 5 razy 3

  A ja proponuję, aby Amerykanie wyprodukowali te czapki niewidki i znikneli, ale tak całkiem i na stałe.

 • villiers

  Oceniono 2 razy 2

  U nas niewidki już dawno znalazły zastosowanie. Widać to w sejmie i portfelu.

 • dejtrejder

  Oceniono 2 razy 2

  A ja poproszę docelowo pierścień Arabeli panowie naukowcy - będę sobie kasiorkę trzepał. Poproszę też kije samobije - do obrony zgromadzonej kasiorki:)
  Pelerynka niewidka od bidy na początek może być. Myślę, że zaprzyjaźnionym złodziejom przyda się na włamania:)

 • kor102

  Oceniono 1 raz 1

  To coś takiego jak u nas z tym dobrobytem; niby jest tyko go nie widać.

 • dyzurnydebil

  Oceniono 1 raz 1

  odchylenia umyslowe.

 • ogabignac

  0

  Totalna bzdura; nawet nie warto czytac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX