1 proc. podatku dla Kościoła? "Budżetu na to nie stać"

- W tej chwili na pewno nie stać budżetu państwa na to, żeby 600 milionów przekazywać na jakiekolwiek nowe cele, które nie są w tej chwili absolutnie niezbędne - powiedział w Radiu ZET minister finansów Jacek Rostowski zapytany o propozycję Konferencji Episkopatu Polski, aby Kościół był finansowany z odpisu 1 proc. podatku.


- Tego pomysłu w tej chwili nie biorę pod uwagę, nikt tego nie zgłosił, nie dostałem żadnych propozycji. Mamy kryzys w Europie, który po części znaczy kontrolujemy i musimy myśleć o bezpieczeństwie finansowym państwa przez następne trzy lata - mówił w Radiu ZET. - Mamy ważne i pilne problemy, chciałbym zaznaczyć bardzo jasno, że mimo, że zrobiliśmy dobry krok w środę jako Unia Europejska to jest jeden krok na bardzo wyboistej drodze - dodał.

Z wyliczeń wynika, że z 1 proc. podatku Kościół mógłby dostać nawet 600 mln złotych. - To by bardzo zależało od tego, jak ludzie by wybierali. W przypadku organizacji pozarządowych to trwało zdrowych kilka lat, zaczęło się od stu milionów, dziś doszliśmy do 400. To nie jest tak, że natychmiast wszyscy by odfajkowali tą rubryczkę, ale 600 milionów to byłoby maksimum - zauważył Rostowski.

Minister wyjaśnił, że Fundusz Kościelny kosztuje budżet państwa w granicach 80-100 mln złotych rocznie. - W tej chwili na pewno nie stać budżetu państwa na to, żeby 600 milionów przekazywać na jakiekolwiek nowe cele, które nie są w tej chwili absolutnie niezbędne. Jak będzie za pięć czy dziesięć lat, to trudno dzisiaj powiedzieć - dodał minister.

Więcej o:
Komentarze (396)
1 proc. podatku dla Kościoła? "Budżetu na to nie stać"
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 38 razy 30

  To jest stawianie sprawy na głowie.
  Na wyznania (dowolne, działające legalnie) podatnik powinien odpisywać z DOCHODU a nie z podatku.Wtedy będzie rzeczywiście płacił ze swojego nie uszczuplając wpływu do Skarbu Państwa.
  Klechy znowu podsuwają rozwiązanie, które de facto odbywa się nadal kosztem wpływów do budżetu państwa.

 • atlas41

  Oceniono 29 razy 29

  Rostowski ma w 100% racje, budzetu panstwa nie stac aby przekazywac 600 min zlotych na cele koscielne.
  Zapomnial dodac ze budzetu panstwa nie stac rowniez na utrzymywanie obecnego Funduszu Koscielnego ktory kosztuje okolo 90 mln zlotych rocznie.
  Budzet panstwa nie powinien tez byc obciazony nauka religi w szkolach ktora kosztuje nas wszystkich podatnikow 1,1 mld zlotych.
  Budzetu panstwa tak naprawde nie stac rowniez na dotacje okolo 260 mln zl rocznie na rozmaite uczelnie kontrolowane lub prowadzone przez kosciol rzymsko-kat.
  Tylko taki Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymal w zeszlym roku z budzetu panstwa okolo 130 mln zlotych.
  Pytam sie wiec pana ministra czy stac nas nato?
  Przeciez panstwa nie stac wedlug politykow PO na finansowanie metody in vitro ktora mialaby kosztowac okolo 15 mln zl rocznie.
  Czas wiec chyba na zmiany i to duze a nie tylko kosmetyke.
  Kosciol niech bedzie finansowany przez dodatkowy podatek 1% placony przez wszystkich wyznawcow danej wiary i to nie dobrowolnie ale obligatoryjnie a kto nie bedzie chcial placic niech sie wypisze z kosciola.

 • evusia123

  Oceniono 25 razy 25

  Do jasnej cholery..
  .nie zgadzam sie ani TERAZ ani NIGDY na 1%......!!!!
  KK niech zarobi sam sobie na wlasne potrzeby,

  tak jak KAZDY Obywatel i kropka !!!!!!!!!!!!!!!!

  A Politykow trzesacych gaciami ze strachu przed KK wypier....na zbity pysk,juz czas na porzadki.

 • maciek-albo-i-nie

  Oceniono 20 razy 18

  Ja bym wolał zwiększenie podatku OD kościoła ( koniec wszystkich ulg) a nie DLA kościoła.

  Ci ludzie nic nie produkują, oficjalnie wychwalają ubóstwo a są najbogatsi.

 • lech2011

  Oceniono 25 razy 17

  W Niemczech każdy nowo zatrudniany pracownik podaje jakiego jest wyznania i pracodawca na konto tego wyznania wysyła z pensji pracownika ten 1%. Uważam to za bardzo uczciwe postawienie sprawy.
  Dlaczego u nas nie da się tak zrobić, dlaczego to budżet ma płacić ? W budżecie są również moje podatki, a ja jestem niewierzący i nie zgadzam się.
  Przypuszczam że odpowiedź jest prosta: przy takim rozwiązaniu okazałoby się, że jednak nie mamy w Polsce 95% katolików...

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 17

  Mogli nie sprzedawać odzyskanej ziemi tylko uprawiać i czerpać zyski, tylko zapomniałem że pańszczyzny już nie ma

 • wyceniam

  Oceniono 18 razy 16

  Nie jest dobrym pomyslem finansowanie kosciołów z podatków. Wierni niech sobie wydaja pieniadze swoje na co chcą, oczywiście już po opodatkowaniu.
  Religia powinna wrócić do kościoła.
  Wiara nie powinna być orężem, to sprawa sumienia i sposobu na życie.

 • 33-daniel

  Oceniono 18 razy 16

  W mojej rodzinie dalszej i bliższej nikt kościołowi nie OFIARUJE ANI GROSZA!!! Mamy z KLECHAMI WIELE PRZYKRYCH DOŚWIADCZEŃ! ! BISKUPI I KSIĘŻA BARDZO KOCHAJĄ MAMONĘ!!! A MY JUŻ OD JAKIEGOŚ CZASU BARDZO SIĘ TAKIMI B R Z Y D Z I M Y !

 • 8pasazer

  Oceniono 18 razy 16

  nie ODPIS tylko DOPIS 1% !
  -dla chętnych. i po sprawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX