"Szczerość Kaczyńskiego będzie go drogo kosztowała", "prezes jest w spirali błędów" [KOMENTARZE]

PYTANIE: Czy ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego nt. kanclerz Angeli Merkel oraz uwaga do reportera TVN wpłyną na wynik wyborów i/lub relacje Polski i Niemiec? KOMENTUJĄ: Dominika Wielowieyska i Tomasz Machała. Serwis Wybory 2011 NA ŻYWO ma stała grupę komentatorów, których codziennie pyta o bieżące zagadnienia.
Dominika Wielowieyska:

W programie Andrzeja Morozowskiego Marcin Wolski powiedział: "kaczka sama się wstawiła do piekarnika". A to zdanie oczywiście dotyczyło słów Jarosława Kaczyńskiego dotyczących Angeli Merkel.

Kaczyński wykazał się szczerością i to będzie go drogo kosztowało, bo jego wypowiedź jest dowodem na to, jak zupełnie nie umie on odnaleźć się w polityce zagranicznej. Wbrew temu co twierdzą działacze PiS, obrażanie Angeli Merkel nie jest dowodem na walkę o polski interes w Unii Europejskiej, lecz zwyczajnym błędem, który szkodzi Polsce. Działacze PiS zresztą w tej sprawie gubią się w zeznaniach, bo raz twierdzą, że wypowiedź Kaczyńskiego znaczyła tylko tyle, iż Merkel została kanclerzem dlatego, ze pochodziła z Niemiec wschodnich, innym razem mówią, ze Kaczyński ma prawo mówić o Merkel co chce, bo się Niemiec nie boi.

Trzeba by się więc na coś zdecydować: albo Kaczyński nie obraził kanclerz Niemiec i nie miał nic złego na myśli, albo chciał cos złego o niej powiedzieć, bo uważa, ze polski polityk ma do tego prawo.

Wskazywanie jakiejkolwiek redakcji jakich dziennikarzy ma wysyłać na konferencje prasowe PiS jest już totalną wpadką. Równie niemądre są zapowiedzi pozwania niemieckich mediów do sądu. Cała historia pokazuje, że wystarczy, aby Jarosław Kaczyński tylko przez chwilę pokazał swoją twarz, a już od razu pociąga to za sobą całą serię katastrof wizerunkowych. Jedynym wyjściem, jeśli chodzi o zażegnanie konfliktu byłoby gdyby Kaczyński precyzyjnie powiedział o co mu chodzi i sformułował takie wyjaśnienie ,które nie byłoby obraźliwe dla Merkel.


Tomasz Machała:

Jarosław Kaczyński popełnił tylko jeden drobny błąd. I gdyby nie Newsweek być może nikt by go nie zauważył. Ale ten jeden drobny błąd urósł do rozmiarów potwora, pożerającego teraz, wcześniej znakomitą kampanię PiS.

Nawet nie ostre stwierdzenie, ale naprawdę drobiazg w napisanej wiele tygodni temu biograficznej książce urósł w tej chwili do przekazu Platformy: Kaczyński chce prowadzić Polskę na wojnę z Niemcami. I nagle wszyscy politycy PO mówią tylko o tym. Błąd polegał na niedopilnowaniu miesiące temu, by fragment o Angeli Merkel w książce został albo wykreślony, albo doprecyzowany w dobrą stronę.

Prezes PiS nie wie, jak z tego wyjść. Nie był w stanie przekonująco wyjaśnić w programie Tomasza Lisa. Dziś pytany o sprawę przez reporterkę ZDF zagroził jej pozwem sądowym. Jarosław Kaczyński znalazł się w spirali błędów. Mogłoby ją przerwać jedno dobre przemówienie, jeden kampanijny event na miarę "Przemówienia do braci Rosjan" z kampanii prezydenckiej. Ale w Kaczyńskim siedzi jakaś zadra, nie jest w stanie się z tego wyzwolić.

W ramach ograniczania strat PiS organizuje naprędce posiedzenie gabinetu cieni. Ma udowodnić, że PiS ma program i ludzi. Adam Hofman organizuje słowa o Erice Steinbach w wywiadzie prezesa dla PAP. Mają przekonywać, że Kaczyński chce twardo postępować z niemieckimi rewizjonistami oraz, jak to w PiS mówią "zwinąć białą flagę".

Niestety w sztuce "damage control" PiS albo nie ma dobrych specjalistów, albo Jarosław Kaczyński nie uważa tego co zrobił za szkodę.

To wszystko pokazuje, jak bardzo mylili się ci, którzy twierdzili że Tomasz Lis przegrał debatę z Jarosławem Kaczyńskim w poniedziałek. Ten wywiad nadał kampanii zupełnie nową dynamikę. Tak jak PiS szło do góry DO poniedziałku, tak idzie w dół OD poniedziałku.


Więcej o: