Szwedzki europoseł: min. Boni kłamie w sprawie ACTA

?Minister Boni otwarcie okłamuje polskich obywateli, żeby doprowadzić do podpisania kontrowersyjnego porozumienia ACTA? - napisał na swoim blogu szwedzki europarlamentarzysta Christian Engstroem, jeszcze przed podpisaniem przez Polskę ACTA. Engstroem przekonywał, że wbrew słowom polskiego ministra cyfryzacji do ACTA nie można dołączyć żadnej dodatkowej klauzuli przy ratyfikacji.
W nocy Polska podpisała umowę ACTA w Japonii. A jeszcze wczoraj szwedzki europoseł Christian Engstroem ostro skrytykował wtorkową wypowiedz ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, który na antenie radia RMF FM powiedział, "że jest już za późno, żeby nie podpisywać umowy ACTA" i "że wszystkie kraje europejskie już ją podpisały". - To kłamstwo. Żaden z 27 krajów członkowskich nie podpisał jeszcze ACTA. Polska ma być pierwszym krajem, który podpisze umowę 26 stycznia - napisał wczoraj na swoim blogu europoseł.

"Do ACTA nie da rady dołączyć żadnej klauzuli"

W tym samym wywiadzie minister Boni mówił również, że " powinniśmy dobudować do ACTA klauzulę, która będzie pokazywała, jak my interpretujemy te punkty, które należą do polskiej kompetencji " - To też kłamstwo - pisze Engstroem. "Nie ma żadnej możliwości dołączania dodatkowej klauzuli do ACTA. Negocjacje już się dawno zakończyły i teraz zarówno Unia Europejska jak i poszczególne kraje mogą jedynie przyjąć umowę, albo ją odrzucić" - czytamy na blogu europosła. Dodaje, że minister Boni na pewno ma tego świadomość.

Większość krajów Unii podpisała ACTA

W nocy Polska podpisała umowę ACTA. W imieniu naszego kraju zrobiła to ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz. - Umowę w imieniu Unii Europejskiej podpisali również ambasador delegacji UE, ambasador Danii, jako kraju sprawującego obecnie prezydencję, a potem ambasadorowie pozostałych krajów członkowskich z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - poinformował radca prasowy ambasady RP w Tokio Radosław Tyszkiewicz.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego właśnie dołączają kraje UE. Jest to umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem, stąd wiele sprzeciwów i protestów w Polsce ze strony internautów.

Protesty w całym kraju

Wczoraj w wielu miastach Polskiodbyły się manifestacje przeciwko podpisaniu umowy. W Kielcach pikietę zorganizowano przed urzędem wojewódzkim. Po kilku minutach protest zamienił się w chuligańską rozróbę, podczas której niszczono znaki drogowe i samochody. Uszkodzono między innymi wóz satelitarny Polskiego Radia Kielce. Kieleccy organizatorzy protestu twierdzą, że nie mają nic wspólnego z chuligańskimi zamieszkami, do których doszło po manifestacji. Świętokrzyscy internauci mówią, że ich demonstracja zakończyła się zanim doszło do zamieszek. Policja poinformowała, że zatrzymano 15 osób. W innych miastach obyło się bez ekscesów.

Alert24 jest dla Was. Informujcie nas o tym, co dla Was ważne! Przez formularz na stronie lub smsem/mmsem pod nr 605-24-24-24

Więcej o:
Komentarze (338)
Szwedzki europoseł: min. Boni kłamie w sprawie ACTA
Zaloguj się
 • gsb

  Oceniono 86 razy 72

  dziękujemy europosłowi ze Szwecji! szkoda, że w Polsce same tchórze i nikt nie miał jaj tego powiedzieć: Boni, Tusk, Zdrojewski po prostu nas okłamali. żeby nas cenzurować.

 • darek_anonim

  Oceniono 62 razy 54

  Dziwi mnie, że tak ważny news jest głęboko zakopany i nie widoczny ze strony głównej. Jest tam przecież temat aktualizowany na bieżąco i tam moim i nie tylko moim zdaniem tekst powinien się znaleźć, by więcej czytelników mogło się z nim zapoznać. No chyba że portal działa tak jak rząd, że ustawa jest ale jakby jej nie było.

 • raf4

  Oceniono 67 razy 53

  nie wiem co gorsze ze Szwedzki posel musi nam uswiadmoic za konstytucyjny minister RP klamie w Polskiej prasie....czy to ze zaden Polski dziennikarz tego klamstwa niw ujawnil!.....

  jaka mamy wolnosc slowa jak Polski Minister moze klamac w zywe oczy ....a dopiero Szwedzi nam jego klamstwa uswiadamiaja!!!!

  zgroza!

 • milu100

  Oceniono 57 razy 47

  PO jest już skończone, nie zapomnimy wam tego

 • pismaki_klamia

  Oceniono 55 razy 41

  Tusk zmienil swoje plany kariery i _olewa_ Polske. Teraz celuje w urzedy europejskie i miedzynarodowe po zakonczeniu premierowania.

 • adammichnikoff

  Oceniono 36 razy 28

  Rządzą nami sługusy międzynarodowej mafii oligarchów na pasku CIA. elita kompradorska jak w afrykańskich panstwach kolonialnych. Zdrajcy narodu, którzy mają czelność nazywać się partią "obywatelską". To tak jakby naziści nazwali się przyjaciółmi ludzkości i ostoją humanitaryzmu. OBŁUDA!.

 • wva1

  Oceniono 26 razy 26

  Najpierw Suchocka podpisała w nocy konkordat ,a terz Ci wbrew nam podpisuja nie wiedząc co. Byle amerykanskie bo to dobre. Te typy tak mają. Są bez gwarancji i reklamowac nie ma jak.

 • maledia

  Oceniono 24 razy 24

  Moim zdaniem, Boni powinien zniknąć z rządu - co innego dyplomacja (pewne niedopowiedzenia, eufemizmy itd.), a co innego bezczelne kłamanie. Świadome wprowadzanie w błąd obywateli jest przesłanką do czynności dyscyplinarnych na każdym stanowisku urzędniczym, nawet najniższym (albo w naszym kraju: tylko na najniższym). Nawet od dzieci wymagamy mówienia prawdy, chociaż one nie biorą za to publicznych pieniędzy

 • atomek777

  Oceniono 25 razy 23

  Bandyci ,bandyci i jeszcze raz bandyci ...w ogóle nie liczą się z l ludźmi...Przekręty w biały dzień,forsowanie ustaw ułatwiających życie garstki ludzi...do czego to k...wa zmierza ??? Ludzie w żłobie wy się opamiętacie ....Naród gotuje i w końcu wybuchnie i żadne wasze ochronki wam nie pomogą!! JESTEŚCIE BANDA PAJACYKÓW DYNDAJĄCYCH NA SZNURECZKACH KORPORACJI!!!! A gdzie są zwyczajni ludzie??? Ludzie są ważni w momencie jak im wpychacie te bzdury w kampanii wyborczej!!!!!! DOSYĆ TYCH KŁAMSTW!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX