Chiński fenomen: "cyberkanibalizm" coraz popularniejszy

Na chińskojęzycznych serwisach coraz częściej dochodzi do "cyber-kanibalizmu" - napisał dziennik "China Daily". Jak piszą autorzy artykułu chodzi o zmasowane ataki internautów na konkretne osoby. Mogą one prowadzić do utraty dobrego imienia, czy nawet zagrożenia życia.
Nazywane po angielsku "human flesh search engines" (dosłownie - wyszukiwarki ludzkiego mięsa) są fenomenem chińskiej sieci. Chińscy internauci na tego typu portalach, a także za pośrednictwem mikroblogów demaskują skorumpowanych polityków niższego szczebla, czy też obnażają niesprawiedliwość.

Internauci nie zostawili na dyrektorze "suchej nitki"

Wirtualne ataki czasem nie do końca mają uzasadnienie i są boleśnie odczuwalne również w świecie realnym. Przekonał się o tym m.in. szef pekińskiej telewizji, który na swoim blogu napisał, że zdjęcie poszukiwanego przestępcy podobne jest do jednej z popularnych chińskich piosenkarek. Piosenkarka nie pozostała dłużna za tę uwagę, a w ślad za nią kilkadziesiąt tysięcy internautów, którzy nie pozostawili na dyrektorze telewizji przysłowiowej "suchej nitki". Fani piosenkarki zaatakowali go nawet w jednej z restauracji.

Walka z nieuczciwością czy cenzura internetu?

Dziennik opisuje także inny przypadek, kiedy niezadowoleni z jednego z wpisów internauci doprowadzili do nieomal publicznego linczu jej autorki, grożąc jej śmiercią i spaleniem mieszkania.

Dziennik publikuje artykuł w kontekście wejścia w życie obowiązku rejestrowania blogów pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Przeciwnicy tej koncepcji twierdzą jednak, że prawdziwą przyczyną wprowadzenia nowych regulacji nie jest chęć walki z nieuczciwością w sieci, lecz zaostrzenie cenzury internetu.

Więcej o:
Komentarze (12)
Chiński fenomen: "cyberkanibalizm" coraz popularniejszy
Zaloguj się
 • dreczyciel_owiec

  Oceniono 2 razy 2

  Widzę szansę na niezły biznes. Wystarczy umówić się z jakimś Chińczykiem i stworzyć taki świński duet, który za pieniądze będzie szkalował na chińskich serwerach polskich polityków. Prawo polskie tam nie sięgnie i nie będzie żadnych możliwości usunięcia kalumni

 • grant_1

  Oceniono 4 razy 2

  Niedługo będziemy mieli w Polsce Pekin!

 • thorgallpl

  0

  natychmiast wprowadzic i u nas:)

 • onufry_zagloba

  0

  "który na swoim blogu napisał, że zdjęcie poszukiwanego przestępcy podobne jest do jednej z popularnych chińskich piosenkarek"

  Jak piosenkarka była podobna do zdjęcia, to Pan, Panie "redaktorze" jest podobny do odkurzacza.

 • yar369

  Oceniono 19 razy -1

  Anonimowość w sieci to rzecz wątpliwego sensu. Ktoś by się zastanowił zanim zaczął pisać bzdury, gdyby nie był anonimowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX