Komentarze (550)
Sondaż dla Gazeta.pl: 51 proc. Polaków za przywróceniem kary śmierci
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • cop22

  Oceniono 6 razy 4

  " Aż 62 proc. badanych w wieku 18-24 lata jest za jej przywróceniem"

  yooooooooooooooooooooouuu

 • freejazzy

  Oceniono 6 razy 4

  No i proszę, miłosierni katolicy zabrali głos w sprawie. Na przekór episkopatowi. Na przekór papieżom (tak, zarówno Jan Paweł II jak i Benedykt XVI wstawiali się skazanymi na karę śmierci i popierali osoby walczące o ich ułaskawienie)
  Nie zapomnijcie jutro pójść do kościoła! I zagłosować na rozmodlonego Kaczyńskiego w następnych wyborach!

 • szpon

  Oceniono 3 razy 3

  No pewnie. Kilka komórek/mikroskopijnej wielkości zarodków (o samo świadomości co najwyżej pantofelka) chronić ponad wszystko, do tego stopnia żeby skazywać wiele rodzin na bycie bezdzietnym etc... Ale już przestępców - w pełni świadomych własnego istnienia (i być może istnienia boga czy w co tam sobie wierzą lub nie), to już od tak, zakończyć. Oczywiście te 51% bierze za pewnik boską nieomylność tych, co będą odgrywać bogów na ziemi, decydując czy dany osobnik ma być zabity czy nie (a jak za 20 lat okaże się że jednak był nie winny, no to trudno... stało się...).

 • para-lela

  Oceniono 5 razy 3

  ludzie chca kary śmierci bo wielokrotni mordercy robią sobie wczasy w pierdlu i wychodza po małej części wyroku, by dalej mordować, a w wieźieniu mają wczasy za darmo na nasz koszt, do kamieniołomów morderców, a nie sanatorium im urządzać

 • koniepobetonie

  Oceniono 3 razy 3

  A gdzie nauka papieży ? Wcześnie Jana Pawła II teraz Benedykta ???
  Nie wiedziałam, że to Kaczyński stoi na czele Kościoła ...

 • pbe64

  Oceniono 3 razy 3

  Przykład USA pokazuje, że kara śmierci nie odstrasza przestępców. Jest to jakaś forma zadośćuczynienia dla rodzin ofiar - tylko że nie pozostawia możliwość naprawienia ewentualnej pomyłki wymiaru sprawiedliwości. Jeżeli w USA co kilka lat słyszy się, że w wyniku ujawnienia nowych dowodów prawdopodobnie stracono niewinnego człowieka, to nie wierzę, że w Polsce też nie będzie takich pomyłek. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie dla najcięższych przestępstw możliwości orzeczenia kary dożywocia bez prawa do wcześniejszego zwolnienia.

 • mariarkad7

  Oceniono 5 razy 3

  Można skazać na karę dożywocia z zastrzeżeniem, że ten ktoś sam zapracuje w więzieniu na swój wikt i opierunek, ale kara śmierci? NIE. NIE, NIE!!! POLACY, WY KATOLICY??? Ja nie wiem, czy Bóg jest, ale wiem, że życie mamy dane TYLKO JEDNO, nawet zbrodniarz je ma tylko jedno, a szansę na poprawę odbiera mu się w momencie śmierci, która i tak już NICZEGO NIE ZMIENI...

 • 3jamci

  Oceniono 3 razy 3

  Kościół ze swoimi poglądami jest wygodny dla samego siebie.Jeszcze nie tak dawno sami sądzili i wrzucali na stos.W ciągu przeszło 600 lat działalności sądy inkwizycyjne skazały na różne kary kilkaset tysięcy osób, z czego prawdopodobnie kilkanaście tysięcy zostało straconych.

 • nanabun

  Oceniono 9 razy 3

  Kiedyś byłem za ks, ale "kara śmierci" to żadna kara. To tylko wyeliminowanie delikwenta. Karą faktycznie jest dożywotnie więzienie, które powinno być połączone z przepadkiem mienia i ciężkimi robotami (bo musimy takiego kolesia do końca życia utrzymywać).

 • q.piatkow

  Oceniono 3 razy 3

  Chcecie mniej przestępstw? Inwestujcie w system edukacji, w świetlice i boiska dla dzieciaków z uboższych rodzin, w miejsca pracy i mieszkania. Kara śmierci to temat zastępczy i pseudo-rozwiązanie, które nic nie poprawi, poza samopoczuciem jej zwolenników

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 5 razy 3

  znowu papka dla mas. od lat wiadomo, że nie wysokość kary, ale nieuchronność odpowiedzialności za dokonane przestępstwo jest skuteczną bronią. zresztą jest to kolejny temat zastępczy, obcinane są dotacje mi.n na świetlice środowiskowe... oszczędzone w ten sposób pieniądze wydane zostaną za kilkanaście lat na nowe więzienia ...

 • tomasz62

  Oceniono 3 razy 3

  lech podpisał traktat a kochający braciszek za nic ma jego podpis

 • smokpz

  Oceniono 5 razy 3

  Jestem katolikiem i wiem co to znaczy "nie zabijaj". Jestem również przeciw aborcji jako środkowi antykoncepcyjnemu. Ale co do kary śmierci naprawdę, nie jestem przekonany że nie powinno jej być. Weźcie pod uwagę dwa przypadki: Breivik w Norwegii i tych dwóch zamachowców na Białorusi. Ci na Białorusi zabili w sumie 15 osób i zostali skazani na śmierć, matka jedego z nich błaga Łukaszenkę o ułaskawienie, z kolei Breivik jest wyraźnie zadowolony z tego co zrobił, psychiatrzy uznali go za niepoczytalnego, czuje się świetnie, tak naprawdę nie grozi mu nawet więzienie, a nawet jeśli to on czuje się już spełniony. W ten sposób wymierza siarczysty policzek tym, którzy gotowi są mu przebaczyć. Już pomijam żę powinien zostać odstrzelony przez snajperów w czasie gdy strzelał, choćby po to by kilku z tych niewinnych uratować, ale pozostaje pytanie czy do ludzi którzy mają wyprany mózg i kierują się chorą ideologią, należy na pewno stosować system wartości nakazujący wyłącznie wybaczanie? A może jednak uratować paru ludzi pozbawiając życia tego jednego? Ci co krytykują katolików za brak jednoznacznej postawy w sprawie kary śmierci jakoś jednocześnie chętnie krytykują Papieża za to że opowiadał się w Afryce przeciw używaniu prezerwatyw, choć wiadomo że one też ratują tam zdrowie i życie, stojąc w wyrażnej z nauczaniem kaolickim. Czyli wychodzi na to, że postawa ratująca życie nie zawsze musi stać w zgodzie z katolickim systemem wartości, który zresztą również ewoluuje, tyle że wolniej. To po pierwsze.
  Po drugie jak możecie opowiadać się jednoznacznie przeciw karze śmierci, skoro nie jesteście w całej sprawie jakąkolwiek stroną. Dlaczego uzurpujecie sobie prawo do przebaczania, skoro nie wiecie co czują rodziny ofiar i co czuli zabijani ludzie? Łatwo udawać wspaniałomyślnego i przebaczającego, siedząc przed komputerem.

 • i-tyle

  Oceniono 3 razy 3

  wystarczy chrząknięcie jakiegoś kurdupla, zera moralnego i Polska "eksploduje dyskusją' na temat kary śmierci. Dojrzałe społeczeństwo potraktowałoby takiego żula intelektualnego uśmieszkiem i zapomniałoby w sekundę o tym, że jakiś zakompleksiony typ chciał dzielić naród używając do tego celu najniższych instynktów skretyniałego motłochu.

  U nas jednak za dużo prawdziwych katolików, kochających bliźniego i wybaczających tak jak pewien gostek 2000 lat temu im mówił.

  Już pomijając dyskusję o tym, czy "nie zabijaj" w dekalogu dopuszcza czy nie dopuszcza, kościół od lat stoi na stanowisku, że życie odebrać może tylko bóg. Proste, ale niektórzy wytoczą ciężkie armaty "teologiczne" i w ich dymie utracą z oczu to co wydaje się jasne jak słońce.

 • a320m

  Oceniono 3 razy 3

  Ojej, i te 51% zagłosują na Kaczyńskiego. Poświęcą Unię, zgodzą się na polską pisoską biedę, cofną Polskę do czasów Dmowskiego. Tylko po to, żeby dwa razy do roku usłyszeć w telewizji, że ktoś zadyndał.
  Tak mało trzeba nam, katolikom, do szczęścia

 • xvart

  Oceniono 3 razy 3

  nieprawda. Kara śmierci wcale nie została zastąpiona przez dożywocie. Wszystkie niewykonane wyroki śmierci zamieniono na 25 lat pozbawienia wolności i wszyscy ci zbrodniarze już wyszli na wolność. Nie wiadomo co się z nimi obecnie dzieje.
  Pisane, że ci ludzie siedzą na dożywociu jest delikatnie mówiąc mijaniem się z prawdą.
  Oni są wśród nas.

 • sunim

  Oceniono 3 razy 3

  Swoją drogą to wyniki komentował jakiś debil.

  "Większość wyborców PiS "za", PO "przeciw"
  Wyraźny podział na zwolenników i przeciwników kary śmierci mają poszczególne elektoraty partii politycznych. I tak, wyborcy PiS i sympatycy Jarosława Kaczyńskiego są za jej przywróceniem do kodeksu karnego. To 54 proc. pytanych. Z kolei 42 proc. wyborców PO mówi "nie" pomysłom, by kara śmierci w Polsce znów była stosowana. Natomiast większości lektoratów pozostałych partii jest w 54 proc. za karą śmierci."

  Co autor miał na myśli? Zwolennicy PiS to 54% pytanych? 42% wyborców PO to większość? Co oznacza zdanie o większości lektoratów? Co oznacza że że te lektoraty są w 54% za karą śmierci? Jeeeezu, kto to pisał? Skoro chcecie manipulować wynikami, to jakoś z głową, bo debili z siebie robicie.
  Jeżeli nie wiesz co powiedzieć, mów niewyraźnie... (?)

 • loleuszbol

  Oceniono 7 razy 3

  Przy sprzeciwie wobec kary śmierci nie chodzi o tego, który zamordował "żonę i dwoje dzieci" - bo on pewno zasłużył nie tylko na szybką śmierć, ale i tortury. Chodzi o to, że w systemach, w których jest kara śmierci dochodzi do pomyłek i to nie jest rzadkie zjawisko. Więc w kraju - gdzie podobno 96% to chrześcijanie - żyjący dla miłości bliźniego ma być kara śmierci - jesteście pewni, że nikt się nie pomyli???

 • tmp0001

  Oceniono 5 razy 3

  przecież kryzys jest, nie ma kasy na trzymanie tych zwierząt przez 25+ lat w klatce

  rozmontować na organy, co się nie nadaje zmielić na karmę dla psów w schronisku

  co to za jakieś głupawe dyskusje o człowieczeństwie, barbarzyństwie, moralności itp. duperelach

  mordując z premedytacją niewinnych ludzi to ścierwo jasno pokazało, że te kategorie go nie obchodzą, a skoro tak, to zaj€bać bez znieczulenia jak psa

  EOT

 • lobo.tommy

  Oceniono 3 razy 3

  a dlaczego nie ma sondażu w sprawie aborcji?

 • kazek100

  Oceniono 2 razy 2

  To jest bardzo budujący sondaż. Bo pamietam jeszcze parę lat temu zwolenników metod barbarzyńskich było ponad 70%. Czyli edukujemy się w całkiem szybkim tempie. Moża za paręnaście lat ten specyficzny spadek mentalny po komunie i PiSie będzie juz tylko dotyczył marginesu.

 • raba666

  Oceniono 2 razy 2

  po co przeprowadzać sondaż, z którego i tak nic nie wyniknie, kary śmierci nie będzie, Kaczyński chciał zabłysnąć i zaraz robi się szum wokół beznadziejnej sprawy, nie wspominając już o tym, że Polacy to hipokryci i ignoranci

 • palim.psest

  Oceniono 2 razy 2

  tak, to tylko pokazuje jakimi katolikami są Polacy. ponad 90% Polaków deklaruje sie jako katolicy, a nie znają nauk papieskich. ostatni papieże mocno opowiadali sie przeciwko karze śmierci, ale nic to, Polacy są ponad papieżami, nawet ponad ukochanym ponad wszystko bł. Janem Pawłem II.

  do refleksji...

 • kot2.only.0

  Oceniono 2 razy 2

  Po co to głupie gadanie o karze śmierci ? Równie dobry temat: czy palić na stosach, czy nie.

 • grant_1

  Oceniono 2 razy 2

  "Radykalnie odmienny wynik pojawia się w grupie 60 lat i więcej. Tu przeciwników wykonywania najsurowszej z kar jest już "tylko" 52 proc."
  Och, to 62 a 52% jest "radykalnie odmiennym wynikiem"?
  Wg. mnie w niektórych przypadkach, bardzo rzadkich, ale jednak, kara śmierci byłaby odpowiednia. Tak samo powiedziałoby pewnie wielu jej przeciwników, gdyby ktoś im zamordował rodzinę.

 • rafikzabki

  Oceniono 2 razy 2

  ale żonglowanie wynikiem a la GW:
  "wyborcy PiS i sympatycy Jarosława Kaczyńskiego są za jej przywróceniem do kodeksu karnego. To 54 proc. pytanych. Z kolei 42 proc. wyborców PO mówi "nie" pomysłom, by kara śmierci w Polsce znów była stosowana. "
  to ile wyborców PO jest za kara śmierci? 100-42=58% jeszcze więcje niż tychz PISu???
  wyniki podaje się w takije saamje formie a nie jednych na tak innych na nie manipulanci z GW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • rudi_0

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem za calkowitym zniesieniem ks-a.

  DZIEN PO TYM JAK UCZYNIA TO SCIERWA - BANDZIORY.

 • fajnyfred

  Oceniono 2 razy 2

  @free.mind USA są krajem katolickim? Chiny są krajem katolickim? od kiedy? USA to kraj w którym większość to protestanci najróżniejszych denominacji, katolicy w USA są przeciwni karze śmierci,a Chiny to kraj w którym większośc ludzi to ateiści,część to taoiści,konfucjaniści albo buddyści
  religia czy też ateizm nie ma tu nic do rzeczy

 • fajnyfred

  Oceniono 2 razy 2

  @jiddu racja, mordercy łatwo szafują ludzkim życiem i z nieudolnego wymiaru ''sprawiedliwości'' kpią w żywe oczy

 • mohh

  Oceniono 4 razy 2

  młodzi ZA karą śmierci? co to za kultura, która wydaje na świat bezwzględną, barbarzyńską młodzież? co za dziki kraj

 • q.piatkow

  Oceniono 4 razy 2

  Jestem przeciwko karze śmierci, ale muszę stwierdzić, że na swój sposób Jarek wykonał świetną robotę. Zgaduję, że wcześniej poparcie dla kary śmierci było nawet wyższe, ale teraz, kiedy jej przywrócenie kojarzy się z PiS, ludzie zaczynają mieć wątpliwości. Zaczynają trochę myśleć, wiedząc, że rozwiązania proponowane przez Jareczka są niemal zawsze głupie i szkodliwe (oraz bazują na najniższych instynktach). Tak trzymać Panie Prezesie! ;)

 • nighthawk00

  Oceniono 4 razy 2

  ot kraj katolicki....

 • banwit

  Oceniono 4 razy 2

  pozostały nam jeszcz: hłosta,dyby ,obcięcie rąk, wyłupanie oka,kamienowanie-więc głosujmy dalej hieny dziennikarskie zlecajcie następne sondaże niech się hołota wypowie

 • konstanty999

  Oceniono 6 razy 2

  kara smierci dla mordercow, jestem za

  a najlepiej publiczne egzekucje mordercow poprzez rozstrzelanie
  wstep wolny dla wszystkich powyzej 18 roku zycia, bezwzgledny zakaz filmowania

  od razu spadla by przestepczosc, gdybysmy 20 smieci rocznie utylizowali w ten sposob i media by o tym trabily

 • radon13

  Oceniono 2 razy 2

  Za drastyczne zabicie zwierzęcia może 2 osoby zostały skazane na więzienie.
  Największy problem nie stanowi kara śmierci lecz idiotyczne wyroki za tzw pobicie ze skutkiem śmiertelnym, pobicie to może być wtedy gdy się biliście i on nieszczęśliwie walnął głowa w kant stołu. Jeśli człowiek jest okładany bejsbolem po głowie lub kopany po głowie o jakim pobiciu mówimy ? Prócz tego kary powinny się sumować jak w USA.

 • sabbina

  Oceniono 4 razy 2

  @free.mind

  gdyby 2000 lattemu nie było Kary Śmierci

  Jezus Chrystus zostałby skazany na kilka lat więzienia, wyrok w zawieszeniu

  nie byłoby Zmartwychwstania itp.

  .

 • i33il33

  Oceniono 6 razy 2

  51 procent Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego co mówi i jak wybiera.Rozmawiałem z jednym takim,który jest zagorzałym zwolennikiem wprowadzenia kary śmierci i zapytałem go czy byłby w stanie jako sędzia podjąć taką decyzję czy jako kat założyć sznurek na szyję skazańca i pociągnąć za dźwignię to mi odpowiedział,że nie bo są od tego inni.Moim zdaniem zwolennicy tej kary powinni być przynajmniej ławnikami w Sądach Okręgowych przy istniejącej karze śmierci w KK i brać cudze życie na własne sumienie bo dzisiaj mogą sobie opowiadać głupoty na ten temat skoro nic ich sumień nie obciąża.

 • balrog008

  Oceniono 2 razy 2

  @moryczg gdzie udowodniono, że KŚ nie zmniejsza liczby zabójstw?
  Widziałem nowe badania amerykańskie, które mówiły wprost przeciwnie. Mało tego, poszczególne stany po przerwie w jej stosowaniu wróciły do jej stosowania. Jakiś cel tego był.
  W odróżnieniu od politycznopoprawnego bełkotu dla mnie najważniejsze jest życie i bezpieczeństwo innych ludzi a nie "godność" zbrodniarzy. Mordując sami tej godności się wyzbywają, aby traktować ich jak ludzie.

 • poljack

  Oceniono 2 razy 2

  Kara śmierci nie jest karą !!!
  Kara ciężkich robót od świtu do zachodu słońca byłaby o wile większym straszakiem niż kula w łeb .
  Paradoksy Polskiego sądownictwa ....
  Gwałt -5-7 lat
  Morderstwo 3-5 lat w zawiasach (dla ludzi majętnych )
  Gdzie są ministrowie dlaczego nie usuwają takich skorumpowanych sędziów ?

 • mariusz2010

  Oceniono 2 razy 2

  Przy naginanym się zależnie od włożonych pieniędzy prawie, oraz wszechobecnej korupcji ( zwłaszcza wśród prawników ), utrzymanie prawa śmierci byłoby przede wszystkim wygodnym instrumentem do zacierania śladów po machlojach i usuwania niewygodnych przeciwników.

 • emeryt21

  Oceniono 2 razy 2

  dziwie sie Kaczynskiemu,ze porusza temat kary smierci. Myslalem,ze jest troche madrzejszy i wie,ze to temat zastepczy.
  Beznadzieja w PiSie.Juz nie wiedza co robic.Takie tematy jak kara smierci czy przemowienie Sikorskiego w berlinie to wyraznie brak pomyslow na wlasne tematy.Po co zasiadacie w Sejmie ? naprawde nie macie co robic.....Teraz tylko "gospodarka glupcze".Inne tematy to bicie piany ....

 • lares87

  Oceniono 2 razy 2

  Śmierć nie jest żadna karą. Taki zbir powinien do końca życia ciężko pracować.

 • zbi153

  Oceniono 2 razy 2

  PIS-owcy mogą żądać kary śmierci dla siebie. Mentalność Kalego.
  Niech się zastanowią czy są katolikami?

 • sikiem_prostym

  Oceniono 2 razy 2

  Nie lepiej, żeby morderca czy inny ksiądz pedofil nie zapierpapier do końca życia w kamieniołomie?

 • olewus.1

  Oceniono 2 razy 2

  Zapytajcie Polaków w sondażu, czy jazda po pijanemu samochodem jest zbrodnią, to co najmniej 80% odpowie "TAK".. Przychodzi weekend i słyszymy raport Policji; "W ciągu dwóch dni zatrzymano 3200 pijanych kierowców"......Reszta jest milczeniem.

 • clint22

  Oceniono 2 razy 2

  boederman
  przed chwilą Oceniono 1 raz 1

  Wyniki tego sondazu to najlepszy dowod na to, jak polskie spoleczenstwo jest gleboko sfrustrowane, ile ma w sobie nienawisci i z jaka determinacja jest chetne do eliminacji drugiego czlowieka. Cywilizacyjnie jestesmy daleko za Europa Zachodnia, to samo dotyczy inteligencji emocjonalnej. Morderca powinien byc napietnowany i edukowany, jego smierc nie zmienia niczego, oprocz tego wszyscy, ktorzy sa za kara smierci, staja sie takimi samymi mordercami. Kara smierci nie ma w sobie zadnego pierwiastka ludzkiego: przebaczenia, zalu, wspolczucia, zrozumienia... Czy jest sprawiedliwa? Tylko powierzchownie, bo nigdy nie uspokoi any sumienia oprawcy ani rodziny ofiary.

  podpisuje sie pod tym z calkowitym przekonaniem !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX